Hasta tutsakların durumu kötüleşiyor

Hasta tutsakların durumu kötüleşiyor

Hüseyin AYKOL

Ağır hastaların tedavisi için ‘6 aylığına tahliyesi’ yasası çıktığı dönemde, açık kalp ameliyatı olan Sabri Kaya’nın avukatı da bundan yararlanmak için Adalet Bakanlığı’na başvurdu. Ankara Numune Hastanesi, bu yönde rapor yazınca, sevk edildiği İstanbul Adli Tıp, Sabri Kaya’nın cezasının 3 ay ertelenmesine karar verdi. Sabri Kaya, Numune Hastanesi’ne kontrol için gittiğinde hastaneye yatırıldı. Burada 40 gün kaldı. Akciğerde ödem oluştuğu söylendi. Dahası cezasının 6 ay daha ertelenmesi yönünde rapor yazıldı. Yeniden Adli Tıp’a sevk edildi. Ancak bu arada 3 aylık tehir süresi dolduğu için Sabri Kaya, yeniden cezaevine konuldu. Adli Tıp’tan ise ceza tehiri kararı değil, “doktor gözetiminde, cezaevinde kalabilir” raporu verildi. Üç yıl sonra yeniden kalp ameliyatı olan Sabri Kaya’da artık pek çok hastalık var. Ancak sık sık hastaneye kaldırılması gerekirken, bu çeşitli gerekçelerle mümkün olmuyor.

Van M Tipi Cezaevi’nde kalan siyasi kadın tutsakların 6’sı Erzurum-Oltu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edilince, geride sadece 11 siyasi kadın tutsak kaldı. Van’daki koşullar, içerideki kişilerin bağımsızlaştırılması üzerine yoğunlaştırılmış bulunuyor. İçeriye kitapların verilmesi konusunda zorluklar var. Görüşçülerin içeri girmesinden vazgeçirmek amacıyla çıplak arama, protez dişlerin çıkarılması gibi uygulamalar söz konusu.

Van M Tipi Cezaevi’nde bulunan Rojbin Kırdar, Berivan Aydın, Hamide Özer, Şermin Soydan, Dilan Kutlu, Medya Ülker, Oltu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Böylece buradaki kadın okur sayımız 10 kişiye ulaşmış.

Türkiye Uluslararası Nitelikli Çevirmenler Federasyonu üyesi Abdurrahman Kaynar, iş amaçlı olarak yasal yollardan Hewlêr’e gitmek isterken, Diyarbakır Otogarı’nda gözaltına alındı ve tutuklandı. 4 ay sonra çıktıkları ilk duruşmada, yanında bulunan arkadaşı tahliye olurken; kendisi halen Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor. Yine aynı cezaevinde bulunan Mazlum Süslü, tutuklandıktan 11 ay sonra mahkemeye çıkarıldı ama duruşması 4 ay sonraya atıldı.

Halen Tekirdağ 2 nolu T Tipi Cezaevi’nde bulunan Kenan Deger, 2011 yılından bu yana içeride. Şu anda açık cezaevinde olması gereken okurumuz, infazı yakıldığı için yüksek güvenlikli cezaevinde tutulmaya devam edilince, açlık grevine başladı. Açlık grevini bırakması halinde, kendisinin ilçe cezaevine gönderileceği söylendi. Ancak bunu yaptığı halde, bu cezaevinde 1.5 yıl daha kalacağı söylenince, 14 Haziran 2016 günü yeniden açlık grevine başladı.

Kandıra 1 nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan okurlarımız, kendi aralarında topladıkları 2500 lirayı, yakılıp, yıkılan şehirlerimize yardım için Rojava Derneği’ne ulaştırmışlar. Aynı amaçla düzenlenen resim sergisine de resimleriyle katılacaklar.

Erzurum H Tipi Cezaevi’nde de, daha önce cezaevi kantininden satın aldıkları birçok eşya, güvenlik gerekçesiyle toplatılarak depoya kaldırıldı. Buradan dört kişinin Edirne F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiği söyleniyor: Wezir Abbasoviç (Kazakistan), Ümit Doğan, Orhan Şahin, Adem Arslan. Okurlarımız ulaştıkları yerden bana yazarlarsa, yerlerini kesinleştirmiş oluruz.  

Üç ay önce Muş E Tipi Cezaevi’nden Kürkçüler F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilen Seyithan Akdeniz ve Şenel Acar, şimdi de Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi’ne sürgün edildiler. Uzun ring yolculuğu esnasında hiçbir sosyal-insani ihtiyaçları karşılanmadı.

Karabük T Tipi Cezaevi’nde bulunan Nevzat İçen, 14 Haziran 2016 günü, Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. Cezaevine girişte çıplak arama dayatmasına maruz kalan okurumuz, bir süre tek başına tutulacakmış.

Tedavisi sürmekte olan Mehmet Çağırıcı, Diyarbakır D Tipi Cezaevi’nden sürgün edildi. Sürgün edildiği yerin Şırnak T Tipi Cezaevi olduğu söyleniyor ama orada kimsenin can güvenliği yok. Sürgün yeri orası değildir herhalde.

Bafra T Tipi Cezaevi’nde bulunanların BM, AİHM, CPT gibi kuruluşlara gönderdiği mektuplara, “kurum güvenliğini tehlikeye atmak” gibi gerekçelerle el konulup, söz konusu adreslere gönderilmesi engelleniyormuş. Oysa özellikle böylesi kurumlara gönderilen mektupların bırakın gönderilmemesi, okunması bile yasaktır.

Afyonkarahisar E Tipi Cezaevi’nde bulunan Kemal Argış ve Ramazan Çınar, 16 Haziran 2016 günü Edirne F Tipi Cezaevi’ne sürgün edildi. 11 saat süren yolculuk ardından tek kişilik hücrelere konuldular. Ama şimdi 3 kişilik odalardan birinde iki kişi olarak kalıyorlar.

Erzurum H Tipi Cezaevi’nde bulunan Rıdvan Sayak ve Ercan Erkuş’un Kırıkkale F Tipi Cezaevi’ne sürgün edilişinin üzerinden 1.5 ay geçti. Buraya geldiklerinde Rıdvan Sayak’ın kimi kitap çalışmalarına el konulmuş ve bana göndermek istediği bir yazı engellenmiş.

Okunmuş kitaplarınızı gönderebileceğiniz bir adres veriyorum: Kısmet Altunay / Kadın Kapalı Cezaevi / B-18 / Tarsus - MERSİN

Gebze M Tipi Cezaevi’ndeki kadın okurlarımız, bir koli yaşam malzemesini Şırnak Belediyesi’ne gönderdiler. Yıkılıp yakılan yerlere bir damla su olsun, dilekleriyle...

Bu hafta bize gönderilen mektupların hemen hemen hepsinde 20 Haziran 2016 günü tutuklanan Nöbetçi Yayın Yönetmenlerimiz Şebnem Korur Fincancı, Erol Önderoğlu ve Ahmet Nesin’e geçmiş olsun ve dayanışma dilekleri vardı.

Erzurum H Tipi Cezaevi’nde bulunan Mustafa Akyol, vefat eden ablasının cenazesine katılmak istedi; ancak güvenlik nedeniyle kendisine izin verilmedi.

Başsağlığı dileklerinize artık burada yer veremeyeceğiz. Özür dileriz. Bu konuda, ya ailelere ulaşmalı ya da ilgili derneklere yazmalısınız.

MEKTUBU GELENLER:

Kısmet Altunay - Tarsus Kadın Cezaevi
Rojdan Tokçu - Van M Tipi Cezaevi
Dilan Kutlu - Van M Tipi Cezaevi
Rojbin Kırdar - Oltu T Tipi Cezaevi
Selvi Kalen - Gebze M Tipi Cezaevi
Tekin Çakmak - Bafra T Tipi Cezaevi
Seyithan Akdeniz - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Zeki Kayar - Bandırma 2 nolu T Tipi Cezaevi
Serhat Kutlu - Bayburt M Tipi Cezaevi
Mahmut Çakmak - Bolu F Tipi Cezaevi
Abdurrahman Kaynar - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Mazlum Süslü - Diyarbakır D Tipi Cezaevi
Hüseyin Bilecan - Edirne F Tipi Cezaevi
Kemal Argış - Edirne F Tipi Cezaevi
Ömer Karabal - Erzincan T Tipi Cezaevi
Salih Beyhan - Erzincan T Tipi Cezaevi
Yılmaz Acar - Erzurum H Tipi Cezaevi
Mustafa Akyol - Erzurum H Tipi Cezaevi
Ercan Eriş - Erzurum H Tipi Cezaevi
Muhammet Doğru - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Cengiz Ayar - Kandıra 2 nolu F Tipi Cezaevi
Çetin İlkhan - Karabük T Tipi Cezaevi
Rıza Tuğrul - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Aziz Temel - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Rıdvan Sayak - Kırıkkale F Tipi Cezaevi
Nihat Bayav - Kürkçüler F Tipi Cezaevi
Nevzat İçen - Silivri 9 nolu Kapalı Cezaevi
Erdal Garip - Sincan 1 nolu F Tipi Cezaevi
Sabri Kaya - Sincan 2 nolu F Tipi Cezaevi
Orhan Çaçan - Şakran 2 nolu T Tipi Cezaevi
Kenan Deger - Tekirdağ 2 nolu T Tipi CezaeviBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür