Gurbani’nin durumu ne olacak?

Gurbani’nin durumu ne olacak?

Hüseyin AYKOL

Hüseyin Gurbani Şengol, İranlı bir insan. Bir yıl kadar önce, tutuklandı ve yabancı uyrukluların konulduğu Maltepe L Tipi Cezaevi’ne gönderildi. Çıkarıldığı mahkeme tarafından, 7 ay kadar önce, adli kontrol şartıyla tahliye edildi. Bunun üzerine gittiği karakol ve yabancılar şubesinde işkenceye maruz kalan Gurbani, bir süre sonra, Aşkale Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildi. Orada bir ay kadar kaldıktan sonra da, Antakya Geri Gönderme Merkezi’ne aktarıldı. Yaklaşık 5.5 aydır, burada tutuluyor ve yaşam koşulları, cezaevlerinden bile kötü. Gurbani, bu durum daha ne kadar sürecek, diye soruyor.

Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde bulunan 21 kişi, 8 Haziran 2016 günü, yeni açılan Konya-Ereğli T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Mahpuslar, cezaevine girişte çıplak arama yapılmasına karşı çıktıkları için darp edildiler. Yanlarındaki elbiseler, fazla denilerek el konuldu ve depoya kaldırıldı. Siyasi duruş sergilerlerse, disiplin cezası verip, hücrelere atılacakları söylendi. Ayakta sayım vermeleri için odaya girip, zorla ayağa kaldırıldılar. Cezaevinde siyasi tutsak tavrı göstereceğini söyleyenlerin isimleri şöyle: Şahhaydar Yıldız, İbrahim Erdoğmuş, Salih Budak, Bülent Coşkun, Nevzat Topalel, Eşref Danış, Metin Kaya, Savaş Çağlar. Buranın kitaba ihtiyacı var. Okunmuş kitaplarınız için adres vereyim: Şahhaydar Yıldız / T Tipi Cezaevi / D-18 / Ereğli - KONYA

Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde de sorunlar diz boyu. Öncelikle revire çıkmak çok zor. Reviri aşan sağlık sorunlarında hastaneye sevk, 6 ayı bulabiliyor. Orada da kelepçeli muayene dayatılıyor. Ziyaretçilere ince arama adı altında çıplak arama yapılmak isteniyor. Buna itiraz edenlere ise 6 ay ile 1 yıl arasında ziyaret yasağı getiriliyor. Daha önce kantinden satın alınan pek çok temizlik malzemesine burada da el konuldu. Gazetelerimizin belirli bölgeleri yırtıldıktan sonra içeriye veriliyor. Odadan her çıkışta ve girişte ayakkabılarının çıkarılması isteniyor. Kürtçe mektuplar, tercüman olmadığı gerekçesiyle içeriye verilmiyor.

Erzurum-Horasan K2 Tipi ilçe cezaevinde 12 okurumuz bulunuyor. Normalde söz konusu kişilerin denetimli serbestlik yasasından yararlanarak tahliye edilmeleri gerekiyor ama -yasada böyle bir şart olmamasına rağmen- kendilerinden pişmanlık dilekçesi alamadıkları için serbest bırakılmadılar; ancak ilçe cezaevine gönderilmek zorunda kaldılar. Dahası orada da yaşamları daraltılmak isteniyor. Dışarıda serbestçe satılan yasal günlük ve haftalık gazete ve dergilerimizin kendilerine verilmesi engellenmek isteniyor. Doktora çıkma konusunda zorluk var. Görüş süreleri keyfi olarak kısaltıldı. Gündüz yapılan aramalar, gece yarılarına alındı. Üslubu beğenilmeyen dilekçeler ise kabul edilmiyor.

Bafra T Tipi Cezaevi’nde Yürüyüş Dergisi’ni bir yıldır alamayanlar, son çare olarak kapı dövme eylemi yaptılar. Bunun üzerine, idare tarafından haklarında verilen 28 ay görüş cezası mahkeme tarafından da onaylandı ve Amasya E Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Ceza alanların tahliyesine 7 ay kalmıştı; böylece şartlı tahliye olamayacaklar ve 2 yıl daha fazla yatacaklar. İnfazı yakılmak istenenlerden Hasan Basri Yıldız, yüzde 90 görme engellisi ve hastalığını da ilerlemekte. Hepatit hastası Rıza Şahin’e ise ihtiyacı olan diyet yemeği verilmemekte.

11 yıldır cezaevinde bulunan ve 19 yıl daha içeride kalması gereken Özkan Yalçın’ın da hastalıkları ve hastaneye götürülme ve orada kendisine yapılan muameleler konusunda birçok kez gerekli görülen yerlere dilekçe yazdığını; ancak hiçbir yerin kendisiyle ilgilenmediğini söylüyor. Hastaneye ancak 60 veya 75 günde çıkabildiğini belirten Özkan Yalçın, sağlık sorunlarının çözümü konusunda yardım bekliyor. Okunmuş kitaplarınızdan gönderebileceğiniz adresi şöyle: Özkan Yalçın / H Tipi Cezaevi / ESKİŞEHİR

Devrimci Karargah davasından tutuklanan Tamer Taş, 10 ay kadar tutuklu kaldıktan sonra, ilk duruşmada tahliye oldu. Dava sonuçlandığında, kendisine 3 yıl 1 ay 15 gün ceza verildi. Tamer Taş, cezasının Yargıtay’da da onaylanması üzerine, cezasının geri kalanını yatmaya başladı. Son Denetimli Serbestlik Yasası’na göre, 8 Haziran 2016 günü tahliye olması gerekiyordu; ancak Antalya L Tipi Cezaevi idaresi, kendisine pişmanlık dilekçesi dayatmasında bulundu. Pişmanlık dilekçesini vermeyi -haklı olarak- kabul etmeyen Tamer Taş, şartlı tahliye hakkını elde edinceye kadar, fazladan 10 ay daha yatacak maalesef.

Adıyaman E Tipi Cezaevi’nden Silifke M Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Müslüm Çiftçi, tek kişilik odada kalmak için 6 Haziran 2016 gününden itibaren açlık grevine başladığını söylüyor. Talebi kabul edilmezse, ölüm orucuna başlayacağını belirten Müslüm Çiftçi, sorununun çözümü konusunda insan hakları kuruluşlarından yardım istiyor.

Bolu T Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan trans birey Murat Polat, yanında kalmak üzere biri talepte bulunduğu halde, tek başına tutulduğu için 14 Haziran 2016 gününden itibaren ölüm orucuna başladığını söylüyor.

Erzurum H Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Haydar Sönmez, 10 Haziran 2016 günü, tek başına Bolu F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. Arkadaşlarının bilgisine...

Aynı örgüt üyeliğinden iki kez ceza alan İshan Abo, hukuki yardım için gönüllü avukat istiyor. Kendisi Van F Tipi Cezaevi’nde.

Dört aydır Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan Şevdar İşcan, arkadaşlarına gönderdiği mektuplarına cevap alamamış.

Okunmuş kitaplarınızı gönderebileceğiniz bir adres daha vereyim: Pelda Arşimet / E Tipi Cezaevi / K1 Kadın Koğuşu - ELAZIĞ

23 yıldır cezaevinde bulunan ve Gebze M Tipi Cezaevi’nde kalmakta olan Emine Yıldırım’ın babası vefat etti. Erzurum H Tipi Cezaevi’ndeki okurlarımız, Yıldırım ailesine başsağlığı dileklerinde bulunuyor.

MEKTUBU GELENLER:

Özlem Söyler - Gebze M Tipi Cezaevi
Pelda Arşimet - Elazığ E Tipi Cezaevi
Akil Nergüz - Amasya E Tipi Cezaevi
Haydar Sönmez - Bolu F Tipi Cezaevi
Şahhaydar Yıldız - Ereğli T Tipi Cezaevi
Özkan Yalçın - Eskişehir H Tipi Cezaevi
Suat Yaşar - Erzurum E Tipi Cezaevi
Selahattin Kılınç - Erzurum H Tipi Cezaevi
Abdurrahman Dişçi - Muğla E Tipi Cezaevi
M. Emin Gök - Ordu E Tipi Cezaevi
Müslüm Çiftçi - Silifke M Tipi Cezaevi
Levent Döndü - Siverek T Tipi Cezaevi
Şevdar İşcan - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Cahit Yaşar - Tekirdağ 2 nolu F Tipi Cezaevi
Sercan Zorba - Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi
İshan Abo - Van F Tipi CezaeviBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür