Giresun E Tipi Cezaevi

Giresun E Tipi Cezaevi

Hüseyin AYKOL

Giresun E Tipi Cezaevi’nde 16 hükümlü ve 28 tutuklu olmak üzere, toplam 44 siyasi tutsak bulunuyor. Tüm cezaevlerindeki siyasi tutsaklar üzerinde uygulanan baskı, tecrit ve sürgünler burada da yaşanmakta. Bu cezaevinde askeri kışlalarda olan kurallar dayatılıyor. Son dönemde ortaya konulan yeni yaklaşımla burada da, kantinden satın alınan sağlık-temizlik malzemelerine el konuldu. Her odadaki yedi kişiye bir leğen ve bir banyo kovası kaldı.

Bu nedenle, Giresun E Tipi Cezaevi’nde de ses çıkarma protestosu yapıldı. Bunu isyan sayan idare, herkese disiplin soruşturması açtı. Savcılık ise ifadeleri bile almadan disiplin cezalarının uygulanmasını istedi. İdarenin görüşmek üzere çağırdığı Fuat Bor’un Karabük’e; Yılmaz Çelik ve Aydın Akış’ın Düzce’ye sürgün edildiği, daha sonra öğrenilebildi.

Giresun E Tipi’ne sürgün edilenler: Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden Aytekin Haza, Mustafa Biçen, Talip Yakışır... Van F Tipi Cezaevi’nden Bülent Danış, Nevzat Nihat... Ağrı M Tipi Cezaevi’nden Halis Gültekin, Barış Demir, Feyzi Yeşil, Nevzat Ayna, Selim Yılmaz, İbrahim Yaşar, Mustafa Taştan, Mecit Solmaz, İsa Aslan, Selim Birgül, M. Ali Budak, Burhan Karatay, Hasan Haneldegüller, Fevzi Kahraman, Mehmet İper...

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden sürgün edilen 18 kişi önce Osmaniye’ye getirildiler. Sonra Ramazan Başarı, Mahir Tekin, Mesut Doğan, Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Sinan Çelik, M. Şerif Aslan, Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne; İbrahim Kaya, Ahmet Güven, M. Reşit Aktay, Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne; İzzethan Aykut, Neytullah Bayram, Nusret Saltan, Havine Semira, Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Mahmut Balkaş, Halis Yıldeniz, Bolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Sincan 1 ve 2 nolu F Tipi Cezaevi ve Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne giden ya da gidecek olan kişilerin isimlerini okuyamadım.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’ndeki kadın tutsaklar da sürgün edildiler. Nida Kutlu, Mizgin Çiçek, Emetullah Akçara, Alanya L Tipi Cezaevi’ne; Zeliha Kocaman, Serap Burak, Yaşar Akboğa, Zehra Epli, Gebze M Tipi Cezaevi’ne; Gülbahar Pervane, Esma Başkale, Şükran Karakoyun, Ece... Bakırköy Kadın Cezaevi’ne; Gurbet Öztürk, Zeytin Satıcı, Rehşan Aydın, Sarya Ölmez, Lale Kabişen, Hatice Yaşar, Fatma Gökhan, Reyhan Kavak, Jiyan Ateş, Leyla Nergis, Leyla Uyanık, Çimen Işık, Olcay Kanlıbaş, Pero Dündar, Zozan Toprak, Sultane... Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne; Berfin Göktekin Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’ne; Hatice Çelik Malatya E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde bulunan Emine Erol, uzun bir yolculukla Muş E Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş bulunuyor. Muş E Tipi Cezaevi’nde bulunan Suzan Paçal, Alanya L Tipi Cezaevi’ne; Kübra Karabalık ise Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’ne sürgün edildi.

Erzurum H Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımızın mektupları, yasal ve anayasal düzenlemelerde fikir ve ifade özgürlüğü açık olmasına rağmen 5275 sayılı kanunun 68. maddesinin 3. fıkrası gerekçe gösterilerek (yani kurumun asayişini ve güvenliğini tehlikeye düşürüyormuş) engellenmekte. Düşünebiliyor musunuz, Rusya Büyükelçiliği’ne gönderilen mektuplar bile kurum için tehdit olarak görülüp, engelleniyor.

Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde de, daha önce kantinden alınmış temizlik malzemelerinin çoğuna el konuldu. Odalarda tek leğen ve 75 santimlik bir sapı olan bir çek-pas kaldı. Burada da keyfi disiplin ve hücre cezaları söz konusu. Son 5-6 ayda, sakıncalı bulunarak, gönderilmeyen mektup ve faks metinlerinin sayısının 500’ü geçtiği belirtiliyor.

Diyarbakır’da 10 Nisan 2016 günü gözaltına alınanlar, savcılığa sevk edildi. Savcı, herhangi bir ifade almaksızın tutuklama istemiyle, mahkemeye sevk etti. Herhangi bir şeyle ilgisi olmayanlar, tutuklandı ve Diyarbakır D Tipi Cezaevi’ne konuldu. Burada 5 gün kalındı ve buradan 14 kişi, Sincan F Tipi cezaevlerine sürgün edildiler. Bir kısmı 1 nolu F Tipi, diğerleri 2 nolu F Tipi’ne konuldular.

Van M Tipi Cezaevi’nden 100 kişi Van F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. 6 kişinin Sincan cezaevlerine, 3 kişinin ise Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmesinin ardından Van M Tipi Cezaevi’nde 70 kişi kalmış bulunuyor. Burada 12 kişilik odalarda 22 kişi kalıyorlar.

Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’nden 28 Mart 2016 günü sürgün edilen 13 kişiden Zübeyir Gündüz, Halil Arslan, Mehmet Yılmaz, Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne ulaştılar. Söz konusu kişilerden bir kısmı Bandırma 2 nolu T Tipi ve bir kısmı ise Kepsut L Tipi Cezaevi’ne gönderildiler.

Diyarbakır’da öldürülen Yasin Börü için gözaltına alınan, tutuklanan ve sonra serbest bırakılmak zorunda kalınan birçok kişiden biri de Ali Güler. 9 Kasım 2014 günü gözaltına alındı. Dokuz ay boyunca Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde kaldıktan sonra, Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. 18 Nisan 2016 günü yapılan son duruşmada, Savcı ikinci defa tahliyesi istendi. Umarız 6 Haziran 2016 günü yapılacak olan duruşmasında tahliye olur. Çünkü bu konuyla hiçbir ilişkisi yok.

Son yılını Kastamonu-Daday ilçe cezaevinde geçirmekte olan Şükrü Yurtsever, birçok sorunlar içinde 3 ay kadar orada kaldıktan sonra, bir başka ilçe cezaevine (Tekirdağ-Saray’a) sevki çıktı. Kendi parasıyla yola çıkan okurumuz, kendisini Saray ilçe cezaevi yerine Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde buldu. Ne denilebilir ki...

Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Nail Demir’in oğlu Mersin’de trafik kazasında yaşamını yitirince, cenazeye katılabilmesi için beş saatliğine izin alabildi. Parti, belediye ve diğer kurumlarımızdan arkadaşları ve temsilciler taziyesine geldiler. Demir ailesinin acısını paylaşıp, cenazede onları yalnız bırakmayanlara çok teşekkür ediliyor.

Antalya L Tipi Cezaevi’nde bulunan Halil Muratoğlu, son dönemde yıldızlaşan Şıvan Akbaş, Kader Çoban, Azat Yiğit, Hakim Çoban, Mafus Kutlu, Faruk Aydın, Abdurrahman Oral, Leyla Dayangaç, Emel Ayhan’ın ailelerine baş sağlığı dileklerini sunuyor.

Van M Tipi Cezaevi’nde bulunan Velat Ürey, Gever’de yıldızlaşan Ahmet Akdeniz ve Talip Bartın’ın ailelerine başsağlığı dileklerini iletiyor. Malatya E Tipi Cezaevi’nde bulunan Behçet Eginci, yıldızlaşan Aydın Kaya’nın ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuyor.

MEKTUBU GELENLER:

Nida Kutlu - Alanya L Tipi Cezaevi
Emine Erol - Muş E Tipi Cezaevi
Halil Muratoğlu - Antalya L Tipi Cezaevi
Zeki Kayar - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Zübeyir Gündüz - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Gökmen Çiftçi - Erzurum H Tipi Cezaevi
Hamdullah Dip - Giresun E Tipi Cezaevi
Nail Demir - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Şükrü Yurtsever - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Musa Kaya - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Ebedin Abi - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Behçet Eginci - Malatya E Tipi Cezaevi
Ahmet Tuneli - Silivri 9 nolu F Tipi Cezaevi
Serdar Tursun - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ali Güler - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Hayri Demir - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Levend Döndü - Siverek T Tipi Cezaevi
Ramazan Başarı - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Halil Temel - Van M Tipi Cezaevi
Serhat Karaçelik - Van M Tipi Cezaevi
Velat Ürey - Van M Tipi Cezaevi↳Son Güncelleme: 12 Mayıs 2016 19:15

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür