Emsal karar: Mahkeme çocuğun yararını esas aldı

Emsal karar: Mahkeme çocuğun yararını esas aldı

ANKARA / JINHA - Ankara’da 9 yaşındaki çocuğun, emekli komiser babası tarafından cinsel istismara maruz bırakıldığını ifade etmesi üzerine anne, boşandığı eşi A.Ö., ile çocuğun şahsi ilişkisinin kaldırılması istemiyle dava açtı. Çocuk, Çocuk İzlem Merkezi’ne (ÇİM) verdiği ifadede, babasının cinsel istismarına maruz kaldığını tüm açıklığıyla anlattı. Ancak Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi, cinsel istismarla suçlanan baba A.Ö., hakkında ‘yan delil olmadığı’ gerekçesiyle beraat kararı verdi. Bunun üzerine anne, oğlunun babası ile şahsi ilişkisinin kaldırılması istemiyle aile mahkemesine dava açtı.

Baba ile çocuk ilişkisi kesildi

Davanın üçüncü duruşması, 18 Temmuz günü Ankara 9. Aile Mahkemesi’nde görüldü. Aile mahkemesi de, çocuğun beyanını ve yüksek yararını esas alarak, baba ile çocuk arasındaki kişisel ilişkiyi kaldırdı. Ayrıca A.Ö., aleyhine açılan tehdit ve hakaret davalarının ikisi de geçen hafta sonuçlandı ve A.Ö., ikisinden de mahkumiyet aldı. A.Ö., anne ve çocuğu ısrarlı takip etmesi sonucunda Aile mahkemesinden ayrıca disiplin hapsi aldı. Şu an psikolojik destek alan çocuğun, ilk duruşmada ifadesinde, babanın diğer birlikteliğinden olan kızına da cinsel saldırıda bulunduğunu belirtmişti.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür