Sağlık sorunları had safhada

Sağlık sorunları had safhada

Hüseyin AYKOL

İstanbul - Bakırköy Kadın Cezaevi’nde her yıl sorunsuz geçen Newroz kutlamaları, bu yıl engellenmek istendi. Zaten çok zor çıkan hastane sevkleri, haftalık 45 dakikalık görüş gününe denk getiriliyor. Gün boyu ring aracında bekletilip, muayene olamadan dönüşler olabiliyor. Çünkü kelepçeyi çıkarmadıkları gibi, doktorun odasından asker çıkmıyor. Son aylarda tutuklanan kişilere, “siyasi koğuşlara giderseniz ceza alırsınız” denilerek, onları bağımsızların koğuşlarına yönlendirmek istiyorlar. Bu cezaevinde de kantinden satın alınan temizlik araçlarının çoğuna el konuldu. 7 kişiye bir leğen kaldı mesela. İnsanların hijyenik olmayan bir ortamda bol bol hasta olup, tedavi olamadıkları için de, kolayca ölmesi isteniyor galiba.

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde de temizlik eşya ve araçlarına el konuldu. Dahası bu yapılırken, odalardaki insanlar darp edildi. Açılan soruşturmalar ardından bol bol hücre cezaları veriliyor. Buradaki DHKP-C davasından tutsaklar, sık sık ölümle tehdit ediliyorlar. Darp esnasında her tarafı moraran, ağzı burnu kan içinde kalanlar var. Bu arada, Fadik Adıyaman’ın talepleri kabul edilinceye kadar süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladılar.

Van M Tipi Cezaevi’nde bulunan kadın tutsaklar, açlık grevi yüzünden kendilerine açılan soruşturmada Kürtçe savunma yapmak istediler. Ancak cezaevi idaresi “Savunmanızı ya Türkçe yaparsınız ya da yapmayı reddediyor” diye kabul ederiz, tavrında. Bu cezaevinde her fırsatta soruşturma açılıp, disiplin cezaları verilmekte. Örneğin katliamlara karşı yapılan ses çıkarma eylemi için “müdür uyuyamıyor”, denilerek disiplin soruşturması açılmış. Dahası cezaevine yeni gelenlere ajanlık dayatılmakta, uyduruk gerekçelerle tutuklanan kişilerin bağımsızların koğuşlarına gitmesi isteniyormuş. Bir kadın gardiyanın çıplak arama konusundaki ısrarı, cezaevi yönetimine defalarca bildirildiği halde, gereken yapılmıyormuş.

Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde de diğer cezaevlerinde yapıldığı gibi, kantinden alınmış birçok temizlik eşyası, odalardan alındı ve temizlik yapılması neredeyse imkansızlaştı. Ama buradaki en büyük sorun sağlıkla ilgili. Revire çıkmak çok zor. Hastaneye gitmek ise çok daha zor. Hastaneye gidişlerde kelepçeler, hiçbir aşamada açılmıyor. Dahası rütbeli, rütbesiz askerlerin hakaretleri söz konusu. Yoğun bakımdan getirilen Kobanêli Muhammed Muhammed’in tedavisi önce Türk vatandaşı olmadığı için yapılmadı. Kendisine ‘misafir kartı’ verildikten sonra da kendisini hastaneye götüren subayın küfürlerine dayanamayıp, tedavi olamadan hapishaneye geri geldi.

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mahmut Demirel, revire çıktı ve doktora “Benim ayaklarımda mantar hastalığı var, onun için benim ayrı bir leğen kullanmam gerekir, bana bu konuda rapor yazabilir misin” diye sordu. Ancak doktor, böylesine insani bir talebe bile “hayır” dedi. ‘Güvenlik için her odada ancak tek leğen olabilirmiş. Bu uygulamanın tek nedeni, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden 6 kişinin özgürlüğü tercih etmesi!.. Okunmuş Foucault, Adorno, Heidegger’in kitapları varsa, gönderebileceğiniz bir adres vereyim: Mahmut Demirel / 2 nolu F Tipi Cezaevi / A-39 / Kandıra-KOCAELİ

Afyon E Tipi Cezaevi’nde bulunan Feyyaz Gülsoy, Numan Pehlivan, Şakran 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne; Sedat Doğru, Abdülkadir Uygur, Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne; Sancar Tunca, Necmettin Kılınç, Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi’ne; Onur Cem Ortanur, M. Emin Dağ, Şakran 4 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Aynı dosyadan yargılanan Arzu Gezer, Melike Aktaş, Zana Karaboğa da Şakran Kadın Cezaevi’ne daha önceden sürgün edildiler. Dava ise Afyon’da sürüyor.

Siverek T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ahmet Tanrıverdi, Takvettin Yüksekbağ, Haci Ekinci, Adem Amaç, Mübarek Erdoğan, İdris Yakut ve Minat Ekmel, Ermenek M Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Arkadaşlarının dikkatine!..

Bafra T Tipi Cezaevi’ndeki kimi tutsaklar, kantinden aldıkları kimi eşyalara cezaevi idaresi tarafından el konulduğu ve dışarıda serbestçe satılan Yürüyüş dergisinin kendilerine verilmediği için sessiz kalmadılar. Ancak bu ve benzeri itirazları yüzünden sık sık soruşturmaya maruz kalıyorlar. Bu yüzden aldıkları disiplin cezaları, infazlarının yanmasına sebep olabilir.

Elazığ E Tipi Cezaevi’nde bulunan Mustafa Aytaç, Bülent Keser, Cankat Keser, Zeki Yıldız, Ali Hadi Ay, Ayhan Memişoğlu, Hıdır Güneş; Bafra T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ercan Binay, Murat Çeçen, Rıza Şahin, Hasan Basri Yıldız, Cem Aslan, sürgün edildikleri Amasya E Tipi Cezaevi’nde çıplak aramayı reddettikleri için darp edildiler.

Tedavi için daha önce Diyarbakır’a sevk edilenlerden H. Abbas Savar, Nevzat Çelik, M. Sait Yalçın, Avni Uçar ve Dr. Ayhan Kavak, Siirt E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Arkadaşlarının dikkatine...

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mazlum Bataray, 24 Mart 2016 günü Edirne F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası almış bulunan okurumuz, tek başına kalıyor, günde bir saat havalandırmaya çıkabiliyor ve sohbet hakkından yararlanamıyor.

Daha önce hangi cezaevinde olduğunu yazmayı unutan Cengiz Ece, Horasan K2 Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Aslında denetimli serbest bırakılması gerekir ama yasalar, bazılarına işlemiyor.

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nden sürgün edilenlerden Mehmet Ümit, Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde değil; Kırıklar 2 nolu F TipiCezaevi’nde bulunuyor. Düzeltiyorum...

Ağrı M Tipi Cezaevi’nden sürgün edilen Tuğba Can, Esra Özakbaş ve Hamdullah Kılıç’ın hangi cezaevinde olduğu merak ediliyor. Amasya E Tipi Cezaevi’nde bulunan Ayhan Memişoğlu hangi cezaevinde olduğunu bilmediği arkadaşı Sinan İyit’ten mektup bekliyor. Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Suat Oğul, Bayburt M Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehmet Kılıç’tan uzun bir süredir haber alamıyormuş.

Cezaevinde kitap yazan okurlarımızın kitaplarını talep eden bir adres var: Mehmet Polat / L Tipi Cezaevi / C-5 / Kepsut - BALIKESİR. Van M Tipi Cezaevi’ndekilerin kitap ihtiyacı var. Adres şöyle: Rojbin Kırdar / M Tipi Cezaevi / VAN

1 Mayıs kutlamalarınız için teşekkürler...

KİTAP ÇALIŞMASI: Cizre’de yıldızlaşan Yakup Yalçın hakkında kitap çalışması başlatıldı. Farklı alanlarda kalıp da, onu tanıyan kişilerden katkı bekleniyor. Adres şöyle: Serdar Taşkın / 1 nolu F Tipi Cezaevi / Kırıklar - İZMİR

MEKTUBU GELENLER:


Ali Yeşil - Amasya E Tipi Cezaevi
Ayhan Memişoğlu - Amasya E Tipi Cezaevi
Rıza Şahin - Bafra T Tipi Cezaevi
Mustafa Ağcakaya - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
M. Zeki Deniz - Bolu F Tipi Cezaevi
Ramazan Vural - Bolu F Tipi Cezaevi
Abdullah Çelik - Bolu F Tipi Cezaevi
Baver Eye - Dinar T Tipi Cezaevi
Halis Tekin - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Abdurrahman Kaynar - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Resul Baltacı - Düzce T Tipi Cezaevi
Vedat Turgut - Düzce T Tipi Cezaevi
Enver Baysal - Edirne F Tipi Cezaevi
Mazlum Bataray - Edirne F Tipi Cezaevi
A. İhsan Güler - Erzurum H Tipi Cezaevi
Abidin Yılmaz - G. Antep H Tipi Cezaevi
Cengiz Ece - Horasan K2 Tipi Cezaevi
Mehmet Memiş - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mahmut Demirel - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Polat - Kepsut L Tipi Cezaevi
Suat Oğul - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Mehmet Ümit - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Emre Erdem - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Delil Ufak - Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi
Veysel Kemer - Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi
H.Abbas Savar - Siirt E Tipi Cezaevi
Seyit Oktay - Siirt E Tipi Cezaevi
Soydan Akay - Silivri 9 nolu F Tipi Cezaevi
Yılmaz Kahriman - Silivri 9 nolu F Tipi Cezaevi
Hasan Alkış - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Sancar Tunca - Şakran 3 nolu T Tipi Cezaevi
Orhan Yüzal - Trabzon E Tipi CezaeviBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür