Sürgünler, sürgünler...

Sürgünler, sürgünler...

Hüseyin AYKOL

Şırnak T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ömer Kabul, Leşker Acar, Şehmus Çingü, Haci Haykır, Hüseyin Bozkurt, Refik Eren, Sadık Aslan, Şahbaz Buğdayıcı, Remzi Akyürek, Ahmet Zenger, Devriş Kılıç, Mesut Şengül, İlhan Şaylı, Hasan Ölmez, İsmet Kaluman 7 Mart 2016 günü Trabzon E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Cezaevine girişte kendilerine kötü davranılan kişiler, suç duyurusunda bulunacaklardır herhalde. Trabzon E Tipi Cezaevi’nde açlık grevine başlayan ilk grubu Eyyüp Yaşar ve Uğur Aydoğdu oluşturdu.

Kobanê serhildanı döneminde tutuklanan 20’den fazla insan, Diyarbakır’daydı. Ancak davanın Ankara’ya alınmasıyla, Sincan F Tipi Cezaevi’ne getirildiler. Normalde hepsinin 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne konulması gerekirken, yarısı 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne konuldular. 1 nolu’da kalan okurlarımızın 2 nolu’ya geçmek için verdiği dilekçeler sürekli reddediliyor. Dahası burada bulunan okurlarımız, kendi aralarında Kürtçe konuştukları için tehditlere maruz kaldılar. Ardından kendileri hakkında disiplin soruşturması açıldı.

Gebze M Tipi Kadın Cezaevi’nde ilk grupta yer alan Ferda İldan, Tuba Çelebi, Pınar Altaş, Mukaddes Çelik ve Emine İpek, dönüşümlü açlık grevini Ebru Bayram, Hediye Yayık, Aslı Doğan, Zerya Saraç, Şadiye Manap’a devretti.

Siverek T Tipi Cezaevi’nde bulunan ve açlık grevine girenlerden Resul Diril, Resul Baltacı, Ahmet Akbalık, Mustafa Kengiş ve Murat Altundağ, Düzce ve Karabük cezaevlerine sürgün edildikleri belirtiliyor. Gittikleri yeri, bana yazarlarsa, yeni adreslerini kesinleştirmiş oluruz. Nitekim bu cezaevinden 8 kişi daha sürgün edilmiş; ancak isimlerine ulaşamadık.

Ağrı M Tipi Cezaevi’nde bulunan Nizamettin Öztürk, Enver Karakuş, Bilal Canöz, Süleyman Süme, 4 Mart 2016 günü Kepsut L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Bu sürgünlerde okurlarımız eşyalarını götürüldükleri ringte taşıtsınlar. Yoksa, daha sonra kargoyla gönderilen eşyalar için epeyce önemli paralar ödenmek zorunda kalınıyor.

Siyasi tutsakların tamamı İnebolu M Tipi Cezaevi’nden başka cezaevlerine sürgün edilmişti. Sürgün edilenlerin tam listesi şöyledir: İbrahim Bakır (Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi), M. Nur Tiryaki (Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi), Sabri Acar ve Mehmet Özbay (Düzce T Tipi Cezaevi), Agit Gizlenmiş ve Abdullah Kaya, Cüneyt Ekin ve Erdal Çetin (Bolu T Tipi Cezaevi), Umut Çamlıbel (Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi), Naci Ataman (Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi), Bayram Arı (Bolu F Tipi Cezaevi) Murat Aydın, Riyad Ahmet Hasan ve Sedat Aras (İzmir-Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi), Mikail Çağırıcı (Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi), Veysi Biçer (Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi), Şehmus Kalır (Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi). Sadece adli mahpusların bulunduğu Bolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen okurlarımızın yanındaki birçok kitap, kendilerine verilmemiş.

Kalkandere L Tipi Cezaevi’ne Star Gündüz, M. Şefik Tunç, Nimet Savun, M. Ali Uğur, Sıdık Batur, Ramazan Algan, Rıdvan Yusufoğlu, Murat Tak, Halif İzer, İsa Duman, Enver Uçar, Derviş Cabadak, Mahsum Sağlam, Salih Akkuş, Mustafa Belge, Ali Görgülü, İsmet Tokay, Sabri Ormancı, Mehmet Seven, Metin Peyam, Emin Ürün, Selahattin Genç, Erdal İncin, Orhan Şakar Şırnak T Tipi Cezaevi’nden; Ahmet Kumral, Tahirhan Akgöz, Çeng Ahmet Utkan ise Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden sürgün edildiler. Kısa bir süre önce ise Muş E Tipi Cezaevi’nden Rahmi Çelik, Tahir Umiye Milan Kalkandere L Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmişlerdi.

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Sait Demir, Bahattin Kartal, Hüseyin Akış, Cemil Akın, Turgay Vural, Vedat Arvas, Tamer Özant, M. Fatih Bingül, Zerdeşt Oduncu, Yahya Özmen, Abdullah Günay, Derweş İsmail, İskender Kahraman, A. Kadin Yılmaz, Erhan Kaya, Edirne F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Bilinen nedenlerle tüm cezaevlerinde dönüşümlü olarak başlatılan açlık grevinde ilk gruplar belli olmaya başladı. Van M Tipi Cezaevi’nde bulunan Rıdvan Turan, Harun Aykaç, Tayfun Bilici, Nizamettin Dağgezen, Şahin Öncü 10 günlük açlık grevine başladılar.

Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’nde Zeki Kayar, Ali Adırbelli, Nizamettin Mahmutoğlu, Ahmet Gezen, Habib Aydoğdu’nun açlık grevini yeni ekip devraldı.

1 Mayıs 2014’te Ankara’da polislerin müdahalesiyle bir gözünü kaybeden ve 8 aydır tutuklu bulunan M. Barış Ceyhan’ın ilk duruşması 21 Nisan 2016 günü Ankara’da 2 nolu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak.

Ordu E Tipi Cezaevi’nde haftalık telefon görüşmesine çıkan tutsaklardan, 12 Eylül askeri cezaevlerindeki gibi tekmil isteniyor. Bunu yapmayan tutsakların telefonları yasadışı olarak kesiliyor.

Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi’nde bulunan Ergin Aktaş, Adli Tıp işlemleri için Metris R Tipi Cezaevi’ne getirilmiş bulunuyor.

Alanya L Tipi Cezaevi’ndeki kadınlar koğuşu, 6 Mart 2016 Pazar günü sabaha karşı basıldı. Kadın okurlarımız, giysileri uygun olmadığı için gardiyanları hemen içeri almamış ama girdiklerinde gardiyanlar ortalığı dağıtmış ve bundan sonra böyle demişler. Nitekim kadınların cezaevi müdürü ile görüşme istekleri bir türlü yerine getirilmediği gibi, revire de çıkamaz hale gelmişler. Başka bir cezaevinde yazılmış ve kitap taslağını da içeriye vermedikleri gibi, imha edilmiş.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde açlık grevine başladıkları gerekçesiyle Mustafa Biçen, Aytekin Hazar ve Talip Yakışır, Giresun E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Giresun’da açlık grevine başlayan ilk grupta Yılmaz Çelik, Levent Cin ve A. Rahim Sevim bulunuyor. Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden sürgün edilenlerden Hüseyin Gözbebeği, Kocaeli-Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Mehmet Biçim ise Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne konuldu.

Van F Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Ali Nergiz, Cemil Doster Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Selami Kızıl ise Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Okurlarımızın eşyalarını bile toparlamasına izin verilmedi.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan Selahattin Dilek, 11 Mart 2016 günü, hastaneye gidiyorsun diye odasından alındı ve Adana-Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Yanına alamadığı eşyalarının arkadaşları tarafından kendisine gönderilmesini istiyor.

Şırnak T Tipi Cezaevi’nden sürgün edilenlerden A. Selam Sosın, Necim Sosın, Şemsettin Tekin, Serhat Kutlu, Enver Öktem, Rıdvan Kılıç, Cumhur Gür, Bayburt M Tipi Cezaevi’ne beş günde ulaşabildiler. Geçici olarak kaldıkları Trabzon E Tipi Cezaevi’nde ise saldırıya uğradılar.

Bolu T Tipi Cezaevi idaresi, gazetemizi kurum güvenliğini tehlikeye düşürdüğü iddiasıyla, içeriye almıyormuş. Dahası orada bulunan kimi okurlarımızın, başka cezaevlerinde bulunan arkadaşlarını göndermek istediği mektuplara da el konuluyormuş.
Erzurum H Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, Cizre’deki bodrumda yıldızlaşan Berjîn Demirkaya ve yine Cizre’de yıldızlaşan Agit Küçük ve Adil Küçük’ün ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuyorlar. Mehmet Kadir Ayhan, Cizre’de yıldızlaşan kuzeni Emel Ayhan için taziye dileklerini iletiyor. Oltu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Çetin Kaplan, yıldızlaşan Fatma Demir’in ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuyor.

Bol miktarda Newroz kutlaması aldık. Her birinize ayrı ayrı teşekkürler...

MEKTUBU GELENLER:

Nevin Balta - Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi
Denis C. Moiceanu
Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi
Zerya Saraç - Gebze M Tipi Kadın Cezaevi
Zeki Kayar - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
İbrahim Bakır - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
A. Selam Sosın - Bayburt M Tipi Cezaevi
Rıdvan Çelik - Bolu F Tipi Cezaevi
M. Zeki Deniz - Bolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Balaban - Bolu T Tipi Cezaevi
Erdal Çetin - Bolu T Tipi Cezaevi
İdris Özdemir - Çankırı E Tipi Cezaevi
Sedat Görenç - Çankırı E Tipi Cezaevi
Halis Tekin - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Resul Baltacı - Düzce T Tipi Cezaevi
Abdullah İzci - Edirne F Tipi Cezaevi
Sait Demir - Edirne F Tipi Cezaevi
Abdülkadir Yılmaz - Edirne F Tipi Cezaevi
Rıdvan Tanış - Erzurum H Tipi Cezaevi
Polat Özkurt - Erzurum H Tipi Cezaevi
Yılmaz Çelik - Giresun E Tipi Cezaevi
M. Raif Akdemir - Hilvan K1 Tipi Cezaevi
Nihat Demirtaş - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Tahir Umuyi Milan - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Hüseyin Gözbebeği - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Nihat Kış - Kars Kapalı Cezaevi
Yunus Özher - Kepsut L Tipi Cezaevi
Hakan Demir - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Hakan Algül - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Ergin Aktaş - Metris R Tipi Cezaevi
Çetin Kaplan - Oltu T Tipi Cezaevi
Vedat Bozkurt - Ordu E Tipi Cezaevi
Ali Tekin - Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi
M. Kadir Ayhan
Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ali Karakurt - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Adem Özsular - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mustafa Ağcakaya - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Tekin İrez - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Barış Ceyhan - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Sancar Erel - Sincan 2 nolu L Tipi Cezaevi
Abdullah Aydın - Siverek T Tipi Cezaevi
Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Selami Kızıl - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Burhan Ata - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Eyyüp Yaşar - Trabzon E Tipi Cezaevi
Haci Haykır - Trabzon E Tipi Cezaevi
Orhan Yüzal - Trabzon E Tipi Cezaevi
İlhan Şaylı - Trabzon E Tipi Cezaevi
Battalgazi Taş - Ümraniye E Tipi Cezaevi
Harun Aykaç - Van M Tipi Cezaevi

 

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür