Tarihi köprüde restorasyon!

Tarihi köprüde restorasyon!

ÊLIH / DİHA - Dicle Nehri üzerinde yapımı süren Ilısu Barajı nedeniyle 12 bin yıllık geçmişe sahip Êlih’in (Batman) Heskîf (Hasankeyf) ilçesi ile tarihi camiler, kiliseler, köprüler, kaleler ve mağaralar sular altında kalacak. Bu yıkım projesine dönük çalışmalar son hızıyla devam ederken, nehir üzerinde yer alan 2 bin 500 yıllık Hasankeyf Köprüsü’nde restorasyon çalışmasının başlatılması ilçe sakinlerini şaşırttı. Sular altında kalacak köprünün tadilatını Ulaştırma Bakanlığı üstlenirken, Riha’dan (Urfa) getirilen taş ustaları ile karayolları personeli, köprüde çalışmaya devam ediyor. Bir süre önce başlatılan çalışmalar sonucu köprünün bir ayağı restore edilirken, diğer ayağındaki restorasyon çalışmaları ise devam ediyor. Yürütülen bu restorasyon çalışmalarına Heskîfliler kadar ilçeyi gezen turistler de şaşkın. Bu nedenle turist rehberlerine yöneltilen ilk soru “Madem Heskîf sular altında kalacak, neden Taşköprü’nün restorasyonu yapılıyor?” Turist rehberlerinin bile yanıtlamakta güçlük çektiği bu sorunun cevabı birçok kişiye göre rant.

Heskîf’ baştan aşağı rant altında

Devletin Heskîf’in her alanını ranta çevirdiğini söyleyen ilçe sakinleri, baraj suyu altında kalacak köprüye milyonlarca para harcandığını, yeni Heskîf’te inşa edilen ve değerleri 40 bin TL bile olmayan dairelerin ise kendilerine 130 bin TL’den satıldığını ifade etti. Yurttaşlar, binaların inşa edildiği arsaların dönümünün de yine 500 TL’den alındığını ancak kendilerine 15 bin TL’ye satıldığını dile getirdi.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür