Rojhilatlı kadınlar Êzidî kadınlarla buluştu

Rojhilatlı kadınlar Êzidî kadınlarla buluştu

SILÊMANÎ / ROJNEWS - Rojhilatlı (Doğu Kürdistan) kadınlar Şengalli Êzidî kadınların kaldığı Aşti Kampı’nı ziyaret ederek, desteklerini dile getirdi ve Şengal Katliamı’ndan sorumlu olanların yargılanmasını istedi.

Rojhilat Kürdistan Kadınlar Topluluğu (KJAR) öncülüğünde Silêmanî’nin Erbet ilçesindeki Aşti Mülteci Kampı’nı ziyaret eden kadınlar arasında Asude Kadın Örgütü ve Komele Kadın Eylemleri Komitesi de KJAR ile birlikte yer aldı. Aşti Kampı’nda tüm kadın örgütleri adına açıklama yapan Berivan Şaho, “Rojhilat Kürdistan kadın örgütleri olarak 3 Ağustos 2014’te DAİŞ çetelerinin Şengal’e yönelik gerçekleştirdiği saldırı ve bu saldırının işbirlikçilerini şiddetle kınıyoruz. Çeteler tarafından kaçırılan kadınlar her gün Arap ülkelerindeki insan pazarlarında satılmaya devam ediyor. Êzidî kadınların kurtarılması için herkesi harekete geçmeye çağırıyoruz” dedi. Rojhilatlı kadınlar açıklamanın sonunda BM ve Kürdistan bölgesel hükümetine yönelik taleplerini “3 Ağustos 2014 tarihi resmi olarak kadın katliamı ve soykırım günü olarak tanınmalı. DAİŞ’in elinde halen esir tutulan kadınlar bir an önce kurtarılmalı. Bu katliamın sorumlu ve suçluları yargılanmalı ve cezalandırılmalı” şeklinde sıraladı.Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür