Panama Belgeleri’nde ‘Sabancılar’

Panama Belgeleri’nde ‘Sabancılar’

Mehmet AKYOL

Panama Belgeleri... Meğer herkes oradaymış

Başlarken

Nisan ayında basına sızan Panama Belgeleri, dünyada fırtınalar koparırken, Türkiye’de neredeyse yaprak kımıldamadı. Türkiye’den 600’den fazla ismin bu belgelerde yer aldığı açıklandı, hatta bazı siteler bu isimleri tek tek yazdılar, diğer ülkelerde bu savcılar için ihbar niteliği taşıdı ve mahkemeleri harekete geçirdi. Bildiğimiz “vergi kaçakçılığı” anlamına gelen bu olay, hukukun kapsamına bile girmedi.

On gün önce ise Cumhuriyet Gazetesi, bu suskunluğu yırtmak istercesine belgelerde isimleri ve hangi şirketler üzerinden “vergi dengelemesi” yaptıklarını, 6 ayrı örnekle kamuoyuna sundu. Ve yine tık yok!

Cumhuriyet’in daha ağırlıklı olarak “yandaş şirketler” üzerinden yaptığı çalışmayı biraz daha derinleştirmek için kendi imkanlarımızla söz konusu belgeleri incelediğimizde, ortaya daha da geniş bir tablo çıktı. Türkiye burjuvazisinin klasik tekellerinden Cemaat şirketlerine kadar aslında herkesin işin içinde olduğunu anlamak için zaten http://offshoreleaks.icij.org sitesine bir göz gezdirmek yeterli. Bu basit incelemenin sonuçlarını okurlarımızla paylaşıyoruz.

Panama Belgeleri’nde Sabancı ailesinde iki isim bulunuyor, Ömer Sabancı ve Vuslat Doğan Sabancı. Ömer Sabancı ailenin kurucusu Hacı Ömer Sabancı’nın torunu ve Hacı Sabancı’nın oğlu, 2009 yılında Densa Holding’i kurarak ailenin Sabancı Holdingi’nden ayrıldı.

Panama Belgeleri’nde iki tane Ömer Sabancı ismine rastlanıyor, her iki isim de İngiliz Virjinya adalarında kayıtlı Cargus Managements LTD şirketinin sahibi olarak görülüyor. Büyük bir ihtimalle kendine ait iki ayrı şirket tarafından 2007 yılında kurulmuş. Şirketin Adresi ise İsviçre’nin Cenevre şehrinde. Aynı adreste bulunan EST SA şirketi ise bu tür şirketleri kuran bir İsviçre şirketi. Kayıtlara göre bu şirket tam 564 tane Cargus benzeri şirketi kurmuş. Benzer bir bağlantı Bahama Adaları’ndaki IPCO SA için geçerli. Bu şirket de 2007 yılında kurulmuş.

Sabancılardan Şevket Sabancı’nın gelini ve aynı zamanda Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’nın ortak göründüğü Lansdell Overseas Developments Limited ise yine İngiliz Virjinya Adaları’nda kayıtlı 1998-2013 yılları arasında aktif görünüyor. Bu şirketin kurulmasına aracılık eden Hakkı Gökmen, İngiltere’de oturmakta. Uluslararası vergi danışmanı olarak haklı bir üne sahip. Overseas gibi 12 şirketin kurulmasına aracılık etmiş. Bu şirketin iki ilginç ortağı daha var, WTG Manegers Limited ve Warren Trustees Limited. İlginç diğer bir nokta ise Vuslat Doğan Sabancı’nın bu şirkete verdiği kayıt adresinin Çin’de olması.

Sabancı Holding, kendi verileri ile ‘Sabancı Topluluğu’na bağlı şirketler 12 yabancı ülkede faaliyetlerini sürdürmekte ve ürünlerini Avrupa, Ortadoğu, Asya, Kuzey Afrika, Kuzey ve Güney Amerika’nın çeşitli bölgelerinde pazarlamaktadırlar. Sabancı Topluluğu, ana faaliyet alanlarında büyümüş ve yabancı ortaklıkları aracılığıyla dünya pazarlarına açılmıştır. Sabancı Holding’in uluslararası iş ortakları arasında, konularında dünyanın önde gelen isimleri Bridgestone, Toyota, Bekaert, Heidelberg Cement, Carrefour, Dia, Hilton International, Mitsubishi Motor Co., International Paper ve Philip Morris yer almaktadır.

Sabancı Holding, geçen yıl 90 milyara yaklaşan bir ciro yapmış ve 4.4 milyar kâr elde etmişti. Galata Vergi Dairesi kayıtlarına göre ise 18.3 milyon vergilendirilecek gelir göstermiş ve 3.66 milyon vergi ödemiş.

Şevket Sabancı, 2010 yılında bir gazetecinin ‘Sabancı’nın büyümeye giden yolda karşılaştığı zorluklar oldu mu?’ sorusuna verdiği cevap, “En zor anlardan biri, benim hayal meyal hatırladığım ve babamdan dinlediğim Varlık Vergisi’dir. Varlık Vergisi’ni Adana’da en ağır ödeyen kişi babamdı” olmuştu.

Yarın: Koç Holding, Ahmet ve Ufuk Koç↳Son Güncelleme: 09 Temmuz 2016 11:00

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür