Amik Ovası kuraklık tehdidi altında

Amik Ovası kuraklık tehdidi altında

Türkiye’nin en önemli havzalarından biri olan Amik Ovası, kontrolsüz sulama nedeniyle kuraklıkla karşı karşıya. Yetkililere çağrıda bulanan Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ahmet Seven, bir an önce basınçlı ve damlama sulama teknolojisinin geliştirilmesi ve desteklenmesini istedi

ANTAKYA / DİHA- Antakya’da bulunan ve Türkiye’nin en önemli tarım havzasından biri olan Amik Ovası, kontrolsüz sulama nedeni ile kuraklıkla karşı karşıya. Asi Nehri başta olmak üzere Yarseli Barajı, Reyhanlı Barajı ve yer altı suları, 1 milyon 800 bin dönümlük Amik Ovası’nı sulamaya yetmez iken, yetkililerin kontrolsüz sulama ile ilgili herhangi bir önlem almaması nedeniyle çoraklaşma baş gösterdi. Acilen önlem alınmasını isteyen Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Ahmet Seven, kontrolsüz sulama nedeni ile oluşan su kaybının önüne geçilebilmesi için basınçlı ve damlama sulama teknolojisine geçilmesi gerektiğini söyledi. Amik Ovası’nın çoraklaşma tehlikesi ile karışı karşıya olduğuna dikkat çeken Seven, “Biz bunun engellenmesi için Amik Ovası’na drenaj ve altyapı hizmetlerinin de bir an önce yapılmasını istiyoruz” diye konuştu.

‘Alınan önlemler yetersiz’

Seven, Reyhanlı Barajı’nın bitirilmesi halinde su taşkınlarının önleneceğinin ve sulamada kullanılan açık kalanetler sistemi yerine kapalı sistemle sulama yapılacağının sevindirici olduğunu söyledi. Seven, bu durumla beraber su sıkıntısının kısmi anlamda çözüleceğini, ancak bunun da köklü bir çözüm getirmeyeceğini hatırlattı. Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yapması gereken en önemli şeylerden birinin çiftçileri sulama alanında ciddi bir eğitime tabi tutmak olduğunu sözlerine ekleyen Seven, bir an önce bakanlığın bu anlamda yayın ve eğitim çalışmalarını hızlandırması gerektiğini önerdi.

‘Geleceğimizi korumalıyız’

Ovanın sadece kontrolsüz sulama nedeni ile kuraklıkla yüze yüze kalmadığını dağlara ve ormanlık arazilere yapılan tahribatında bu konuda etkili olduğuna işaret eden Seven, “Geleceğimizi garanti altına almak istiyorsak. Çocuklarımıza iyi bir gelecek bırakmak istiyorsak her şeyden önce tarım topraklarını korumaya almalıyız” diye konuştu.↳Son Güncelleme: 04 Ağustos 2016 13:51

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür