Sincan Kadın Cezaevi

Sincan Kadın Cezaevi

Hüseyin AYKOL

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’ne son dönemde onlarca tutsak sürgün edildi ve sürgün edilmeye de devam ediliyor. Cezaevine girişte çıplak arama dayatılmakta. Buna karşı yapılan her türlü tepki ve eyleme karşın, bu uygulamada ısrar edilmektedir. Ağır hasta tutsakların tedavileri yapılmamakta. Böylece onlar ölüme terk edilmekteler. Hastaneye gidişlerde, kadın hastalar hem kelepçeli olarak hem de etraflarında askerler varken, tedavi dayatılmakta. Bunu kabul etmeyenlerin, bir daha hastaneye gelmemesi istenmekte. Bu yüzden, hastalar genelde tedavi olamadan, hapishaneye geri dönmek zorunda kalmaktadır.

Başka cezaevlerinde olduğu gibi, Sincan Kadın Cezaevi’nde de kantinden satın alınmış olan birçok temizlik araç ve gereçlerine el konuldu. Su kovaları, çekpas, maşrapa, oturak gibi eşyalar, gazetelere el konuldu. Kitaplar toplatıldı. Daha önce yapılan kimi açlık grevlerine cezaevi idaresi tarafından verilen cezalar, İnfaz Hakimliği tarafından iptal ediliyordu. Ancak Ocak 2016’da yapılan üç günlük açlık grevi, İnfaz Hakimliği tarafından suç sayıldı. Yine bilinen taleplerle son dönemde yapılan 10 günlük açlık grevine girenlerden Gülşen Adet’in Adalet Bakanlığı’na yazdığı dilekçeden dolayı Cumhurbaşkanı’na hakaretten; Jiyan Arıkboğa’ya ise “suç ve suçluyu övmekten” dava açıldı.

* * *

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Hafize Toprak’ın tahliyesine 1 ay kalmıştı. Ancak infazı yakılarak, tahliyesi önlendi. Yine Hürriyet Doğan, tutuklu iken aldığı iki hücre cezasının ardından hükümlüyken verilen iki hücre cezası toplandı ve infazı yakıldı. Bu haliyle, Hürriyet Doğan, 8 yıl daha hapiste kalacak. Bu cezaevinde kalmakta olan Nesrin Akgül’ün dosyası, Yargıtay’da -lehine olarak- birkaç defa bozulmasına rağmen, son olarak çıktığı yerel mahkemede, kendisine iki kez ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis ve 350 yılı aşan hapis cezasına çarptırıldı.

Edirne F Tipi Cezaevi’nde Mehmet Yamaç, 28 Nisan 2016 günü havalandırmada iken kendisini 24 saat gözetleyen kamerayı protesto etmek üzere kendini yaktı. Hemen Çorlu Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı ve tedavi altına alındı. Belinden aşağısı yanık haldeki Mehmet Yamaç, 14 Mayıs 2016 günü, Edirne Tıp Fakültesi’ne getirildi ve tedavisine devam edildi. Oradaki mahkum odasında kalmakta olan Mehmet Yamaç’ı şimdiye kadar ne avukatı ne de ailesi görebildi. Mehmet Yamaç’ın durumu hakkında arkadaşları -haklı olarak- endişeleniyorlar. Başta insan hakları kuruluşları olmak üzere, avukatı ya da vekalet verebileceği bir avukat, onu görüp, sağlık durumu hakkında kamuoyuna bilgi verebilir mi?

Afyon E Tipi Cezaevi’nde bulunan Ramazan Çınar, Ramazan Aksu ve Hüseyin Eşlik’e çeşitli bahanelerle verilen hücre cezaları üçe ulaştığı için infazlarıyakıldı. İnfazları yakılan Hüseyin Eşlik’in tahliye olmasına 1,5 yıl kalmıştı. Üçüncü hücre cezasının iptali için bir avukat arkadaşın yardımına ihtiyacı var. Yoksa üç yıl daha fazladan yatmak zorunda kalacak. Afyon’dan ya da yakın bir ilden gönüllü bir avukat, bu konuyla ilgilenebilir mi?

Sürgün edilen Halime Acar, Elazığ E Tipi Cezaevi’ne ulaşmış bulunuyor. Halime Ana ile birlikte çocukları da sürgün edildiler. Ancak nerede oldukları bilinmiyor.

Şırnak T Tipi Cezaevi’nden sürgün edilen 10 kişiden Savaş Altun, Ferhat Musa, Serhat Yüksek, Van F Tipi Cezaevi’ne ulaşmış bulunuyorlar. Arkadaşlarının dikkatine...

SERGİ ADRESİ: Geçen hafta duyurduğumuz sergi için resimlerin, ağustos ayına kadar gönderilmesi gerekiyor. Söz konusu resimleri TUHAD-FED adresine değil, aşağıdaki adrese gönderin:

Cahit Demirkıran, Seliha Bakır
Mevlana Halit Mah. 415. Sk. Şengül3 Apt.
No: 2 / 7   Bağlar - DİYARBAKIR

MEKTUBU GELENLER:

Gülazer Akın - Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Hatice Arat - Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Sosin Şengül
Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Derya Moray
Şakran Kadın Kapalı Cezaevi
Leyla Akarsu - Elazığ E Tipi Cezaevi
Ramazan Çınar - Afyon E Tipi Cezaevi
Resul Baltacı - Düzce T Tipi Cezaevi
Abdulhalim Özdemir
G.Antep H Tipi Cezaevi
Nesimi Kalkan - Mardin E Tipi Cezaevi
Sancar Erel - Sincan 2 nolu L Tipi Cezaevi
Savaş Altun - Van F Tipi CezaeviBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür