‘Başkanlığın’ ekonomi politikası

‘Başkanlığın’ ekonomi politikası

Muhittin CEMİL Ender KARADENİZ

Taraf’ta Süleyman Yaşar yazdı:

“Öğretmenin maaşı yüzde 6 artarken ekmek fiyatı ne oldu? Ekmek fiyatlarına Ankara’da yüzde 35, İstanbul’da yüzde 25 oranında zam geldi. Dolayısıyla 16 yıllık öğretmen ayda 2 bin 699 ekmek alabilirken şimdi bir aylık maaşıyla 2 bin 292 ekmek alabilecek. Yani maaşı 409 ekmek tutarında azaldı.

Peki, niye böyle oldu?

Böyle oldu, çünkü AKP artık ekonomiyi enflasyonla idare ediyor. Sürekli para basıyor. Böylece senyoraj yani devletin para basma yetkisini kullanarak vatandaşın cebine elini atıp bütçeye gelir sağlıyor. Bu yolla elde ettiği para 2015 yılında 20,8 milyar lira oldu. Yeri gelmişken hemen belirtelim; geniş tanımlı para arzı da 2015’te yüzde 21 oranında artırılarak 1.005 milyar liradan 1.215 milyar liraya çıkartıldı. Hâlbuki büyüme hızı yüzde 3,4 düzeyinde seyrediyor. Yani para arzı büyüme hızının altı katı arttı.”

Bu neyi gösteriyor?

Başkanlık rejimiyle ülkeyi faşizme götürmenin sebebini gösteriyor. Yurttaş henüz cebindeki “elin” Erdoğan’a ait olduğunu farketmedi. Farkedince “zıplayacak”. İşte o “farketmeden” AKP “başkanlık” rejimiyle birlikte her türlü “zıplamayı” önleyecek.

Önleyebilirse!

 

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür