Mülteci şantajı ‘Bomba’ tehdidi

Mülteci şantajı ‘Bomba’ tehdidi

Muhittin CEMİL Ender KARADENİZ

Okuyalım:

“Brüksel’de veya AB’nin herhangi bir şehrinde bu bombaların patlamaması için hiçbir sebep yok. Mayın tarlasında dans etmek gibidir bu. Koynunuzda yılan besliyorsunuz. Beslediğiniz o yılan her an sizi de sokabilir. Bombalar sizin şehirlerinizde patladığında bizim ne hissettiğimizi anlayacaksınız, ancak çok geç olacak.”

 “Ankara’da patlayan bombanın, şehrin göbeğinde terör örgütü yandaşlarına şov yapma imkanının sağlandığı Brüksel’de veya Avrupa’nın herhangi bir şehrinde patlamaması için hiçbir sebep yok. Bu açık gerçeğe rağmen, Avrupa ülkeleri hala aymazlık içinde hareket ediyor.

Belçika orada kalkıp onların paçavrasını dalgalandırmak suretiyle çadır kurmalarına izin verebiliyor. Bunlar dürüst değil, samimi değil. Bunlar ikircikli davranıyorlar. Bugün bayrağı indirmişler, posterleri kaldırmışlar, kimi aldatıyorsunuz. Dürüst olun, samimi olun. Karşınızda aldanacak bir Türkiye yok, bir Türk milleti yok. Bunu biliniz”

Ve Saray’ın resmi sözcüsü Star şöyle bir dev manşet attı:

“Terörist Belçika.”

“Baş müttefikinin” bu sözlerini ve Star’ın manşetini okuyan IŞİD’çi terörist ne yapar?  

Brüksel havalimanında katliam yapar ve Kürdistanlı’ların protesto çadırını yakar, ardından oraya sızmaya çalışır, (Star’a göre ‘Türkiye’nin kaldırılmasını istediği çadırı Belçika korumaya aldığı için) sızamayınca, o civarda bir başka bombayı patlatır.

AB ülkelerini “mülteci”gönderirim şantajı yapan  Saray ve medyası, şimdi de “canlı bombalarla”tehdit ediyor.  

Türk IŞİD’çileri, Erdoğan kimi hedef gösterirse onu bombalıyor; HDP Mersin ve Adana İl binalarını onlar bombaladı, Suruç’ta da... HDP Diyarbakır mitingini yine onlar kana buladı. Ankara Garı’nda patlayan da aynı bombacıydı.

Bütün bu katliamları yapan IŞİD, asla bunları üstlenmedi. Çünkü bunlar, Türk “Gladiosunun” “yerli ve milli DAİŞ’çileri”...

Birkaç gün önce Brüksel’de kurulan çadırı kundaklayan teröristler ile Brüksel havalimanını havaya uçuranlar aynı “yerli ve milli DAİŞ’çilerdir.”

Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına şöyle bir levha yakında asılacak: “Dikkat terörist var; hem de canlı ve kuduz...”

Newroz alanı dolu Türkiye ‘bomboş’

Amed Newrozu’nda alana toplanan halk ve onlara seslenen Demirtaş ve Sırrı Süreyya’nın konuşmaları , Karayılan’ın açıklamaları neyi gösterdi?

PKK Önderi’nin inşa ettiği “Çözüm Masası”Amed Newroz alanında duruyor; Kürdistan halkı ve onun  temsilcileri, “masanın bir ucunda oturuyor.”

Masanın öteki ucu boş...

Masanın ucunun “boş”olduğunu gizlemek için Saray medyası, “Amed Newroz Alanı’nın da boş olduğunu” uydurmak zorundaydı, uydurdu.

Celal Başlangıç, saat 11’e kadar alanın “boş”kaldığını, herkesin endişelendiğini, Havuzcuların aceleyle “alan boş”diye tepindiğini, ve sonra sanki bir “mucize”olmuş gibi, alanın dolduğunu yazdı.

Taksim bombasının patlamasıyla Türkiye’nin bütün şehirlerinin “boşaldığı” bir günde, Amed’de, iki saat önce “sokağa çıkma yasağının” kaldırıldığı yerde yüzbinlerin alanları doldurması, aklın alamayacağı bir olaydır; Böyle bir olay, medya için manşetlik haberdir.

Manşetlerde ne vardı?

“Boşluk.” Havuz medyası, Amed darbesiyle nakavt olmuş, haberi yapamamıştı.

Oral Çalışlar ne yazdı?

Amed Newroz Alanı’nın eski Newrozlar kadar kalabalık ve neşeli olmadığını yazdı.

Utanmadan böyle yazdı.

Aylardır bombalanan bir şehirde...

Sur’un yıkıldığı bir yerde.

Bağlar ilçesinin tankla, topla harabeye döndürüldüğü bir beldede...

Gözleri çakmak çakmak, kaşları çatık muaazzam bir kalabalığın, “canlı bomba var” korkutmacasına aldırmayarak, Newroz Alanı’nı doldurmuş olmasına bir bakın...

Bir de, patlayan bombadan sonra şehirlerinizin ıssızlığına, stadlarınızdaki maçların iptaline bakın...

Kürdistan’ı korkutayım, derken, kendinizi korkuttunuz...

Oral Çalışlar’a soralım:

Newroz günü sokağa çıkma cesaretin var mıydı?

Neredeydin?

Ada’da mı, Moda’da mı?

‘Yahudi düşmanlığı’ ve terörizm

Taksim’de “Yahudi düşmanı” ırkçı terör karşısında Erdoğan’dan, Davutoğlu’na ve tüm havuz medyasına kadar rejim sözcüleri, tek bir kere “kahrolsun anti-semit terör” demedi.

Öyle bir karından gurultulu konuştular ki, onları dinleyen yüzde ellilik AKP’li kitle, Taksim’deki saldırıyı PKK’nin “üstlendiğini” sandı.

Tarayın tüm havuz medyasını, bu konuda tek satır bulamazsınız. Örneğin, Ahmet Hakan yine cıvıklaşan üslubuyla konuşmuş: “Ne yani, IŞİD yapınca öyle de TAK yapınca böyle mi?” havasında konuşup duruyor.

Onun ki, eski bir “İslamcı”nın “anti semitizmiyle” pek ilgili değil. Adamda zaten “ideolocya” hassasiyeti diye bir şey yok. Rüzgar gülü gibi, lodosta karaya vurur, poyrazda denize çakılır. Geçelim.

Aynı gazetede Taha Akyol, “çakma sosyologluk” yöntemiyle, yazısının başlığını bile “IŞİD ve PKK” şeklinde formüle etmiş. Yazısının yüzde doksanı “PKK terörü” hakkında. “Sosyolog” neden Taksim’deki “yahudi düşmanı kanlı katliamın” sosyolojik izahını yapmayı denemiyor? Kim bu “canlı bombalar?” Kimin tabanında örgütleniyor? PKK’nin mi, CHP’nin mi, kimin? Sakın AKP tabanında örgütleniyor olmasınlar?

“Sosyolog” bu tabandaki “eğitim” hakkında neden bizi aydınlatmıyor? Neden Necip Fazıl’ın Yahudi düşmanı yazılarıyla, yapılan eğitimden, “van minıtı” Yahudi düşmanı bir içerikle Anadolu’da, Adıyaman’da, Antep’te yaygınlaştıran “faşist, ırkçılardan” söz etmiyor? TAK eylemlerinden dolayı HDP’yi sorumlu tutuyor da, AKP tabanında örgütlenen Yahudi düşmanı teröristle ilgili neden AKP’ye tek laf etmiyor?

Ve neden şu gerçeği karartıyor: KCK “sivillere karşı şiddeti savaş suçu” sayıyor. Taksim saldırısının hemen arkasından, daha henüz “fail ortaya çıkmadan” bunu bir bildiriyle ilan etti.

Utanmazcasına “KCK ile DAİŞ aynıdır” diyenler şuna yanıt vermeli: DAİŞ, “sivillere karşı şiddeti savaş suçu ilan edebilir mi?”

Ve şu da açık: PKK ile masaya oturulabilir, ama DAİŞ’le oturulamaz... Doğru mu?

Utanmazlar, kıs kıs gülüyorlar.

“DAİŞ’le masaya oturmak ne kelime, aynı yatakta uyuyor, aynı kaba tükürüyoruz” diye sakallarını sıvazlıyorlar...Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür