Kürdün şafağı

Kürdün şafağı

M. Şirin Taşdemir*

Zağros-Toros dağ silsilesinin ovayla birleştiği yerlerin kök kültürüne ait olmayan ulus devlet tanrısı, altın hilalli kültürün sürgünde doğan gayrı meşru bir çocuğudur. Harici aklın Ortadoğu’daki gayri meşru bir çocuğu olan ulus devlet tanrısı, Neolitik ana ve babanın, kültürel mirasını çarmıha germe suçu üzerine kendini var kılabildi.

Uygarlığa ilk defa adını veren bu topraklar, çarmıhçı devlet tanrıları tarafından halklar ve kültürler mezarlığına dönüştürüldü. Halklar mezarlığına dönüşen mekanların kuytu köşelerinde, her gün Kürdü Bruno gibi cayır cayır yakıp, çarmıha çivilemektedirler. Kürdü çarmıha çivilemek isteyen bu yaşlı aracın kördüğümü, altın hilalli Kürdün İskendervari özgür kılıç darbeleri altında çözülüşe doğru gitmektedir.

Zağroslu tanrı ve tanrıçaların kültürel direniş havuzunda biriken demokratik Ortadoğu devriminin ışınları, dört bir yana, umut parçacıkları taşımaktadır. Umut parçacıkları taşıyan ceylan bakışlı yüreklerin gözlerine yazılan sözler, Dicle’nin yakamozları arasında bir yıldız gibi, altın hilalin ufkuna doğru, Kürdün şafağını taşımaktadır.

Bugün, adeta her şey, Kürdün şafağıyla birlikte, bulunduğu mekanlarda, tarihsel köklerine uygun bir şekilde ayağa kalkıp, özgür Kürdün şafağında yıldızlaşan yüreklerin, sevincine ortak olup coşmak ister gibidir.

Neolitik orijinli kültürel sevincin sesini ruhunda bir isyan çığlığı haline getiren Mezopotamya’daki halkların kalbi, Kürdü zafere taşıyan fedai tarzın vuruşunda atmaktadır.

Fedai çizgisinde tereddütsüz bir şekilde yürüyen Kürdün çarmıhçı devlet tanrısından hesap sorma dili ve pratiğin sırrı bir başkadır. Bu sırrın sesini ruhunda eylemin dili ve pratiği haline getiren herkesin, çarmıhçı devlet tanrısını çözülüşe götüren hikayenin altında emeği vardır.

*Karabük T Tipi CezaeviBu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür