Hayret, Esayan hala AKP’deymiş

Hayret, Esayan hala AKP’deymiş

Muhittin CEMİL Ender KARADENİZ

Yakında göreceksiniz. Markar Esayan adındaki “kullanışlı” şahıs, krizin derinleştiği bir anda AKP gemisinden tüyecek. Şimdilik gemide güverte temizlik işlerini yapıyor. İçinde yüzdüğü havuzda lağımların aktığını gördüğü için, üslubuna “ayar” verme telaşında. Yüksekten, ilmi numaralar yaparak konuşmaya çalışıyor. Bu “tüymenin” ilk işaretidir.

Şöyle yazmış:

“ABD’nin bir Suriye, Esed stratejisi yok. PYD ile ilişkisi bir stratejiden ziyade bu zaafın sonucu. PYD ile yakınlığı hazmedebilmesi bu nedenle. Doğrudan zarar görmediği DAEŞ’e karşı mücadelede, sahada etkin silah kullanan ve aynı anda “laik” karakter sergileyen bir terör örgütü, bu zayıflığın sonucu olarak ABD’ye müttefik olabiliyor. Hem de Türkiye ile ilişkileri ve güveni derinden zedeleyecek şekilde.”

Suriye’de olup biteni işte bu aptalca laflarla açıkladığını sanıyor. Anlatalım da, kaçacaksa elini çabuk tutsun. Vekillik dediğin çabuk biter:

ABD’nin stratejisi, Esad’ı yıkmanın mümkün olmadığı ortaya çıktıktan ve daha da önemlisi, Arap Baharı’nın “çiçekleri” solup, o ağaçlar birer insanlık düşmanı DAİŞ’e dönüştükten ve DAİŞ bir anda Irak ve Suriye’de Birleşik Krallık kadar bir toprağa sahip olduktan sonra değişti.

DAİŞ’in ve El Nusra ile diğerlerinin Ortadoğu’da hem Amerikan çıkarlarını, hem de İsrail güvenliğini tehdit etmesiyle birlikte AKP iktidarı da “tehlike sinyalleri” verdi. Daha ortada Suriye krizi derinleşmemişken “van minıtlı” kabadayılık, ardından 17-25 Aralık yolsuzluk “darbesinin” arkasında “üst akıl” olarak ABD’nin olduğuna dair yapılan propaganda ve nihayet ÖSO’nun iflas etip, DAİŞ’e, El Nusra’ya dönüşmesinden sonra AKP’nin bu terör örgütlerine Türkiye kapılarını açması, bunlara “MİT TIR’larıyla” silah vermesi, ABD stratejisinde Türkiye’nin yerini değiştirdi. Kirby dedi ki, “Türkiye koalisyondan çekilebilir, keyfi bilir”. Yeriniz  bu. Buna karşılık, ABD, şimdi Kürdistan devriminin önlenemez yükselişine ayak uyduran ve hem Güney’i, hem Rojava’yı, yarın da Kuzey’i kontrol edebilmeyi hedefleyen bir strateji izliyor. Yani bugün için PYD ile birlikte, DAİŞ’e karşı, yarın PYD’siz, PKK’siz Kürdistan için.

Hem PKK, hem de PYD ise, Suriye ve Irak’ta “barış için”, “hem ABD, hem Rusya” diyor, buna karşılık Ortadoğu’nun geleceğinde “ne ABD, ne Rusya, Konfederal Ortadoğu Ortakevi” stratejisi izliyor.

Kuto dedi ki, “Markar bu yazıyı okuduktan sonra büyük ihtimalle bir Amerikan gemisine bilet alacaktır...”

 ↳Son Güncelleme: 22 Şubat 2016 20:26

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür