Sürgün ile zulüm

Sürgün ile zulüm

Hüseyin AYKOL

M. Tahir Özcan, 16 Haziran 2014 günü Cizre’de örgüt üyesi olduğu ve bazı eylemlere katıldığı iddiası tutuklandı. Yargılamayı birkaç değişik heyet yaptı. Toplam 12 duruşma yapıldı ama M. Tahir Özcan bunlardan sadece birine katılabildi ve son savunması alınmadan 15 Nisan 2016 da iki ağırlaştırılmış hapis ve 57 yıl hapis cezası verildi. Ancak okurumuzun tutuklu yargılandığı bir başka davada daha müebbet hapis isteniyormuş. Her iki davada da tek delil, M. Tahir Özcan’ın katıldığı bir cenaze töreninde çekilmiş fotoğrafı. İnsan, gerçekten “insaf” diyor; başka bir şey de diyemiyor!..

Elazığ E Tipi Cezaevi’nde 19 Nisan 2016 günü koğuşlar sabahleyin arama yapıyoruz denilerek basıldı ve koğuşlardan alınan 13 kişi başka cezaevlerine sürgün edildi. İsimleri şöyle: Cemal Özgül, Mehmet Mutlu, Musa Kıvanç, Orhan Alkan, Seçkin Çetin, Ulaş Uyanık, Kazım Kıt, Sidar Aksoy, Fethi Atlı, Umut Çongar ile soyadları öğrenilemeyen M. Sıdık, Haluk ve Hıdır... Sürgün edilenlerden Cemal Özgül ve Mehmet Mutlu’nun önemli sağlık sorunları var. Bu okurlarımız 1990’lı yıllarda tutuklandı ve müebbet ceza almışlardı.

Dört yıl önce tutuklanan Mehmet Terzioğlu, birkaç kez mahkemeye çıktıktan sonra dosyaları kayboldu. Daha sonra dosyası yeniden açılan okurumuz, bir türlü mahkemeye götürülmedi ve sadece SEGBİS’ten ifade vermesi istendi. Sonunda ifade alınmadan kendisine 22.5 yıl hapis cezası verildi. Peki bu durumda, Mehmet Terzioğlu, ne yapsın?

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden sürgünler devam ediyor. Buradan Ferit Orak, Bahattin Solhan, Şores Ölçen, Ramazan Yıldırım, Muhammed Güler, Nusret Göktaş, Mehmet Çoreşoğlu, Bolu F Tipi Cezaevi’ne; Bülent Kaya, Burak Taş, İhsan Biter, İbrahim Halil Aydın, Cihan Çelik, Eyüp Işıktaş Fikret Çapan, Fedli Tuncer, Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Veysi Ölçen, Murat Ekinci, Enver Yurttaş, Serhat ve Selamettin ise Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Diyarbakır’dan ringe bindirilenler, yer yok denilerek, eşyalarını almalarına izin verilmedi. Diyarbakır’da mahkemesi devam edenler bile sürgün edilmesi ve söz konusu okurlarımızın giderken ve ulaştıkları yerlerde hakarete uğramasını anlamakta zorlanıyoruz.

Bölgede yıkılan şehirlerin onarımı için başlatılan kampanya çerçevesinde Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde 1750 lira toplandı. Bu kampanyaya okurlarımızın yanı sıra MLKP, MKP ve DHG dergisi okurları da katkıda bulundular. Bu cezaevinde kalanlar, Ada’daki tecridi protesto etmek için nisan ve mayıs ayında açık ve kapalı ziyaretlere çıkmayacaklar. Ailelere duyurulur.

Elazığ E Tipi Cezaevi’nde bulunan Umut Çongar, Ulaş Uyanık, Sidar Aksoy, Seçkin Çetin, Sıddık Kalkan Tokat T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Elazığ’dan Amasya ve Bafra’ya sürgün edilmişler. Ulaştıklarında bize bildirirlerse, burada ilan ederiz.

Cezası bir yılın altına düşen Lokman İnce, Reşat Parin ve Erkan Karataş Susuz K1 Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Aslında denetimli serbestlik hakları var ama itirafçılık dilekçesini vermedikleri için cezalarını ilçe cezaevinde tamamlayacaklar.

Van’da bir halı sahada iken yargısız infaz sonucu yıldızlara katılan Umut Çelebi için iç ve dış hukuk yollarına başvuru için olayın şahitlerinden veya olayla ilgili bilgi sahibi olanların amcası Nurettin Çelebi’ye başvurması isteniyor. Adres şöyle: Nurettin Çelebi / 2 nolu F Tipi Cezaevi / A-5-15 / Sincan - ANKARA

Muş E Tipi Cezaevi’nde bulunan Ethem Keklik, Zeki Turgut, Ferhat Demir 24 Mart 2016 günü Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne; aynı cezaevinden Zeki Turgut ise Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Kalkandere L Tipi Cezaevi’nde tek başına kalmak zorunda kalan Mehmet Batur, nihayet Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’ne sevk edildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Antalya L Tipi Cezaevi’nde bulunan Uğur Aktay, Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Devrimci Anarşist Tutsak Umut Fırat Süvarioğulları, hafta sonları cumartesi ve pazar günleri dışarıdaki yaşananları protesto etmek amacıyla açlık grevi yapmaya başladı.

Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Muzaffer Öner’in bana gönderdiği yazıyı, cezaevi yönetimi zarfına koymayı unutmuş! Umarım bundan sonraki yazıları bana ulaşır...

Bafra T Tipi Cezaevi’ndeki bir grup tutsak, yaklaşık 80 gündür açlık grevinde bulunan Fadik Adıyaman ile dayanışma amacıyla açlık grevine başladılar. Adıyaman’ın talepleri kabul edilinceye kadar açlık grevine devam edeceklerini belirtiyorlar.

Karaisalı K1 Tipi Cezaevi’nde bulunan Mahsun Oğuz ve Sadullah Coşkun, Cizre’de yıldızlaşan Sinan Kaya, İdil’de yıldızlaşan Şıvan Akbaş’ın ailelerine başsağlığı diliyorlar.

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Hüseyin Bektaş, Nusaybin’de yıldızlaşan Abdurrahman Oral’ın ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuyor. Oltu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ensar Tunca, Sur’da yıldızlaşan Hikmet Çark’ın ailesine başsağlığı dileklerini iletiyor.

Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nden Azat Ata, Cizre’de yıldızlaşan Şıvan Akbaş’ın ailesine başsağlığı dileklerini iletiyor. Yine aynı cezaevinde bulunan Doğan Eşlik de, Şıvan Akbaş ile Leyla Dayangaç’ın ailelerine başsağlığı dileklerinde bulunuyor.

DÜZELTME: Van F Tipi Cezaevi’nden Oltu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilenlerden Yasin Dere’nin soyadını ‘Kere’ diye yazmışız. Bize gelen bilgilendirme notundan kaynaklanan bu hatayı düzeltiyorum.

NOT: Süreyya Bulut ve Rojda Yalınkılıç’ın mektuplarına daha geniş değinebilmek için haftaya bıraktım.

MEKTUBU GELENLER:

Süreyya Bulut - Bakırköy Kadın Cezaevi

Rojda Yalınkılıç - Sincan Kadın Cezaevi

Rıza Şahin - Bafra T Tipi Cezaevi

Rıdvan Kılıç - Bayburt M Tipi Cezaevi

Ferit Orak - Bolu F Tipi Cezaevi

Fikret Karakoç - Düzce T Tipi Cezaevi

Ferhat Önder - Edirne F Tipi Cezaevi

Kadir Kevser - Elazığ E Tipi Cezaevi

Mehmet Cağlı - Erzincan T Tipi Cezaevi

Haydar Sönmez - Erzurum H Tipi Cezaevi

Bülent Kaya - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi

Mahsun Oğuz - Karaisalı K1 Tipi Cezaevi

A. İhsan Dost - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Umut F. Süvarioğulları

Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi

Muzaffer Öner - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi

Resul Kocatürk - Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Hüseyin Bektaş - Kırıkkale F Tipi Cezaevi

Resul Çetin - Muğla E Tipi Cezaevi

Yasin Dere - Oltu T Tipi Cezaevi

Ensar Tunca - Oltu T Tipi Cezaevi

M. Tahir Özcan - Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi

Azat Aka - Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi

Mehmet Batur - Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi

Dursun Kaş - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi

Ferhat Demir - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi

Nurettin Çelebi - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi

Lokman İnce - Susuz K1 Tipi Cezaevi

Ulaş Özaykan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

Uğur Aktay - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi

Yusuf Abo - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi

Umut Çongar - Tokat T Tipi Cezaevi

Mustafa Tantekin - Trabzon E Tipi Cezaevi

Mehmet Terzioğlu - Van F Tipi Cezaevi

VI. ŞERZAN KURT ÖYKÜ ÖDÜLÜ 2016

Eğitim Sen Batman Şubesi (Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası), Muğla Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü İkinci sınıf öğrencisi iken 12 Mayıs 2010 tarihinde, Muğla’da yaşanan öğrenci olayları sırasında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden ŞERZAN KURT (1989-2010) anısına bir öykü ödülü düzenlemektedir. Bu yıl altıncısı gerçekleştirilecek olan ödülün amacı; edebiyata özgün yapıtlar kazandırmak ve Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerine dikkat çekmektir.

KATILIM  KOŞULLARI

1. Katılımcılar daha önce herhangi bir yerde (kitap, dergi, internet vs.) yayımlanmamış ve ödül almamış bir öyküyle yarışmaya katılabilirler.
2. Yarışmanın dili Kürtçe ve Türkçedir. Her dilde ayrı ödül verilecektir. Jüri uygun gördüğünde ödülü paylaştırabilecektir.
3.Öykü, özgeçmiş, iletişim bilgileri ve fotoğrafı da içeren bir maille [email protected] adresine gönderilmelidir. Son katılım tarihi: 15 Ağustos 2016
4. VI. ŞERZAN KURT ÖYKÜ ÖDÜLÜ’nün sonuçlanmasının ardından hazırlanacak kitapta Seçici Kurul’un uygun göreceği eserlere yer verilecektir. Yarışmaya eser gönderenler bu hükmü kabul etmiş sayılacaktır.
5. Sonuçlar basın yoluyla açıklanacak olup, ödüller ŞERZAN KURT’un doğum günü olan 8 Kasım’da gerçekleştirilecek bir etkinlikle verilecektir.
6. Ödül, kurum tarafından verilecek bir plakettir. Para ödülü verilmemektedir.

KÜRTÇE ÖYKÜ İÇİN SEÇİCİ KURUL

Lorîn S Dogan, İsmail Dindar, Fewzî Bîlge, Elîxan Loran, Bajar Mîrzeman
OmerKurt (Şerzan KURT’un babası. Oy kullanmayacaktır.)

TÜRKÇE ÖYKÜ İÇİN SEÇİCİ KURUL

Ayşegül Tözeren, Kemal Varol, Faruk Duman, Cem Kalender, Ercan Yılmaz
Nejla KURT (Şerzan KURT’un annesi. Oy kullanmayacaktır.)
 

 ↳Son Güncelleme: 29 Nisan 2016 10:09

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür