Brezilya’da yasa var uygulama yok!

Brezilya’da yasa var uygulama yok!

RİO DE JANEİRO - Kadına yönelik şiddetin ve katliamların sıkça yaşandığı Brezilya’da, yasalara rağmen ne polis ne de mahkemeler üzerlerine düşen görevi yerine getirmiyor. Brezilya’da kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarında yer alan Ana Cláudia Mendes, caydırıcı cezaların verilmemesi nedeniyle kadın katliamlarının arttığını söylüyor.

 Latin Amerika dünyada kadın katliamlarının en yüksek olduğu kıta. Brezilya dahil bölgede bulunan birçok ülkede kadın katliamları ve kadına karşı şiddete karşı yasalar olsa da hayata geçmiyor. Kadınlar için tehlikeli ülkeler arasında bulunun Brezilya’da her iki saatte bir kadın katledilirken, her 15 saniyede bir ise bir kadın saldırıya uğruyor. Ülkede kadına yönelik şiddetle mücadelede yürütülen çalışmalarda yer alan Mendes, şiddet olaylarının genelde Kuzey Brezilya’da yaşandığını belirterek, ülkedeki güvenlik güçlerinin ve mahkemelerin erkek şiddetini açığa çıkarıp cezalandırması konusundaki yetersizliğini eleştiriyor.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür