Gebze M Tipi Cezaevi

Gebze M Tipi Cezaevi

Hüseyin AYKOL

Gebze M Tipi Kadın Cezaevi’nde bulunan PKK ve PAJK davalarından 67 tutsak, 25 Mart 2016 günü hakim karşısına çıktılar. Nedeni 3 Mart 2016 günü Sur direnişine destek amaçlı ve Sur’da sivil halka dönük gerçekleştirilmek istenen katliama karşı ses çıkarma eylemine katılmaktı. Kürtçe olarak yapılan savunmada, ilk başta demokratik özerklik, özgürlük ve eşitlik şehitleri anarak başladılar. Akabinde Halkların Birleşik Devrim Hareketi’ni selamladılar. Türk devletinin tüm Ortadoğu ve dünyaya ihraç ettiği savaşı kınadılar. Bu cezaevinde, 25 Mart 2016 gününden itibaren açlık grevine başlayanların isimleri şöyle: Besê Özer, Netice Kalkan, Kadriye Aslan, Çiğdem Atabay, Zeynep Taşgir...

Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne kimi cezaevlerinden sürgün edilenlerin isimleri şöyle: Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden: Mustafa Kolakan, Şiraz Işık, Yılmaz Yürek, Yüksel Kantar, Yunus Narin, Vedat Kaya, Şiyar Akboğa, Şevder, Şakir, Welat... Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi’nden: Caner Gönül, Bayram Değer, Yücel Civan Uğurlu, A.Mutalip Özdemir, Ahmet Akyol, Vedat Bingöl, Alaattin İpek, Orhan Şahin, Diyadin Alas, Faruk Bozaner, Yakup İnci; Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’nden Murat Saat, İsmail Güven, Mustafa Ağcakaya, Ali Şimşek ve Ayhan ve Eskişehir H Tipi Cezaevi’nden: Samet Aydemir,

Bayburt M Tipi Cezaevi’ndeki açlık grevini devralan üçüncü grupta şu kişiler yer alıyor: Murat Aslan, Ali Emirhani, Mehmet Ataş, Abdulselam Sosın, Fikret Gökdemir, Haydar Seçik, Arif Heyme, Recep Bayır, Serhat Kutlu, Enver Kabay, Cemal Kocak, Ercan Kızılboğa, Necim Sosın, Remzi Balta, Hasan Demirci, Metin Ayna, Devran Arslan. Üç temel taleple yapılan açlık grevi, 10’ar gün olarak hayata geçiriliyor.

Erzurum H Tipi Cezaevi’nde “amacı dışında kullanılabilir” iddiasıyla çekpas, çamaşır ipi, traş makinası gibi yaşam malzemeleri toplatılmaya başlandı. Bu cezaevinde bulunan 10 okurumuz, çeşitli gerekçelerle 11 gün hücre cezası verildi. “Tekmil vermiyorsunuz” denilerek, telefon görüşmeleri kesiliyor. Oysa tüm telefon bilgileri ve ses kayıtları cezaevi yönetiminin ellerinde bulunuyor. Burada açlık grevi, on kişilir gruplar halinde devam ediyor.

Esat Akdağ, Ekim 2013’ten bu yana Van F Tipi Cezaevi’nde bulunuyor. Gözaltında iken avukat edinmesine izin verilmedi. Bilmediği, tanımadığı kişiler hakkında ifade vermediğini mahkemede söyledi. Onlarla ilgili ifadelerin kaldırılmasını istedi. Ancak bu konuda yaptığı tüm itirazların hiçbiri kabul edilmedi. Yazdığı dilekçeler, ilgili makamlar tarafından dikkate alınmadı. Söz konusu kişiler mağdur olduğu gibi, Esat Akdağ da, yapılan yargılama sonunda 11 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Düzce T Tipi Cezaevi’ndeki açlık grevine ikinci grupta katılan Yılmaz Atlığ ve A. Latif Teymur’a 11 gün hücre cezası verildi. Bu cezaevinde hastaneye gidişler sorunlar devam ediyor. Bu arada, aramalarda çekpas ve fırça saplarına el konuldu. Telefonda tekmil verme dayatması yüzünden telefon konuşmalarında sorunlar çıkıyor. Öte yandan, Eskişehir H Tipi Cezaevi’ndeki dönüşümlü açlık grevindeki insanların isimleri şöyle: Hadi Elçiçek, Ali Fırat Demir, Ayaz Çete.

Batman M Tipi Cezaevi’nde açlık grevine başlayan ilk gruptaki Mehmet Şirin İnce, Sefer Baran, Mehmet Bilgin Oğuz ve Abdulsamet Demir, Malatya E Tipi Cezaevi’ne; Abdulsamet Özbek ve Murat Acar ise Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Gebze M Tipi Kadın Cezaevi’ndeki kadın okurlarımız, Kürdistan’daki katliamları kınamak ve Kürt ulusunun onurlu mücadelesine omuz vermek için 25 Mart 2016 gününden itibaren 10 günlük açlık grevine başlamış bulunuyorlar.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde, 6 Mart 2016 günü, 28 kişi Osmaniye’ye sürgün edildi. Burada çıplak arama dayatmasına karşı çıkılınca, elbiseleri yırtılarak çıkarıldı. Ardında sayım için sıraya geçmeleri istendi. Sayıma karşı çıkmadıkları söyleyen okurlarımız, kolayca saysınlar diye kürsülerine oturdular. Bunun üzerine de saldırıya uğradılar ve Osmaniye’den Şakran’a sürgün edildiler.

Mehmet Batuk, Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde 19 Ocak 2016 gününde beri tek başına kalıyor. 16 yaşında olduğu için, onu 18 yaşından büyüklerin yanına vermemeleri yasalara uygun ama niçin Gençlik ve Çocuk koğuşlarının bulunduğu bir cezaevine sevki yapılmıyor. Onbir aydır duruşmalarının başlamaması da, bir başka hak ihlali.

Yüksek tansiyon ve şeker hastası olan Fadik Adıyaman, sürgün edildiği Tekirdağ T Tipi Cezaevi’nde hücrede tutuluyor. Bakırköy Kadın Cezaevi’ndeki arkadaşlarının yanına dönmek isteyen Fadik Adıyaman, açlık grevinde iki ayı geçmiş bulunuyor.

Siverek T Tipi Cezaevi’nden sürgün edilen Resul Diril ve Murat Altundağ, Karabük T Tipi Cezaevi’ne ulaşmış bulunuyor. 23 yıldır cezaevinde bulunan Ali Koç’un babası vefat etti. Karabük T Tipi Cezaevi’nde bulunan siyasi tutsaklar, Koç ailesine başsağlığı dileklerini iletiyorlar.

Afyon’daki üniversite öğrencilerinden Sancar Tunca, Necmettin Kılınç, Feyyaz Gülsoy, Numan Pehlivan, Sedat Doğru, Abdülkadir Uygur bir ay önce tutuklanmıştı. Bu öğrenciler ile daha önce Afyon E Tipi Cezaevi’nde bulunan Onur Cem Ortanur, sürgün edildiler. Ancak gönderildikleri cezaevleri bilinmiyor.

Daha önce hangi cezaevinde olduklarını söylemeyen okurlarımızdan Koçer Özdal, Murat Cansat, Hüseyin Çakan, Bafra T Tipi Cezaevi’ne; Önder Al, Vahit Ufuk Yüksel, Savcı Özdal, Tokat T Tipi Cezaevi’ne; Abdullah Aydın ise Oltu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nden Mehmet Ali Deniz, Kerem Budak, Murat Kepenek, Engin Okuducu, Sabgattullah Karaboğa, Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmişler. Bize ulaşan bilgilerden daha önce onların Düzce T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiklerini yazmışız. Düzeltiyorum.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden sürgün edilenlerden Soydan Akay ve Ersan Nazlıer, Silivri 9 nolu F Tipi Cezaevi’ndeler. Arkadaşlarının dikkatine!

Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehdi Boz’un cezaevindeki koşulları iletmek üzere bana göndermek için yazdığı iki faksına el konulmuş.

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Barış İnan’ın göndermiş olduğu 4 karikatürü aldım. Teşekkürler...
Erzurum H Tipi Cezaevi’nde bulunan Rıdvan Tanış, Bolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Kitap ihtiyacı olan bir adres veriyorum: Mehmet Şirin İnce / E Tipi Cezaevi / C-14 / MALATYA

Erzurum E Tipi Cezaevi’nde bulunan Suat Yaşar, Cizre’de yıldızlaşan Ali Fırat Kalkan ve Erdal Şahin’in ailelerine başsağlığı diliyor.

MEKTUBU GELENLER:

Evrim Konak - Gebze Kadın Cezaevi
Zerya Saraç - Gebze Kadın Cezaevi
Hamdullah Özen - Afyon E Tipi Cezaevi
Murat Çeçen - Bafra T Tipi Cezaevi
M. Ali Deniz - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Samet Aydemir - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Murat Aslan - Bayburt M Tipi Cezaevi
Rıdvan Tanış - Bolu F Tipi Cezaevi
Resul Baltacı - Düzce T Tipi Cezaevi
Ayaz Çete - Eskişehir H Tipi Cezaevi
Suat Yaşar - Erzurum E Tipi Cezaevi
Yılmaz Acar - Erzurum H Tipi Cezaevi
Özkan Doğan - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Mustafa Özdel - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Mehmet Batuk - Kalkandere L Tipi Cezaevi
Barış İnan - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Resul Diril - Karabük T Tipi Cezaevi
Ergin Doğru - Kınık K1 Tipi Cezaevi
A.Rahman Filizer - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Hüseyin Duman - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Bayram Yıldız - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
M. Şirin İnce - Malatya E Tipi Cezaevi
Soydan Akay - Silivri 9 nolu F Tipi Cezaevi
Ahmet Boncuk - Siverek T Tipi Cezaevi
Nevzat Çapkın - Siverek T Tipi Cezaevi
Zülfikar Bayram - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Önder Al - Tokat E Tipi Cezaevi


 

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür