Tuhaf uygulamalar

Tuhaf uygulamalar

Yeni açılan Siverek Kapalı Cezaevi’nde 24 Haziran 2015 günü arama yapmak üzere gelen 60-70 gardiyanın yanında askerler de geldi. Gardiyanların arama yapmasına bir itirazı olmayan tutsaklar, askerlerin arama yapmaya kalkması üzerine karşı çıktılar. Bunun üzerine tutsaklara saldıran gardiyanlar, birçok kişiye ters kelepçe taktılar ve onları süngerli odaya götürdüler. Daha önce koridora çıkarılanlar, koğuşa geri döndüklerinde askerlerin herhangi bir arama yapmadığı, esas amacın koğuştakilere gözdağı vermek olduğunu anladılar. Anlaşıldığı kadarıyla yeni açılan bu cezaevinde, tutsakları yıldırmak isteniyor. Bize bu haberi ileten kişi, “Hapishanelerde işkence devam ediyor, sesimize ses katacak mısınız? Yoksa susarak onaylayacak mısınız?” diyor. Bilemedim şimdi, biz acaba ne yapıyoruz?

 

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Mahsum Bulut, genç bir insan ve uyduruk gerekçelerle 18 yıl hapis cezası almıştı. Kendisi 23 Haziran 2015 günü mahkemeye çıkarıldı ve iki yıl kadar önce bir arama esnasında el konulan şiirleri hakkında dava açıldığını öğrendi. Şiirlerde adı geçen Haki Karer, Kemal Pir, M. Hayri Durmuş vasıtasıyla PKK propagandası yapıyormuş. Böylesine traji-komik davanın nasıl sonuçlanacağını doğrusu biz de merak ediyoruz! Yayınlanmamış şiirler var ve idare de şiirlere el koymuş. Peki nerede, nasıl propaganda yapılabiliyor. Yoksa gardiyanlar mı etkilenmiş! Amasya E Tipi Cezaevi idaresi, tutsakların yasa ve yönetmeliklerden kaynaklı haklarını gasp etmeye devam ediyor. Zaten daraltılmış olan sohbet, atelye ve halı sahaya çıkarma tamamen iptal edilmiş. Bunun için birçok gerekçe ileri sürülüyormuş; ancak söz konusu cezaevinde yapılan şey yasadışıdır ve bir an önce normal hale dönülmelidir.

 

Bülent Duran’ın cezası bir yılın altına düştüğü için Silvan Kapalı Cezaevi’ne sevk oldu. Orada 8 ay kaldıktan sonra, bulundukları koğuşa üç Hizbullahçı konulacağı gerekçesiyle, kendisi Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Okurumuzun ailesi de İzmir’de yaşıyor. Şimdi ne kardeşinin bulunduğu Şakran Cezaevi’ne sevki kabul ediliyor ne de başka bir ilçe cezaevine sevki. Cezaevi idaresi, Bülent Duran’ın disiplin cezası var. O nedenle kendisini hiçbir yere sevk edemeyiz diyormuş!

 

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Yılmaz Demir, Osmaniye 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sevk oldu. Arkadaşlarının dikkatine... Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hasan Şahingöz’ün açlık grevinde yaşamını yitiren annesinin anısına yayınladığı Ümüş Eylül dergisinin Temmuz, Ağustos, Eylül 2015 sayısı bana ulaştı. Teşekkür ediyorum.

 

Nevzat Çapkın, yeni yayınlanan kitaplarını göndermiş. Sitav Yayınlarından çıkan “İlahi Kanun ve Sosyoloji” ile “Toplumsal Hakikat” isimli kitapları ulaştı. Ancak daha önce gönderdiği “Modernitenin Mahşeri” isimli kitabı gelmedi.

 

Maltepe 3 nolu L Tipi Cezaevi’nde bulunan Stephen Kaczynski’ye gönderdiğim kitap henüz kendisine verilmemiş. Zaten kendisine gönderilen birçok dergi ve kitap, bunlar yasak iddiasıyla içeriye verilmiyormuş. Dışarıda serbest, içeride yasak!

 

Yozgat E Tipi Cezaevi’nin kantininde satılan şeyler, dışarıdaki fiyatların neredeyse iki katına satılıyormuş. Bu yönlü şikayetleri çok alıyorum. Cezaevi kantinleri Adalet Bakanlığı’nın para kazandığı yerler mi, yoksa birileri bu paraları cebe mi atıyor. Herhalde yolsuzluk yapılacak en son yer buraları olmalı. Cezaevine konulan kişi bir de böyle cezalandırılmaz-cezalandırılmamalı.

 

Aram Yayınları’nın yayınladığı İlhami Çınar’ın “Lilavlar akacak” isimli kitabının tanıtımı gazetemizde yayınlandı. Artık tanıtım göndermeyin.

 

Şırnak T Tipi Cezaevi’nde bulunan Serhat Kutlu, Aydın Oğuz, Kahraman Aktay, Sani Abay, Rojava’da şehit düşen Yusuf Eteş (Sabri Arif) için ailesine ve Kürdistan halkına başsağlığı dileklerinde bulundular.

 

Cezaevinden bir okurumuz, “Özgür Gündem gazetemiz, içeridekilere 50 kuruşa satılamaz mı” diye sormuş. Bunu dağıtım şirketleri kabul etmez. Diyeceksiniz ki, Kuzey Kıbrıs’ta değişik fiyatla -daha pahalı- satabiliyorsunuz ama. Oradaki fiyat farklılığı ‘değişik’ bir ülkenin formalite masraflarıyla ilgili.

 

Muş E Tipi Cezaevi’nde bulunan Eşref Işık (Andok), Agit ismiyle tanıdığı ve şu anda Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde olduğunu öğrendiği arkadaşının ‘resmi’ ismini mektuplaşmak için öğrenmek istiyor.

 

MEKTUBU GELENLER:

 

Denis C. Moiceanu - Bakırköy Kadın Cezaevi
Ömer Savuş - Adıyaman E Tipi Cezaevi
Nevzat Demir - Amasya E Tipi Cezaevi
Ömer Özdurak - Burhaniye T Tipi Cezaevi
Ramazan Vural - Bolu F Tipi Cezaevi
Halit İnan - Burdur E Tipi Cezaevi
Bülent Duran - Diyarbakır E Tipi Cezaevi
Özkan Yalçın - Eskişehir H Tipi Cezaevi
Anıl Can Şenol - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Mahsum Bulut - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Menaf Osman - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Nizam Karaağar - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ömer Dağ - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Süleyman Dirbaz - Kandıra 2 nolu T Tipi Cezaevi
Stephen Kaczynski
Maltepe 3 nolu L Tipi Cezaevi
Eşref Işık - Muş E Tipi Cezaevi
Yılmaz Demir - Osmaniye 1 nolu T Tipi Cezaevi
Mesut Taşgülük - Silivri Kapalı Cezaevi
Mehmet Aylak - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın - Siverek T Tipi Cezaevi
Resul Diril - Siverek T Tipi Cezaevi
Mahmut Baran - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Rojhat Jîr Elma - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Serhat Kutlu - Şırnak T Tipi Cezaevi
Hamza Bayar - Şırnak T Tipi Cezaevi
Hasan Şahingöz - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Oral - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Hüseyin Yaşar - Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi
Bekir Bulut - Yozgat E Tipi Cezaevi


Hüseyin AYKOL↳Son Güncelleme: 02 Temmuz 2015 21:50

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür