2015 iklim raporu TEHLİKE SİNYALİ VERİYOR

2015 iklim raporu TEHLİKE SİNYALİ VERİYOR

ANF- Dünya genelinden 450 bilim insanınca hazırlanan 300 sayfalık State of the Climate adlı iklim raporunda, 2015 yılının modern tarihteki en büyük tehlike sinyallerinin verildiği yıl olduğuna dikkat çekildi. Raporda yer alan verilere göre, kara ve okyanuslardaki sıcaklık düzeyleri artış gösterirken, 2015 yılında dünya üzerindeki toprakların yüzde 14’ünde kuraklıklar hakim oldu. Kuraklıkların olduğu bölgelerin oranı 2014 yılında yüzde 8 iken, özellikle El Nino hava olayının sıcaklıklarda etkili olduğu düşünülüyor.

Geçen yıl başta Arktik ve Rusya’nın bazı bölgeleri olmak üzere birçok yerde sıcaklık seviyelerindeki artış devam etti. Arktik’teki sıcaklıklar 2007 ve 2011’deki rekor düzeye gelirken, 20’nci yüzyılın başına oranla 2,8 derecelik sıcaklık artışı gözlendi. Buna karşılık Antarktika’da ise bugüne kadarki en soğuk dönem yaşandı. 2015 yılında Rusya’daki sıcaklık ortalamaları 35 dereceyi bulurken, daha önceleri 17 derece ortalama sıcaklıklar olduğu ve bunun da oldukça anormal olduğuna dikkat çekiliyor. Rapora göre, okyanus ve denizlerdeki su seviyesi de yükselmeye devam ediyor.↳Son Güncelleme: 04 Ağustos 2016 13:50

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür