Dünya kaynaklarını tüketmek üzere

Dünya kaynaklarını tüketmek üzere

Global Footprint Network adlı kuruluşun araştırmasına göre, dünyada var olan kaynaklar her yıl biraz daha tüketiliyor. Bu tükenişin en büyük nedeni ise artan nüfus ve yanlış politikalar

HABER MERKEZİ - Global Footprint Network (Küresel Ayak İzi Ağı) adlı kuruluş tarafından yapılan hesaplamalara göre, dünyadaki var olan kaynaklar her geçen yıl biraz daha erken tüketiliyor. Buna göre 31 Aralık 2016’ya kadar yeryüzünün insanlığa sunabileceği kaynaklar 8 Ağustos itibariyle tükenmiş olacak ve bu tarihten itibaren ‘fazladan tüketmiş’ olacağız. Geçtiğimiz yıl insanlığın gezegenin dünyanın kaynaklarını 13 Ağustos itibariyle tükettiği belirtilen açıklamada, bir yılda 5 gün geriye gidildiği vurgulandı. Kuruluş tarafından ilk kez 1987 yılında yapılan hesaplamada 19 Aralık, 2000 yılında yaptığı çalışmada ise 1 Ekim olarak belirlemişti. 2015 yılında yapılan hesaplamada ise bu tarih 2014 yılı için 19 Ağustos olmuştu. Global Footprint Network, bu tarihi insanlığın doğal kaynak tüketimi, yani ekolojik ayak izi ile doğanın bu kaynakları ikmal etme süresi ve yine karbondioksit salımları gibi absorbe edebileceği atık miktarlarının karşılaştırması yoluyla hesaplıyor.

Yanlış politikalar

Global Footprint’in hesaplamalarına göre gezegenimizdeki yaşamın sürdürülebilirliği için 1961 yılında dünya kaynaklarının yalnızca üçte ikisi yeterli iken, 1971 yılına gelindiğinde doğal kaynak sorunu ortaya çıktı. Buna neden olarak da, artan nüfus ve yanlış politikalar gösteriliyor. Kuruluşun hesaplamalarına göre insanlığın bugünkü tüketim düzeyinin karşılanabilmesi için doğanın sunabileceğinden 1,6 kat daha fazla kaynağa ihtiyaç duyuluyor. Bu rakam mevcut tüketim eğilimleri ile dünya nüfusunun 9 milyara ulaşacağı 2050 yılında ise 3 kata kadar çıkabilecek. Ülkeler bazında ise sahip olduğu kaynaklardan çok daha fazlasını tüketenler arasında Fransa, Çin, Almanya, Yunanistan, İngiltere, ABD, Japonya, Birleşik Arap Emirlikleri dikkat çekiyor.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür