Kent Bostanı’nda ilk hasat memnun etti

Kent Bostanı’nda ilk hasat memnun etti

Semra Turan / Devran Toptaş / Amed - DİHA - Amed Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları ve Yerel Ekonomiyi Güçlendirme Daire Başkanlığı tarafından Dicle Nehri kıyısında 300 dönüm üzerinde oluşturulan 3’üncü Kent Bostanı’nda hasat başladı. Amed’in Sûr ilçesinde yasaktan dolayı mağdur edilen aileler ile mevsimlik işlerde çalışan aileleri istihdam etmek amacıyla hayata geçirilen proje bekleneni verdi. “Doğduğumuz Topraklarda Doymak İstiyoruz” şiarıyla başlatılan proje kapsamında, domates, biber, patlıcan, fasulye, bamya, salatalık, karpuz, kavun ve susam yetiştirilirken, ailelerin topladığı ürünler, kentin farklı noktalarında kurulan pazarlarda satılıyor. Kent Bostanı’nda, Sûr’daki evlerini terketmek zorunda kalan ailelerin yanı sıra mevsimlik tarım işçileri de faydalanıyor. Aileler, komün şeklinde üretim yaparken, mevsimlik göçün ortadan kaldırılması da amaçlanıyor. Proje kapsamından her aileye ihtiyaç temelinde arazi ayrıldı. Ailelerin tüm ihtiyaçları belediye tarafından karşılanıyor.

Aileler memnun

Kent Bostanı’na gelen aileler, belediyenin servis aracı ile sabah 07.00’de araziye gelerek, akşam 19.00’da yine servis aracı ile evlerine bırakılıyor. Bostanlara seyyar tuvaletler de kuruldu. Gün boyu arazide olan aileler, sıcaktan korunmak için ağaçlardan çardak yaptı. Kent Bostanı projesinden aileler son derece memnun. Ve bu tür projelerin çoğalmasını istiyor. Yaklaşık 3 aydır bostanda ekim yapan ve şu anda ürünleri toplayan yurttaşlardan Abdulkadir Bıçak (48),  3 ay önce Kent Bostanı için belediyeye müracaat ettiğini ve belediye tarafından kendisine 10 dönümlük arazi verildiğini söyledi. İhtiyaçları olan tüm sebzeleri ektiklerini belirten Bıçak, geçen yıla kadar Türkiye’nin birçok iline giderek, mevsimlik tarım işçiliği yaptıklarını dile getirdi. Meryem Yavuz (63), ise bostanı eşi ile birlikte ekmiş. Bostanın ekiminden tutalım ürünlerin toplanmasına kadar yaptıklarını anlatan Yavuz, yaşlı olmalarından kaynaklı yaşadıkları zorluklara dikkat çekti. Yavuz, elde ettikleri ürünler ile kışa hazırlık yaptığını ve bir kısmını ise ihtiyaç sahipleri ve çocuklarına verdiğini söyledi. Yavuz son olarak belediyenin kendilerine sunduğu projeden çok memnun olduklarını belirtti. Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür