Ne askeri darbe, ne Saray darbesi: GERÇEK DEMOKRASİ

Ne askeri darbe, ne Saray darbesi: GERÇEK DEMOKRASİ

7 Haziran’dan bu yana fiili bir ‘Saray Darbesi’ni gerçekleştirerek demokrasiyi katleden Erdoğan rejimi, önceki gece bir askeri darbe girişimiyle sarsıldı. Hâlâ tam olarak bastırılamayan girişim sırasında sokaklar kana boyanırken kendini ‘demokrasi kahramanı’ ilan eden Erdoğan kapsamlı bir tasfiye hareketine girişti

7 Haziran’dan sonra ülkeyi kaosa sürükleyerek sivil darbe yapan Saray ve AKP’ye karşı TSK içinde bir klik darbe girişiminde bulundu. Sokaklar kana bulanırken, darbe girişimi şimdilik bastırıldı.

Saray ve AKP, sahte demokrasi söylemiyle diktasını kurmaya çalışırken, tüm toplumsal muhalefete gerçek demokrasiyi kurmak için acil ortak cephe ve inisiyatif çağrısı yapıldı

HABER MERKEZİ - Önceki akşam bir grup yüksek rütbeli subay tarafından başlatılan darbe girişimi dün sabahın ilk ışıklarıyla büyük ölçüde bastırılmış gibi görünürken, daha çok polise dayanan Erdoğan güçleriyle darbeciler arasındaki çatışmaların bilançosu git gide ağırlaşıyor. Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara çıkan AKP çetelerinin de dahil olduğu çatışmalar sırasında 200’den fazla asker, sivil ve polis ölürken, özellikle Ankara ve İstanbul’da TBMM, MİT ve Emniyet binaları bombalandı, köprülerde halkın üstüne ateş açıldı. Dün öğle vakitlerine doğru kanlı bir hesaplaşmaya dönüşen çatışmalar sırasında çok sayıda linç olayı da yaşandı.

Önceki gece saat 22.00 sularında İstanbul’daki iki boğaz köprüsünün kesilmesi ve Ankara’da kavşakların tanklar tarafından tutulmasıyla başlayan darbe girişimi, kısa süre sonra kanlı çatışmalara dönüştü. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde halkın üzerine ateş açılırken, aynı anda İstanbul’un birçok bölgesinde askerler polis karakolları ve devlet binalarına el koymaya başladılar. İstanbul’da özellikle Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Müdürlüğü, Topkule Kışlası, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kuleli Askeri Lisesi’ne yakın Çengelköy Karakolu’nda çatışmalar yoğunlaştı. Harbiye, Kartal, Maltepe ve Taksim’den de sık sık patlama sesleri geldi ve ölümler gerçekleşti.

Bombalar arasında bildiri

Aynı saatlerde Ankara’da da Emniyet Müdürlüğü ve MİT gibi binalar, Beştepe Sarayı Skorsky helikopterler ve F-16’lar tarafından bombalandı ve bir anda Ankara sokakları cenazelerle doldu. Başbakan Binali Yıldırım’ın çağrısıyla sokağa çıkanlar taranırken, özellikle Genelkurmay gibi kritik devlet binaları çevresinde yoğun çatışmalar yaşandı. Bütün bunlar olurken darbecilerin Erdoğan’ın sekreteri Fatih Kasırga ve Genelkurmay Başkanı ile bazı kuvvet komutanlarını kaçırdıkları haberleri geldi.

Çatışmalar özellikle Genelkurmay bölgesinde çok sert sürerken TRT’yi işgal eden darbeci askerlerin bildirisi olayları başka bir aşamaya sıçrattı. Kendilerini “Yurtta Sulh Konseyi” olarak adlandıran cunta grubunun 12 Eylül bildirilerini çok hatırlatan bildirisi, TRT ekranlarından zorla okutuldu ve hem sıkıyönetim hem de sokağa çıkma yasağı ilan edildiği açıklandı. Aynı dakikalarda, darbe girişiminden sonra ilk kez ortaya çıkan Başbakan Yıldırım’ın CNN TÜRK ekranlarından yayınlanan “sokağa çıkma” çağrısı geldi ve daha sonra Jandarma Genel Komutanı ve Deniz Kuvvetleri Komutanı’nın darbecileri kınayan konuşmaları yayınlandı. Bu konuşmalardan çok sayıda rütbeli askerin darbecilerin elinde esir olduğu da anlaşıldı. İlerleyen saatlerde polisin de çağrılarıyla özellikle AKP’nin güçlü olduğu iller ve bölgelerde sokaklar dolmaya başladı. Aynı anlarda Gölbaşı’na ve Türksat bölgesine girerek bütün ekranları karatmak isteyen darbecilerin bu konuda başarı sağlayamadıkları anlaşıldı.

Meclis bombalandı

Bu arada Marmaris’te tatil yaptığı villadan hareket ederek İstanbul’a gelen Erdoğan, uçağıyla uzun süre havada kaldıktan sonra Atatürk Havalimanı’na indi ve Marmaris’teki açıklamasından sonra ilk kez kameraların önüne geçerek kendisi çıktıktan sonra evin bombalandığını belirtti. Bu gelişmelerden sonra Ankara ve İstanbul’da polis ve asker arasındaki çatışmalar şiddetlendi ve yoğun patlamalar duyulurken bu kez darbecilerin elindeki helikopterler ve savaş uçaklarının TBMM’ye yöneldiği görüldü. Meclis üst üste bombalandı. Sabah ise artık hükümetin ve polis kuvvetleriyle Saray’a bağlı askeri birliklerin yavaş yavaş duruma hakim olmaya başladığı öğrenildi. Bazı birlikler teslim olurken, bazıları ise sert çatışmalara girdi sokaklarda da linç olayları hızlandı. Sabah saatlerinde, hatta öğleden sonra bile hükümeti durumu tam kontrol edemediği bildirilirken, bir yandan da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve Hava Kuvvetleri komutanının “kurtarıldığı” haberleri ajanslara düştü. Daha sonra yapılan hükümet açıklamalarında ise yoğun gözaltı ve tutuklamaların başladığı, büyük bir tasfiye harekatına girişildiği belirtildi. Böylece hükümetin bu büyük krizi bir fırsata dönüştünmeye başlayacağının da sinyallerini verdi.

Evren’in bildirisi gibi

‘Yurtta Sulh Konseyi’ adına yayımlanan bildiri gece TRT ekranından okundu. Bildiride, ülke yönetime el konulduğu belirtilirken, “Temel hak ve hürriyetler zedelenmiştir. Korkuya dayalı otokrasiyle yönetilen bir ülke haline getirilmiştir.  Bürokrasideki hırsızlık ve yolsuzluk ciddi boyutlara ulaşmıştır. TSK Anayasa düzeni tesis etmek için, daha güçlü bir ilişki maksadıyla yönetime el koymuştur” denildi. Milli Savunma Bakanlığı ise, bildirinin korsan olduğunu açıkladı.

AKP çeteleri sokağa indi

Erdoğan’ın çağrısıyla sokaklara çıkan AKP çeteleri, polise teslim olan askerleri linç etti. Başta Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü tutan askerler olmak üzere ülkenin birçok noktasında teslim olan askerler sokağa çıkan bu paramiliter gruplar tarafından linç edildi. Görüntülerde sokağa çıkan grupların tekbir getirip, askerleri linç etmeleri sonrası zikre tutuştuğu görülüyor. Elleri ve kolları bağlanan askerler, polis kontrolünde kemerlerle dövülürken, linç edilen bir askerin kafasının gövdesinden koparıldığı görülüyor. Yine tankların içerisinde olan bazı askerlerin ise ateşe verilmeye çalışıldığı bu görüntülere yansıdı. Cansız asker bedenlerinin de linç edildiği görüntülerde linç edenlerden birinin “4 kişiyi öldürdüm, Allah rızası için bırakın bunu da öldüreyim” dediği de duyuluyor.

TSK sitesi darbecilerin elinde

Darbe girişimi büyük ölçüde hızını kaybederken dün öğleden sonra bile TSK’nın internet sitesinin darbeciler tarafından kullanılması, ilginç bir gelişmeydi. Öğleden sonra yayınlanan son bildiride ‘Yurtta Sulh’ harekatının başarıyla sürdüğü iddia ediliyordu.

2. Ordu Komutanı gözaltında

Darbe girişiminin bastırılmasının ardından, gözaltına alınanlar arasında, 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti’nin de bulunduğunu bildirildi. Huduti’nin yanı sıra 2. Ordu Kurmay Başkanı Tümgeneral Avni Angun da gözaltına alındı.

Orası Nisêbîn mi yoksa?

Darbe girişimi sırasında Özel Harekat polisleri, Jandarma Genel Komutanlığı binasındaki darbecilere operasyon düzenledi. Kapıların koçbaşı ile kırılarak girildiği binada yaklaşık 200 asker gözaltına alınırken, askerlerin binadan çıplak olarak çıkarılması dikkat çekti.

Şirnex’te dün manzara başkaydı

Şirnex’te dün her zamanki “tekbirli”, “sloganlı” manzaralardan farklı bir manzara vardı. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Osman Gürcan ile 2’si binbaşı 3’ü yüzbaşı 309 asker darbe teşebbüsü nedeniyle gözaltına alınırken, avluya dizilmeleri “Türk’ün gücü” gösterilerini anımsatıyordu.

Jandarma Genel Komutanlığı’nda yangın

Jandarma Genel Komutanlığı’nda da çatışmalar yaşandı. Havadan vurulan Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün aldığı ağır hasar günün ilk ışıklarıyla ortaya çıktı.Atılan bombanın vurduğu noktadaki binanın yerle bir olduğu gözlemlenirken çok sayıda aracın da tamamen yandığı görüldü.

Coş’tan silah şov!

Darbe girişimi sırasında Sakarya Valiliği’ni işgal eden askerlerin vatandaşlar tarafından çıkartılması sonrasında elinde tüfek ile valilik önünde açıklama yapan Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, daha sonra da esir edilen askerlere ağır hakaretlerde bulundu ve “idam” propagandasi yaptı.

Saray ve Meclis bombalandı

Gece boyunca çatışma ve bombardımanlara sahne olan Ankara’da dün sabah saat 06.25’te Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarında savaş uçaklarınca iki bomba atıldı. Bombardıman sonucunda 5 kişi yaşamını yitirdi. Bölgede çok sayıda yaralının olduğu bildirildi. Gece Saat 02.37 sıralarında ise, Meclis binasında büyük bir patlama meydana geldi. Meclisin bütün ışıkları kapstılırken Helikopterden ateş açıldı.

Wan’da polis eşliğinde işgal

Wan’da AKP ve Hür Dava Partisi üyesi bir grup, darbe girişimine ilişkin Beşyol’da polis eşliğinde açıklama yaptı. Yolu trafiğe kapatarak, akışını engelleyen yaklaşık 40 kişilik grup tekbir getirerek, adeta halkı tahrik etmeye çalıştı. Grubun taşkınlıklarına polis müdahale etmezken, yoldan geçen yurttaşlar gruba tepki gösterdi.

Gölbaşı’nda 47 PÖH öldü

TSK’nin yönetime el koyduğunu duyurmasının ardından Ankara Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’na yapılan saldırı sonucu 47 Özel Harekaçtı’nın öldüğü belirtildi. Jandarma Genel Komutanlığı, TRT ve Zırhlı Birlikler Komutanlığı’na dönük operasyon hazırlığı yapan özel tim mensupları F-16’larca vuruldu. Operasyona çıkma planı sırasında gerçekleşen hava saldırısında Özel Harekat Daire Başkanı Turan Aksoy’un 4. Daire Başkan Yardımcısı’nın da öldüğü belirtildi. Özel Harekat Üssü’nde 50’nin üzerinde PÖH’ün yaralandığı ve ölü sayısının 60’ı bulabileceği tahmin ediliyor. Öte yandan Malatya Orduevi’nde askerler ile polisler arasında çıkan çatışmada bir binbaşının öldüğü iddia edildi.↳Son Güncelleme: 17 Temmuz 2016 11:40

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür