Licê'yi yakan kendini yakar

Licê'yi yakan kendini yakar

Gazetemize dayanışma ziyaretinde bulunan Barış Anneleri İnsiyatifi, uçaklarla vurulan Licê'yi manşete taşıdı

*ORMANLAR ATEŞE VERİLDİ Licê, Hênê ve Farqîn üçgeninde devletin havadan karadan başlatmış olduğu operasyonda şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Yasak koyulan 39 köyün birçoğundan haber alınamıyor. Çemehanlık Köyü'ne bağlı Kalesi Mezarası havanlarla vuruldu.

*KÖYLÜLERE TEHDİT Zenge Köyü'nde sivillerin tarandığı öne sürülürken, Sisê Köyü'nde haber alınamıyor. Uçaklarla yapılan bombardıman nedeniyle Qurmik ve Barav Köyleri arasındaki dağlarda yangın başladı. Askerin ise köylüleri ölüm ile tehdit ettiği belirtiliyor.

AMED / DİHA - Kent merkezlerinde halkın özyönetim direnişine saldırıları ile sonuç alamayan devlet, “Çöktürme Planı” kapsamında Amed’in ilçelerinde kırsal alanlara yönelik saldırı dalgası başlattı. 20 bin asker ve özel harekat polisinin katılımı ile başlayan operasyonlar sürüyor. Operasyonlarla sivil halkın yaşam alanı tehdit altında tutularak bölge insansızlaştırılmaya çalışılıyor. Havuz medyası ise Licê’yi hedef göstererek operasyonda rol oynuyor. Devletin günlerdir hedefinde olan Licê, Hênê (Hani), Farqîn (Silvan) üçgenindeki, bombardıman ve çatışmalar her geçen gün genişleyerek sürüyor. Licê, Karaz (Kocaköy) ve Hezro ilçesinin 39 köyünde süren sokağa çıkma yasağı kapsamındaki bombardımanlar da yaşam alanlarını tehdit ediyor.

Yanlışlıkla olmuş

Önceki akşam Licê ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilen Çemehalık (Birlik) Köyü’nün Kalesi mezrasına, Korhak Karakolu’ndan rastgele havan atışları yapıldı. Mezradaki evlerin yakınlarına isabet eden havan mermileri nedeniyle şans eseri can kaybı yaşanmazken, köylülerin bahçeleri ve ekinleri büyük zarar gördü. Köylülerin endişeli bekleyişi sürerken, bombardımanla ilgili girişimde bulunan HDP’li vekillere askeri yetkililer, “yanlışlıkla olmuş” cevabını verdi.

Savaş uçakları

Amed 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkan savaş uçakları da, şiddetli çatışmaların yaşandığı Licê ilçesinin güneyindeki Çavundur (Lıcok) ve Sise (Yolçatı) köyleri kırsalını bombaladı. Şiddetli çatışmaların devam ettiği alanda, can kayıpları ile ilgili bilgi edinilemezken, bölgede heron hareketliliği yaşandığı bildirildi.

Binlerce askerin katılımıyla operasyonun başlatıldığı Licê’de savaş uçağı ve obüs bombardımanının ardından Sîsê bölgesinde şiddetli çatışma çıktı. Çatışma devam ederken, bölgeden patlama sesleri ve dumanlar yükseldi. Çatışmaların yaşandığı Derxus ve Sîsê köylerindeki sivillerden ise haber alınamıyor.

Siviller tarandı

Öte yandan, Zenge (Dolunay) Köyü’nde arama noktası kuran askerlerin de sivil araçları taradığı iddia edildi. Askerlerin bazı sivil araçlara ise el koyduğu öğrenildi.

Amed 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda yoğun uçak hareketliliği, 7. Kolordu Komutanlığı’nda ise helikopter hareketliliği yaşandı.

Köylülere ölüm tehdidi

Licê’de, köylerin giriş çıkışları da askerlerce tutuldu. Askerler, abluka altındaki Axtîgan-Barav Köyü’nde yaşayanları ise, “Köyden dışarı çıkarsanız sizi öldürürüz” diye tehdit etti.  Hendif (Yorulmaz) Köyü sakinleri ise kırsal alanda binlerce askerin dolaştığını, tarlalarına dahi çıkmakta zorlandıklarını aktardı. Axtîgan-Barav arasındaki alanının da dünden bu yana askerlerin kuşatması altında olduğu, köylülerin giriş ve çıkışlarına izin verilmediği öğrenildi. Askerlerin köylüleri “Köyden dışarı çıkarsanız sizi öldürürüz” diye tehdit ettiği aktarıldı.

Ormanı yaktılar

Havadan savaş uçağı ve kobra helikopterlerle, karadan ise obüs, zırhlı araç, tank ve binlerce askerin katılımıyla saldırının olduğu Amed’in Licê kırsalında orman yangını başladı. Özel harekat timlerinin saldırıları sonucu Qurmik ve Barav köyleri arasındaki dağlarda yangın başladı. Yaklaşık 3 futbol sahası büyüklüğündeki alan yangında küle döndü. Yangının Qurmik Köyü’ne 300 metre kadar yaklaştığı belirtilirken, köylülerin müdahalesine de izin verilmedi. Bölge halkı yangına acilen müdahale edilmesi çağrısı yaptı.

Askerler hendek kazdı

Tendürek Dağı yamacında bulunan ve uzun süredir yaşanan çatışmalar nedeniyle trafiğe kapatılan Bazîd (Doğubayazıt)-Ebax (Çaldıran) karayoluna hendek kazan askerler, köylülerin geçişine izin vermedi.

Licê kini nereden geliyor

Licê’ye yapılan insansızlaştırma operasyonları ilk değil. 90’lı yıllardan beri Licê üzerinde devletin soykırım saldırıları aynı kinle sürüyor. 1994’te köyler yakıldı, faili meçhul cinayetler işlendi, 1996’da binlerce kişi korucu olmaya zorlandı. Bölge halkının ifadelerine göre korucu olmayı kabul etmeyenler hakarete uğradı, şiddete maruz kaldı. 90’lı yılların hata olduğunu söyleyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, şimdi ise JİTEM ve Ergenekon’un komutanlarıyla işbirliği yaparak soykırım saldırılarının dozajını her gün daha da arttırıyor.↳Son Güncelleme: 25 Haziran 2016 11:14

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür