Yozgat E Tipi Cezaevi

Yozgat E Tipi Cezaevi

Hüseyin AYKOL

Yozgat E Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen siyasi tutsaklar, dört yıldır müşahedenin kör hücrelerinden bozma, dar-basık, havasız, yılın 12 ayı güneş görmeyen, akustiği bozuk, üst katlardaki tuvalet borularının içinden geçtiği sözde odalarda kalıyorlar. Sohbet, sportif etkinliklerden yararlanamıyorlar. Başka cezaevlerinde satılan yaşam malzemeleri bile burada yasak denilerek verilmiyor. Son aramada odaları adeta talan edildi. 26 Mayıs 2016 günü yapılan aramada ise nevresim, çarşaf, yastık kılıfları, yastıklar, su kovaları, leğenler, mukavvalar alındı. Bunlar yapılırken de, yırtarak, kırıp-dökerek içeridekiler tahrik edildi. Bu aramaya, savcı ya da cezaevi müdürü eşlik etmedi ama kim olduğu bilinmeyen sivil-sakallı şahıslar da katıldı. Ne yapılmak istendiği gerçekten bilinemiyor.

İsmet Güvenç, 6 Ekim 1996 günü gözaltına alındı. Ertesi gün, İstanbul-Esenler’de ölü olarak bulundu. Ailenin bu konuda yaptığı tüm başvurulara rağmen, herhangi bir sonuç alınamadı. 2003 yılından beri cezaevinde bulunan kardeşi, Kahraman Güvenç, bu konunun aydınlatılması amacıyla 3 Mayıs 2016 günü başlattığı açlık grevini 10 Haziran 2016 gününden itibaren ölüm orucuna dönüştürecek. İsmet Güvenç’in ölümüyle ilgili elinde bilgi, belge olan herkesin, Kahraman Güvenç’e başvurması isteniyor.

Şu anda Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Cihat Özdemir, 16 yıldır hapishanede. Biraz da bu yüzden olsa gerek, pek çok hastalıkla muzdarip. Hatta bu yüzden İHD’nin ağır hasta listesinde ama Adli Tip Kurumu, 2015 yılında cezaevinde kalabilir raporu verdi. Söz konusu hastalıkları yüzünden sık sık hastaneye götürülmek zorunda olan Cihat Özdemir’e ring seyahati sırasında çıkan sorunlardan dolayı iki kez hücre cezası verildi. Hücre cezalarının yerine getirilmesi için söz konusu kişiye tam teşekküllü bir hastaneden “hücrede kalabilir” raporu verilmesi gerekir. Ancak son hücre cezası için revirdeki bir doktorun bu yöndeki kararı yeterli görüldü. Sonrasında götürüldüğü son derece sağlıksız hücrede ise yeni hastalıklara maruz kaldı.

Şükrü Yurtsever, Kastamonu-Daday ilçe cezaevinde kalmaktaydı. Adli mahkumların yanında kalmak istemedi ve orada dayatılan askeri komutlara uymak istemedi. Sevk istedi. Sevki yol parasını kendi karşılamak şartıyla kabul edildi. Ancak o Açık Öğretim Fakültesi sınavları sonrasında gidebileceğini söyledi. Sınava girişte çıplak arama dayatması yapıldığı için sınavlara giremedi. Bu konuda hakkında soruşturma açılan okurumuz, Tekirdağ-Saray’a götürülüyorsun denilerek bindirildiği ringten, sürpriz bir şekilde Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde indirildi.

Şehriban Çoban, 29 Temmuz 2015 günü, Van’daki halasını ziyarete giderken gözaltına alındı ve - tanımadığı bir kişinin ifadesi yüzünden- ertesi gün tutuklandı. Mahkemede söz konusu şahıs ifadesini geri aldı; ancak Şehriman Çoban, üçüncü duruşmada 8 yıl 9 ay hapis cezası aldı. Dahası SEGBİS ile ifade vermeyi reddettiği için son savunmasını bile yapamadı. Bu hukuksuzluğun Yargıtay’da bozulmasını umuyoruz.

Karabük T Tipi Cezaevi’nde bulunan 35 hükümlü, İHD Genel Merkezi’ne mektup yazdılar. İdare bu mektubu sakıncalı bularak söz konusu adrese göndermedi. Dahası bu mektupta yer alan “Erdoğan-Davutoğlu Cuntası” ve “Kürt soykırımı” sözlerinin Cumhurbaşkanı’na hakaret olduğu iddiasıyla okurlarımıza soruşturma açıldı.

Ağrı M Tipi Cezaevi’nde bulunan kişiler, genelde yeni tutuklular. Aralarında 10 günlük olan bile var. En uzun süreli olanı 7 aydır burada. Buna rağmen, 3-4 yıl öncesine ait gazetelerden kesilmiş ve duvarlara asılmış şeyler için mahpuslara 15 ila 20 günlük hücre cezaları verildi.

Sadece adlilerin bulunduğu Manisa E Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Sedrettin Ünver, Mehmet Çağlayan, Cesim Levent, istekleri doğrultusunda Manisa T Tipi Cezaevi’ne sevk edildiler. Burada 10 kişilik iki odada 22’şer kişi kalıyorlar. Başka odaların açılması talepleri bir türlü kabul edilmiyor. Bu yönde idareyle görüşmek isteyen temsilci, gardiyanlar tarafından darp edildi. Çoğu kişiye -örneğin havalandırmada halay çektikleri için- ziyaret, haberleşme ya da hücre cezaları verilmekte.

Osmaniye’den sürgün edilenlerden Sirwan Kubanî, Muzaffer Akengin, Vedat Derin, Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne, Mazlum Oğuz, Muhammed Muhammed, Delil Ufak, Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne ulaştılar. Arkadaşlarının dikkatine...

Van M Tipi Cezaevi’nde bulunan Aziz Temel, Harun Pala, Ökkeş Kawa, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne; İsmet Taş ve Rıdvan Turan ise Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Ameliyat olduğu için 6 ay hareket etmemesi gereken Hacı Özkoyuncu da buradan sürgün edilenlerden biriydi ve Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi’ne üç gün süren bir yolculuk sonrasında ulaşmış bulunuyor. Arkadaşlarının dikkatine...

Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi’nde bulunan Mehmet Batuk, 13 aydır tutuklu ve halen yargılanması başlamadı. Dosyasında gizlilik olduğu için de hangi konuda suçlandığını bilemiyor.

Şırnak T Tipi Cezaevi’nden Trabzon E Tipi Cezaevi’ne sürgün edilenlerin eşyaları da yanlarına ulaşmış bulunuyor. O nedenle, söz konusu arkadaşlarınıza giysi göndermeyi bırakın. Arkadaşlarının dikkatine...

Şırnak T Tipi Cezaevi’nde bulunan İskan Çelik ve Aydın Değirmenci, Tokat T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Arkadaşlarının dikkatine...

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan Ramazan Nazlıer, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Ümraniye E Tipi Cezaevi’nde bulunan Hayâl Arslan, Maltepe 1 nolu L Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Arkadaşlarının dikkatine...

Karabük T Tipi Cezaevi’nde bulunan Ebuzer Dörtler, ailesine yakın olmak için Siverek’e sevk istiyor ama kabul edilmiyor.

Okunmuş kitaplarınızı gönderebileceğiniz bir adres vereyim: Tugay Öztürk / T Tipi Cezaevi / A-11 / Salihli - MANİSA

Antalya L Tipi Cezaevi’nde bulunan Cebrail Salman, yıldızlaşan Abdurrahman Oral, Sinan Kaya, Şıvan Akbaş, Emel Ayhan’ın ailelerine başsağlığı diliyor. Dinar T Tipi Cezaevi’nde bulunan Hamdullah Çınar, yıldızlaşan Filiz Yağız’ın ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuyor. Vezirköprü M Tipi Cezaevi’nde bulunan Hasan Şasi, yıldızlaşan Erhan Abo’nun ailesine başsağlığı diliyor.

MEKTUBU GELENLER:

Özlem Söyler - Gebze Kadın Kapalı Cezaevi
Selver İspir - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Servet Altın - Ağrı M Tipi Cezaevi
Cebrail Salman - Antalya L Tipi Cezaevi
Sirwan Kubadî - Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Hacı Özkoyuncu -Bandırma 1 nolu T Tipi Cezaevi
Kahraman Güvenç - Bolu F Tipi Cezaevi
Hamdullah Çınar - Dinar T Tipi Cezaevi
Hasan Dal - Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi
Ali Koç - Karabük T Tipi Cezaevi
Ebuzer Dörtler - Karabük T Tipi Cezaevi
Aziz Temel - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Ramazan Nazlıer - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Rıdvan Turan - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Cihat Özdemir - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Şükrü Yurtsever - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Hayâl Arslan - Maltepe 1 nolu L Tipi Cezaevi
Cesim Levent - Manisa T Tipi Cezaevi
Şahin Baydağ - Midyat M Tipi Cezaevi
Tugay Öztürk - Salihli T Tipi Cezaevi
Mehmet Batuk -Sincan Çocuk ve Gençlik Cezaevi
Mustafa Demirbüken -Silivri 5 nolu L Tipi Cezaevi
Ahmet Boncuk - Siverek T Tipi Cezaevi
Fesih Nardan - Tekirdağ 1 nolu F Tipi Cezaevi
İskan Çelik - Tokat T Tipi Cezaevi
Remzi Akyürek - Trabzon E Tipi Cezaevi
Mehmet Oğurlu - Ümraniye E Tipi Cezaevi
Hasan Şasi - Vezirköprü M Tipi Cezaevi
Mehmet Çellik - Yozgat E Tipi CezaeviBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür