Soma Katliamı'nın avukatlarından Pilaf: Failler bellidir, çarpıtılamaz

Soma Katliamı'nın avukatlarından Pilaf: Failler bellidir, çarpıtılamaz

Soma Katliamı'nın dün görülen duruşmasında sanık Can Gürkan'ın 'FETÖ, PKK ve DHKP-C' örgütlere yükleme çabası içerisine girmesine ilişkin mağdur avukatlarından Alihan Pilaf konuştu. Katliamın şirket tarafından bilerek ve isteyerek para kazanma uğruna göze aldığını belirten Pilaf faillerin belli olduğunu ve çarpıtılamıyacağını söyledi.

HABER MERKEZİ - Manisa'nın Soma ilçesinde 301 madencinin yaşamını yitirdiği iş cinayetinde 6'sı tutuklu 46 kişi hakkında açılan davanın 9'ncu duruşması Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün görüldü. Duruşmada Soma Kömürleri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı tutuklu sanık Can Gürkan'ın "Ülkemiz PKK, DHKPC, FETÖ saldırısı altındadır. Bunun terör saldırısı olma ihtimali araştırılmalıdır" yönünde kendi suçunu perdelemeye kalkışmasına mağdur avukatlarından Alihan Pilaf tepki gösterdi.

Sermayenin derdi üretim ve kar hırsı

Dün sanık Gürkan'ın çarpıtmalarına ve yargılamanın gidişatına ilişkin değerlendirmede bulunan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şube yöneticilerinden avukat Alihan Pilaf, sermayenin ve bu şirketi denetlemekle görevli Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı müfettişlerin yıllarca burada sadece üretim ve kar hırsı ile hareket ettiğini hatırlattı. Pilaf, yetkililerin iş güvenliği için yapmak zorunda oldukları işleri bilerek, isteyerek hatta katliamı da göz alarak yerine getirmedikleri için 301 maden işçisi o ocağın altına kaldığını söyledi.

'Daha çok para kanmak için yaptılar'

Sanıkların her seferinde başka bir yerde suçlu arayarak sorumluluklarını perdelemeye çalıştığını anımsatan avukat Pilaf, şirket yöneticilerinin bu kez de "FETÖ" gibi bir fırsatta sarılmak istediğini dile getirdi. Tüm Türkiye'de halka karşı işlenen suçların bu örgüte yıkılmaya çalışıldığını ancak sanıkların bu şekilde kurtulamayacaklarının altını çizen Pilaf, "Sadece bununla ilgili değil Türkiye'deki diğer bütün olaylarla ya da katliamlarla ilgili Roboskî'den, Hrant'a, Gezi'den bütün diğer halkın zarar gördüğü işlerin tamamını bu örgüte yıkmaya çalışıyorlar. Televizyonlarda ihbarcılar çıkıyor. Onlar da boy boy anlatıyorlar. Ancak öyle değil, Soma Katliamı'nı bu şirket bilerek ve isteyerek para kazanmak için göze aldı ve yaptı buradan kurtuluş yok" diye konuştu.

Kamuoyuna duyarlılık çağrısı

Yargılamanın gidişatını da değerlendiren Pilaf, bilirkişilere verilen sürenin dolduğunu ve yüksek ihtimal ile 23 Ağustos'a ertelenen duruşmada bilirkişi raporunun okunmaya başladığını belirterek, sonrasında ise bilirkişi raporu ile ilgili bir takım değerlendirmeler ve itirazlar olabileceğini söyledi. Yargılamada son düzlüğe girildiğini sözlerine ekleyen Pilaf, karara doğru ilerlendiğini de belirterek, tüm kamuoyuna Soma davası konusunda duyarlılık çağrısını yineledi.

 

 

(DİHA)↳Son Güncelleme: 10 Ağustos 2016 16:13

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür