Çıplak aramada ısrar sürüyor

Çıplak aramada ısrar sürüyor

Hüseyin AYKOL

Mehmet Çağırıcı, Diyarbakır’da kimi bombalama eylemlerine karıştığı iddiasıyla yıllarca yargılandı ve ağır cezalara çarptırıldı. Bu arada, yargılanma süresi beş yılı geçtiği için yaptığı başvuruyla İnsan Hakları Tazminat Komisyonu’ndan 3750 lira manevi tazminat kazandı. Daha sonra yargılama esnasındaki eksiklikler hakkında Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi, bu başvuruyu inceledikten sonra verdiği kararda, kendisinin istismar edildiği gerekçesiyle, Mehmet Çağırıcı’dan mahkeme masrafını ödemesini istedi ve dahası -bireysel başvurulara verdiği kararlarda herhalde ilk kez- 500 lira disiplin cezası verdi.

Siverek T Tipi Cezaevi’nde olan Adem Amaç, 6 kişiyle birlikte Ermenek M Tipi Cezaevi’ne sevk edilmişti. Orada tedavi imkanı olmadığı için, Adana-Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne sevk edildi. Orada dava arkadaşlarının bulunduğu odalardan birine verilmesini istedi; ancak başka bir davadan (Birleşik Devrim Partisi çalışanları) iki kişinin bulunduğu bir odaya konuldu. 11 kez ameliyat olan Adem Amaç, kendisinin tedavisi konusunda yardımcı olmaları için insan hakları kuruluşlarından ilgi bekliyor.

Bakırköy L Tipi Kadın Cezaevi’nde, havalandırmadaki Newroz halayına müdahale edilmiş ve havalandırmadakileri çeşitli disiplin cezaları verilmişti. Halayda olmayan ama bir süre sonra havalandırmaya çıkmış olan Halise Dalga’ya da bir ay görüş cezası verildi. Tahliye günü gelen Halise Dalga, bir aylık görüş cezası ve üç aylık gözlem cezasını çekmesi için, dört ay daha fazla yatmak zorunda bırakılıyor. Bu konu, bir avukat tarafından itiraz edilip, böylesi bir uygulamanın tamamen kaldırılması sağlanabilir mi?

Silivri 9 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Yılmaz Kahriman’a da gazetemizde yazdığı bir yazı nedeniyle soruşturma açılmış. Kendisi SEGBİS ile verdiği ifadede kendisine yöneltilen suçlamaları reddetmiş.

Mardin E Tipi Cezaevi’nde bulunan 15 kişi, 3 Haziran 2016 günü Tokat T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. İsimleri şöyle: Erkan Benli, Ömür Karataş, Zübeyir Taylan, Ramazan Eroğlu, Sadık Tan, Özgür Sevim, Enes Taşkın, Şehmus Koç, Mehmet Ziriğ, Rojhat Aydın, İ. Halil Ildız, Bayram Sevgin, Hamit Acu, Ferhat Dari, Mazlum Yaşa. Bu cezaevinde de 8-10 kişilik odalarda 20 kişi kalıyorlar. Nitekim buradaki okurlarımızın sayısı 80’e ulaştı. Cezaevine girişlerde çıplak arama dayatması ise devam ediyor.

Adıyaman’da davası devam etmekte olan Faruk Bozener, Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilmişti. Nisan ve hazirandaki duruşması için SEGBİS ile ifade vermeyeceğini söyledi ve Adıyaman’a götürmesini istedi. Ancak talebi kabul edilmiyor. Bu arada, Mardin E Tipi Cezaevi’nde bulunan Dilgeş Malgaz, Tarkan Acel, İnan Söylemez, Vedat Demir, Mustafa Tekin, Rewşen... Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler.

Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde de daha önce kantinden alınmış eşyalar toplandı. İdareler, bu uygulamayı Adalet Bakanlığı’nın bir genelgesine göre yaptıklarını söylüyorlar. Ama görmek isteyenlere de genelgeyi gösteremiyorlar. Hastaneye götürülen Ümit Çobanoğlu ve Talip Şeker, kelepçeli muayeneye karşı çıktıkları için darp edildiler.

Adana-Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde bulunan Cengiz Aslan, Vedat Sevim, Cihat Atak, Özgür Ceylan, Karaman M Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Arkadaşlarının bilgisine...

Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde bulunan İsmet Akın ve Cihat Bekir, Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Cezaevine girişte çıplak aramayı kabul etmedikleri için darp edildiler. Üstelik İsmet Akın ağır ameliyatlar geçirdiği için gününü yatakta geçiren biri. Tutsakların el konulan kitap ve defterleri henüz iade edilmedi.

Gümüşhane E Tipi Cezaevi’nde bulunan Mehdi Baştimur ve M. Maşuk Abay, ağırlaştırılmış müebbet cezalı oldukları için apar-topar Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne getirildiler ve tekli odalara konuldular. Arkadaşlarının dikkatine...

Şırnak T Tipi Cezaevi’nde bulunan Sait Alan, İdris Demir, Yaşar Bayar, Giresun E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Yaşar Bayar, önce müşahedede tutulup, odaya verilmese de, sonunda aynı dosyada yargılandığı arkadaşlarının yanına verildi.

Osmaniye 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Delil Ufak, Muhammed Muhammed ve Mazlum Oğuz, Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Arkadaşlarının dikkatine...

Şırnak T Tipi Cezaevi’nde bulunan Sidar Soysal, Serhat Kartal, Malatya E Tipi Cezaevi’ne; Hacı Batmaz ise Erzincan T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Arkadaşlarının bilgisine...

Okunmuş kitaplarınızdan gönderebileceğiniz bir adres vereyim: Hebat Aydemir / T Tipi Cezaevi / D-2 / Üçpınar - MANİSA

Yakın zamanda yıldızlaşan Sibel Abo ve Erhan Abo için Abo ailesine başsağlığı dilekleri geldi. Yıldızlaşan Mizgin Koçyiğit, Gurbet Bilir, Cemil Ateş’in ailelerine başsağlığı dilekleri sunuluyor.

BİR ADRES:
Jineolojî Dergisi
Yenişehir Mah. S.Yazıcıoğlu Cad.
No: 24/70  Yenişehir - DİYARBAKIR

MEKTUBU GELENLER:

Aynur Doğanay - Sincan Kadın Kapalı Cezaevi
Gülcihan Çelik - Şakran Kadın Kapalı Cezaevi
Laleş Çeliker - Bakırköy L Tipi Kadın Cezaevi
Osman Gül - Afyon E Tipi Cezaevi
Delil Ufak - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Faruk Bozaner - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Ercan Kızılboğa - Bayburt M Tipi Cezaevi
Hüseyin Ayyıldız - Bolu F Tipi Cezaevi
Baver Eye - Dinar T Tipi Cezaevi
Eren Yıldız - Edirne F Tipi Cezaevi
Adil Abi - Elbistan E Tipi Cezaevi
Abdulkerim Aktaş - G.Antep H Tipi Cezaevi
Mahmut Demir - Giresun E Tipi Cezaevi
Agit Tekin - İskenderun M Tipi Cezaevi
Aydın Elçi - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Murat Gülbin - Karaman M Tipi Cezaevi
Ebedin Abi - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Mehdi Baştimur - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
İsmet Akın - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Fikret Kara - Kırıklar 1 nolu F Tipi Cezaevi
Mehmet Değirmenci - Kırıklar 2 nolu F Tipi Cezaevi
Adem Amaç - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Sidar Soysal - Malatya E Tipi Cezaevi
Resul Çetin - Muğla E Tipi Cezaevi
Yılmaz Kahriman - Silivri 9 nolu F Tipi Cezaevi
Levend Döndü - Siverek T Tipi Cezaevi
Yusuf Candemir - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Hüsamettin Sevik - Tokat T Tipi Cezaevi
İshan Abo - Van F Tipi CezaeviBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür