İnebolu M Tipi Cezaevi

İnebolu M Tipi Cezaevi

Hüseyin AYKOL

İnebolu M Tipi Cezaevi’nde 18 okurumuz vardı. Tüm siyasi tutsaklarla birlikte 3 günlük açlık grevine girdiler. Bunun üzerine haklarında soruşturma açıldı. Ardından iki aylık etkinliklerden men ve 16 kişiye de 11 günlük hücre cezası verildi. Bunu da yeterli görmemiş olmalılar ki, bu cezaevindeki tüm siyasi tutsaklar, değişik cezaevlerine sürgün edildiler. Liste şöyle: Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi: Umut Çamlıbel; Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi: Naci Ataman; Bolu F Tipi Cezaevi: Bayram Ari; Bolu T Tipi Cezaevi: Cüneyt Ekin, Erdal Çetin; Düzce T Tipi Cezaevi: Abdullah Kaya, Agit Gizlemiş; Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi: Murat Aydın, Sedat Araz, Riyat Ahmed Hasan; Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi: Mikail Çağırıcı; Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi: Veysi Biçer, Tarık Taş; Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi: Şehmuz Kalır; Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi: İbrahim Bakır, M. Nur Tiryaki; Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi: Sabri Acar, Mehmet Özbay. Böylece İnebolu M Tipi Cezaevi’nde hiç siyasi tutsak kalmadı. Sürgün listesini burada verdik. Ama okurlarımız gittikleri cezaevinden bize yazarlarsa, oldukları yer, kesinleşmiş olur.

Bilinen taleplerle cezaevlerinde açlık grevi başladı. Edirne F Tipi Cezaevi’nde açlık grevine başlayanların isimleri şöyle: Gökhan Polat, Mesut Pehlivan, Abuzer Doymaz, Caner Duygu ve Şahabettin Demir...

Amasya E Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Ali Aslan ve Sercan Ahmet Arslan’ın Amasya Devlet Hastanesi’ne sevki yapıldı. Ancak kelepçeli muayene dayatması yüzünden tedavi olamadılar ve dahası darp edildiler. Bu cezaevinde günlük gazeteler gecikmeli verilirken, Yürüyüş dergisi ise bir ay sonra veriliyor. Burada sohbet hakkı da, kimlik taşıma zorunluluğu ve tutsakların bunu kabul etmemesi yüzünden gasp edilmiş bulunuyor.

Karabük T Tipi Cezaevi’nde bulunan H. Umut Özer, 22 Ekim 2012 günü, iki kez ağırlaştırılmış müebbet ve 156 yıl hapis cezası aldı. Cezayı duyan okurumuz, “Bijî Serok Apo!” diye slogan atmış. Bunun üzerine, kendisine propaganda yaptığı iddiasıyla daha sonra verilen 10 aylık ceza, Yargıtay’da bozulmuş ve beraat etmesi gerektiği kararı verilmiş. Ancak yerel mahkeme verdiği cezada direnmiş. Ceza tekrar Yargıtay’a gidecek. Bakalım orası bu kez ne karar verecek?

Süreleri bir yılın altına düştüğü için denetimli serbestlik hakkından yararlanmak amacıyla Halfeti K1 Tipi Cezaevi’ne sevk olan Mehmet Altındağ, serbest kalma hakkından yararlanamadığı gibi, bulunduğu ilçe cezaevindeki koşulların F Tipi cezaevlerini arattığını söylüyor. Dört kişilik odada 10 kişi kalıyorlar ve gazeteleri haftada iki gün alabiliyorlar. Bu cezaevine, G. Antep H Tipi Cezaevi’nden Hasan Doğan, İsmail Orhan, Metin Öztürk de gelmiş bulunuyorlar.

Silifke M Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Serhat Varol, 21 Ocak 2016 günü İzmir-Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Bayburt M Tipi Cezaevi’nde bulunan Lokman Laçin, 11 Şubat 2016 günü Kars-Susuz K1 Tipi Cezaevi’ne sevk oldu. Arkadaşlarının dikkatine...

Alanya L Tipi Cezaevi’nde bulunan Ömer Çakır’ın kardeşi Mahmut Can Çakır, 31 Ocak 2016’da vuruldu ve birkaç günlük yaşam mücadelesi ardından vefat etti. Bu vesileyle, Ömer Çakır ve Çakır ailesinin acısını paylaşarak taziyelerini sunan herkese teşekkür ediliyor. Ayrıca anneye yazmak isteyenler için adresi vereyim: İkram Çakır / Barbaros Mah. 17086. Sk. No:15 - Seyhan / ADANA

Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, Cizre’de katledilen Sinan Kaya, Şivan Akbaş, Mehmet Tunç ve Adil Küçük’ün ailelerine başsağlığı dileklerini gönderiyorlar.

Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde bulunan Muhammet Karvar, Cizre bodrumlarında katledilen MKM çalışanı İslam Balıkesir’in ailesine başsağlığı dileklerini iletiyor.  

Karabük T Tipi Cezaevi’nde bulunan Kamil Şen, Cizre bodrumlarında Sinan Kaya ve Cehennem Deresi’nde Şivan Akbaş’ın ailelerine başsağlığı dileklerini iletiyor.

Dinar T Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, Cizre’de yaşamını yitiren Sinan Kaya’nın Mersin’de oturan ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuyorlar.

Nevzat Çapkın’ın “Çiçeğe ağıt” isimli öykü kitabı ve A.Celil Keskin’in “Siyah beyaz film” isimli romanı geldi. Her iki kitap da Ceren Kültür Yayınları’ndan çıktı. Kitaplar için teşekkür ediyorum.

NOT: Haftaya bugün, yani 18 Mart 2016 Cuma günü bu köşe olmayacak. Bir hafta sonra, yani 25 Mart 2016 Cuma günü görüşmek üzere...

MEKTUBU GELENLER:

Gurbet Çakar - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi

Ömer Çakır - Alanya L Tipi Cezaevi

Mehmet Ali Aslan - Amasya E Tipi Cezaevi

Hamdullah Çınar - Dinar T Tipi Cezaevi

Ferhat Önder - Edirne F Tipi Cezaevi

Ahmet Sadık Saner - G.Antep H Tipi Cezaevi

Mehmet Altındağ - Halfeti K1 Tipi Cezaevi

Umut Çamlıbel - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi

Engin İşnaç - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi

Kamil Şen - Karabük T Tipi Cezaevi

H. Umut Özer - Karabük T Tipi Cezaevi

M. Faruk Araz - Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Serhat Varol - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

Mikail Çağırıcı - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

Vahdettin Budak - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

Murat Kızıl - Kozan M Tipi Cezaevi

Tahsin Özyıldız - Kürkçüler F Tipi Cezaevi

Murat Beklen - Mardin E Tipi Cezaevi

A.Rahman Akgil - Menemen T Tipi Cezaevi

Lokman Laçin - Nevşehir E Tipi Cezaevi

M. Tahir Özcan

Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi

Ahmet Salim - Silivri 1 nolu L Tipi Cezaevi

Muhammet Karvar - Sincan Çocuk Cezaevi

Nevzat Çapkın - Siverek T Tipi Cezaevi

Lokman İnce - Susuz K1 Tipi Cezaevi

Erkan Serin - Şakran 1 nolu T Tipi CezaeviBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür