Erkekler 2016'da 153 kadını katletti

Erkekler 2016'da 153 kadını katletti

Kastamonu’da 17 yaşındaki Zülbiye Demirci, berdel ile evliliğe zorlandığı için yaşamına son verdi. Konya’da ise Neslihan ve 6 yaşındaki kızı polis eşinin silahı ile katledildi. Erkekler 2016’da 153 kadını katletti

HABER MERKEZİ - Günde ortalama üç kadının katledildiği Türkiye’de kadınlar en yakınları tarafından ya öldürülüyor ya da intihara sürükleniyor. Kastamonu’da berdel ile evlendirilmek iseyen 17 yaşındaki Zülbiye Demirci, intihara sürüklenirken, Konya’nın Ereğli ilçesinde de 44 yaşındaki polis Harun Kaymaz, eşi ve çocuğunu silahlıyla katletti.

Berdel ile evliliğe zorlandı

Kastamonu’nun İnebolu ilçesi Korupınar köyünde, ağabeyinin evleneceği kişinin erkek kardeşiyle evlendirilmeye zorlanan 17 yaşındaki Zülbiye Demirci, av tüfeği ile intihar etti. Zülbiye Demirci, kardeşi Tayyip Demirci’yi köpeğe ekmek vermesini isteyerek evden gönderdikten sonra babasına ait av tüfeği ile intihar etti. Bahçede bulunan anne Emine Demirci ile oğlu Tayyip Demirci, silah sesi üzerine eve koştu. Zülbiye yaşamını yitirirken olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Evin önünde toplanan köylüler ise Zülbiye Demirci’nin, yılbaşından sonra ağabeyinin evleneceği kişinin erkek kardeşiyle evlendirilmek istenmesi nedeniyle bunalıma girmiş olabileceğini söyledi.

Eşini ve kızını vurdu

Konya’nın Ereğli ilçesinde ise polis olan Harun Kaymaz, adliyede memur olan eşi Neslihan ve 6 yaşındaki çocuğu Ecem’i silahıyla öldürüp, 10 yaşındaki çocuğu Tarık’ı da yaraladıktan sonra intihar etti.  Erkeklerin elinde olan her silahın kadın cinayetine kapı araladığını vurgulayan kadın örgütlerine karşın, Cumhurbaşkanı başdanışmanı da geçtiğimiz günlerde ‘bireysel silahlanma’ çağrısı yapmıştı.

2016’da 153 kadın katledildi

Öte yandan bianet’in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, erkekler temmuz ayında 18 kadın öldürdü; 23 kadını yaraladı; 11 kadına tecavüz etti; 9 kadını taciz etti; 7 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu. Cinayetlerin yüzde 11’i ise koruma tedbir kararlarına rağmen gerçekleştirdi. Kadınların yüzde 11’i boşanmak istediği için, yüzde 16’sı ise boşandıkları kocaları tarafından öldürüldü. 2016’nın ilk 7 ayında da erkekler en az 153 kadın öldürdü, 52 kadına tecavüz etti, 80 kadını taciz etti, 297 kız çocuğuna cinsel istismarda bulundu.
 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür