Zulmün fiyaskosu

Zulmün fiyaskosu

HSM Karargah Komutanlığı, Licê merkezli gerçekleşen TSK operasyonlarını ‘fiyasko’ olarak değerlendirerek, 28 askerin ve 7 gerillanın yaşamını yitirdiğini açıkladı

BEHDINAN / ANF - Halk Savunma Merkez (HSM) Karargah Komutanlığı, 20 Haziran-02 Temmuz tarihleri arasında Amed’in Licê ilçesi merkezli gerçekleşen TSK operasyonu ile ilgili yazılı açıklama yaptı. HSM açıklamasında, operasyonları “fiyasko” olarak değerlendirirken, 28 askerin ve 7 gerillanın yaşamını yitirdiğini açıkladı. Açıklamasında, “Küçük Kandilcikleri dağıtıyoruz’ adı altında yalan senaryolara dayalı olarak başlatılan ve 2 Temmuz gününe kadar devam eden bu operasyona on binlerce asker iştirak etmiş ve Kürdistan coğrafyası devlet güçleri tarafından ileri teknolojinin son ürünü olan silahlarla yoğun bir şekilde bombalanmıştır” diyen HSM, gerçekleşen doğa katliamına da dikkat çekti. Köylülerin de askerler tarafından işkenceye uğradığının altını çizen HSM, “Mehlê Mezrası’nda olduğu gibi insanlarımızdan bu işkenceler sonucu yaşamını yitirenler olmuş ve bölge halkından çok sayıda kişi gözaltına alınmıştır” dedi.

‘Akıl yoksunluğu!’

Devletin operasyon sonuçlarını çarpıtmaya çalıştığına da değinen HSM, “Türk devleti alçakça bir biçimde bu yalanı yıllardır tekrarlamaktadır. Kendisi yaratmış olduğu uyuşturucu trafiğinden elde ettiği gelirle savaş bütçesini tamamlayan ve aynı zamanda bölgede gençlerimizi uyuşturucu kıskaçlarına almaya çalışarak Kürdistan Özgürlük Hareketi’nden uzaklaştırmak isteyenlerin, kimsenin inanmayacağı bu tür propagandalara başvurması tam bir akıl yoksunluğudur” diye kaydetti. HSM, yapılan operasyonun amacının da bölge halkını sindirmek ve göçertmek olduğuna dikkat çekti.

‘Mücadelemiz kazanacak’

HSM, Gerilla güçlerimizin bu operasyon karşısında yüksek bir manevra kabiliyeti ve saldırı ruhu açığa çıkmış, düşman önemli darbeler almıştır. AKP devleti, ne kadar yalana ve çarpıtmaya başvurursa başvursun, gerçekleri değiştiremeyecek ve haklı olan mücadelemiz hep kazanacaktır” dedi.

6 HPG’linin kimliği açıklandı

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), TSK’nin Amed’de imha amaçlı yaptığı operasyonun fiyaskoyla sonuçlandığını belirterek operasyonun detaylarını kamuoyu ile paylaştı. Operasyon kapsamında çıkan çatışmalarda 7 gerillanın yaşamını yitirdiğini, 2 gerillanın da esir düştüğünü de duyuran HPG BİM şunları belirtti: “Mehlê Köyü halkına yönelik TC ordusunun baskılarına karşı direnen halktan değerli Mehmet Şirin Kocakaya aldı yurtsever insanımız da katledilmiştir” Öte yandan HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), Amed, Şirnex, Dersim ve Mêrdîn’de yaşanan çatışmalara ilişkin açıklama yaptı. HPG açıklamasında en az 6 askerin yaşamını yitirdiği bilgisini verdi.

18-30 Haziran tarihleri arasında Licê’de yaşamını yitiren HPG’li savaşçıların kimlik bilgileri şöyle:

- İstanbul doğumlu Uğur Baran (Agir Amed).

- Bedlîs doğumlu Vedat Ulugana (Agit Kahraman).

- Amed doğumlu Mervan Erdem ( Masiro Yunus).

- Sêrt doğumlu Rıdvan Özer (Şervan Penaber).

- Riha (Urfa) doğumlu Barış Coşkun (Zınar Fırat).

- Agirî (Ağrı) doğumlu Gülen Yarıcı (Zınarin İntikam).↳Son Güncelleme: 07 Temmuz 2016 11:08

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür