Nepal’de kız çocuklarının dramı: Tanrıça Kumari

Nepal’de kız çocuklarının dramı: Tanrıça Kumari

JINHA - Nepal’de Hindu ve Budistlerin yaşayan tanrıçası Kumari, 2 ila 5 yaş arasındaki kız çocuklarından seçiliyor. Regl olduktan sonra “kutsallıkları” biten kız çocukları için asıl zor yaşam bundan sonra başlıyor. Ömürlerini yalnız ve yoksulluk içinde tamamlayan bu kız çocukları için yaşam zorlu bir imtihana dönüşüyor.

Kumari yüzyıllardır ülkenin başkenti olan Kathmandu’nun koruyucusu olarak tapınılan tanrıçası ve Nepal’de ilah olarak onurlandırılıyor. Tanrıça Kumari’nin kendini bir kız çocuğunun vücudunda tekrar gösterdiğine inanılıyor. Tanrıça olmak için “mükemmeliyetini” kanıtlamak zorunda kalan kız çocukları birçok zorlu testten geçiyor. Regl olana kadar ‘tanrıça’ olan çocuklar, başkent Katmandu’daki 2 katlı ahşap evinden yılda sadece birkaç kez dışarı çıkabiliyor. Kardeşi iki yıldır Kumari tanrıçası olarak seçilen Bipsa Bajracharya, “İçerdeyken diğerleriyle konuşamıyor. Diğer insanlarla iletişim sağlaması için ona yardımcı oluyorum” diyor. Gazeteci Gökhan Karakaş’ın 2013 yılında konuyla ilgili yaptığı bir röportajda Nepal Fahri Başkonsolosu Prof. Dr. Günseli Malkoç,  ‘tanrıçalıkları’ biten Kumariler için “yalnızlık ve yoksulluk içinde ölüyorlar” diyor.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür