Sürgünlere doyamadılar

Sürgünlere doyamadılar

Hüseyin AYKOL

Bayburt M Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, Sur ve Cizre’nin yeniden inşası için topladıkları 2 bin lirayı, gerekli yerlere ulaştırdılar. Bu arada, Gever’de yıldızlaşan Kader Çoban ve Leyla Dayangaç; Nusaybin’de yıldızlaşan Abdurrahman Oral ve Mazlum Eren’in ailelerine başsağlığı dileklerinde bulunuyorlar.

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden sürgün için yola çıkarılanlar, tam 41 gün süren yolculuk ardından çeşitli cezaevlerine ulaştılar. İbrahim Kaya, Ahmet Güven, M. Reşit Aktay, Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne; İzzethan Aykut, Nusret Saltan, Havre Samirand, Neytullah Bayram, Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne; Mahir Tekin, Sinan Çelik, M. Şerif Arslan, Özgür Başarı, Mesut Doğan, Tekirdağ F Tipi cezaevlerine sürgün edildiler. Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden sürgün edilenlerden Alican Işık ise İzmir-Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’ne ulaşmış bulunuyor.

Son dönemde Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilenlerin isimleri şöyle: Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden Ramazan Nazlıer, Ramazan Karakaya, Şehmus Dolu; Osmaniye T Tipi Cezaevi’nden İsmail Çabuk, Nevşehir E Tipi Cezaevi’nden Kadri Sönmez; Siirt E Tipi Cezaevi’nden İskan Yiğit; Van F Tipi Cezaevi’nden Hasan Yiğit, Kazım Yalçın, Metin Demirer, Hüsnü Başer, İsmet Tuncer; Erzurum H Tipi Cezaevi’nden Rıdvan Sayak, Ercan Erkuş...

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde Gemgin Durak, Ömer Çelik, M. Emin Ürper, Mehmet Bağrıyanık bir grup gardiyanın saldırısına uğradılar. Saldırıya uğrayan mahpusların revire çıkma isteği yerine getirilmediği gibi, 5 ila 15 gün hücre cezasına çarptırıldılar. Aynı kişilere ayrıca Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Adana-Karataş Kadın Cezaevi’ndeki kadın mahpusların konulduğu Tarsus C Tipi Cezaevi’nde sağlık sorunları had safhada. Buraya doktor, haftada yarım gün geliyor. Revire çıkılamıyor ama hastaneye sevkler de kelepçeli ve askerin odada kalma ısrarı yüzünden tedavi ile sonuçlanmıyor. Burada kalan kadın tutsaklardan Leyla Kırboğa’nın sağlık durumu her geçen gün daha da kötüleşiyor. Günde birkaç kriz geçiren Kırboğa’nın bir an önce tahliye edilip, dışarıda tedavisinin sağlanması gerekiyor.

Gebze M Tipi Cezaevi’nden TKP/ML Hapishane Kadın Komitesi, gazetemize gönderdiği mesajlarında “Kaypakkaya’nın ardılları olarak bir kez daha İbrahim’den Dörtler’e uzanan 18 Mayıs şehitlerini saygıyla anıyoruz!” diyorlar.

Ankara-Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde de bilinen amaçlarla 3 günlük açlık grevi yapıldı. Buraya zaten başka yerlerden sürgün gelmişlerdi. Şimdi de buradan Mazlum Akdağ sürgün edildi. Ancak nereye gönderildiği bilinmiyor. Bana kendisi bildirirse, burada yazarız, arkadaşları da öğrenir. Bu arada, buraya gelenleri korkutup, bağımsızlar koğuşuna gitmesini sağlamaya çalışıyorlarmış.

“Yol yakınken” başlıklı yazısı gazetemizde yayınlanan Çetin Ulu hakkında dava açıldı. Bu davada, okurumuz SEGBİS’te ifade vermek istemiyor haklı olarak. Dahası savunmasını anadilinde yapmak istiyor. Okurumuz, söz konusu haklı taleplerinde ısrar etmeli. Avukat konusunu ise kendisine sorun yapmamalı. Dava ile gazetemizin avukatları ilgileniyor.

1 Mayıs 2016 günü HDP kortejine yönelik polis saldırısı esnasında gözaltına alınan Mustafa Demirbüken, karakola götürüldüğü araba içinde ve ilk götürüldüğü cezaevi olan Metris’te polis ve jandarmaların saldırısına uğradı. Vücudunda darbe almadık yeri olmayan Demirbüken’in gözünde de görme kaybı var. Darp raporu da alamadı.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Mutlak Tozun, 2012 yılında Oltu T Tipi Cezaevi’nde iken jandarmalarla girdiği bir tartışmada, cumhurbaşkanına hakaretten 1 yıl 15 gün hapis cezası aldı. Ceza, Yargıtay tarafından da onaylanırsa, Mutlak Tozun, bu cezayı da yatmak zorunda kalacak.

Daha önce örgüt üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezası alan Yakup Taşdemir, cezasını bitirmek üzereyken ve kendisiyle ilgili olmayan ve silahın sahibi olan kişi bu konuda ceza almışken, Yargıtay’da dosyanın bozulması üzerine, yeniden yargılandı ve söz konusu silahın kendisine ait olduğu iddiasıyla 12.5 yıl ceza aldı. İnsaf yani.  

Mahkemede kendisini tanıyamayan itirafçının ifadesiyle yargılanan ve 8 ay süren tutukluluk süresinin ardından ceza alan Agit Tekin, Mersin E Tipi Cezaevi ve Hatay E Tipi Cezaevi’nden kaldıktan sonra İskenderun M Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmiş bulunuyor. Agit Tekin, okunmuş kitaplarınızdan kendisine gönderilmesini bekliyor.

Kırklareli E Tipi Cezaevi’nde bulunan Bilal Nargili, Tekirdağ 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Okunmuş Kürtçe kitaplarınızı gönderebileceğiniz bir adres vereyim: Veysel Öztürk / E Tipi Cezaevi / C-1 / KIRKLARELİ

Avukat Selin Demirel’in Adalet Bakanlığı aleyhine açtığı davada, Danıştay 10. Dairesi “hukuka uygun değil” diyerek, disiplin cezasıyla açık görüşü engelleyen fıkrayı iptal etti. Yani hükümlü ve tutuklulara verilebilecek ziyaret yasaklarındaki söz konusu 14. maddenin 2. fıkrası iptal edilmiş bulunuyor.

Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Eyos Gasyak, yakın zamanda İstanbul’da tutuklanan Ferhat Adırbelli’den mektup bekliyor.

Bafra T Tipi Cezaevi’nde bulunan Harun Bağatur ve Muhammed Çopkur, Erzurum-Oltu T Tipi Cezaevi’nde beyin kanaması geçirdikten sonra hayatını kaybeden Ferhat Sarıhan’ın ailesine baş sağlığı dileklerinde bulunuyorlar. Gever’de yıldızlaşan Emre Önver, Jehat Doğma’nın ailelerine başsağlığı dileklerinde bulunuyor. Manisa E Tipi Cezaevi’nde bulunan Cesim Levent, Sur ve Cizre’de yıldızlaşan Hikmet Çark, İzzet Gündüz ve Sakine Şiray’ın ailelerine başsağlığı dileklerinde bulunuyorlar.

MEKTUBU GELENLER:

Fadime Özkan - Gebze Kadın Cezaevi
Esmer Ece - Tarsus C Tipi Cezaevi
Harun Bağatur - Bafra T Tipi Cezaevi
Muhammed Çopkur - Bafra T Tipi Cezaevi
Rıdvan Kılıç - Bayburt M Tipi Cezaevi
A. Rezak Gülmez - Bolu F Tipi Cezaevi
Adnan Doğan - Erzincan T Tipi Cezaevi
Yakup Taşdemir - Erzurum H Tipi Cezaevi
Abdullah Şaşmaz - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Talip Kalın - Gümüşhane E Tipi Cezaevi
Agit Tekin - İskenderun M Tipi Cezaevi
M. Reşit Aktay - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mutlak Tozun - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
İzzethan Aykut - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Şirin Taşdemir - Karabük T Tipi Cezaevi
M. Enes Tunç - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Hüseyin Bektaş - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
İslam Tüner - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Alican Işık - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Selahattin Mete - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Ümit Akyıldız - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Veysel Öztürk - Kırklareli E Tipi Cezaevi
Cesim Levent - Manisa E Tipi Cezaevi
Ömer Akpolat - Menemen T Tipi Cezaevi
Abdurrahman Dişçi - Muğla T Tipi Cezaevi
Mustafa Demirbüken - Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi
Azat Aka - Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi
Musa Şanak - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Musa Şanak - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Mahir Tekin - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Çetin Ulu - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
Eyos Gasyak - Tekirdağ 2 nolu F Tipi CezaeviBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür