OHAL’i fırsata çevirenler doğayı yok edecek

OHAL’i fırsata çevirenler doğayı yok edecek

OHAL ilan edilmesiyle İzmir’de 9 ayrı ilçede yapılacak ekolojik talan projeleri için ‘ÇED raporu gerekli değildir’ kararı verildi. Karara tepki gösteren doğa saavunucuları ‘OHAL’i fırsata çevirenler bunun hesabını mutlaka vermelidirler’ dedi

İZMİR / JINHA - Askeri darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte İzmir’in 9 ayrı ilçesinde yapılacak ekolojik rant ve talan projelerine “Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir” kararı çıktı. Doğa savunucuları projenin halkı bilgilendirmeden verildiğini söyleyerek, karara tepki gösterdi. Ege Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Dönem Eşsözcüsü Sevda Budak, çıkan kararla ilgili, “Bu sonu belli olmayan darbe girişiminin ardından OHAL’in ilan edilmesiyle İzmir’de 9 ayrı ilçede yapılacak projeler için ‘ÇED raporu gerekli değildir’ kararı doğayı talan etmeye yönelik bir saldırıdır. Yatırım ve istihdam adı altında her şey ranta açılmış durumdadır. Ülkemiz için çok tehlikeli bir durumdur. Doğaya geri dönüşümü olmayan zarar verecek projeler bu ad altında pazarlanıyor. OHAL’i fırsata çevirenler bunun hesabını mutlaka vermelidirler” sözlerini kullandı.

İnsan doğanın bir parçasıdır

Verilen kararı yaşam alanlarına saldırı olarak değerlendiren Budak, “Ekoloji mücadelesi, demokrasi mücadelesinin tam da ortasında yer alır. İnsan doğanın bir parçası ve doğayı talan etmek insanı da yok eder. OHAL de olsa bilim ve hukuk işlemelidir. EGEÇEP olarak demokratik mücadeleden ayrı düşünmediğimiz gibi ekolojik mücadeleyi de bıkmadan, usanmadan devam ettireceğiz. Hangi ara halkı bilgilendirmeden 9 tane ÇED olumlu kararı veriyorsunuz? Buna ‘millet can derdinde bunlar ÇED derdinde’ denir” ifadesinde bulundu.

Planlanan projeler şöyle:

“Torbalı’da Yılmaz Kolburan tarafından yapılması planlanan Kalker Ocağı, Kemalpaşa’da Neşe Süt Ürünleri San. Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan Neşe Süt ve Süt Ürünleri İşleme Tesisi, Aliağa’da Anadolu Döküm Sanayi A.Ş. tarafından yapılması planlanan Tehlikesiz Atık Geri Kazanımı ve Çelik Döküm Parça İmalat Tesisi projesi, Bergama’da Haydar Dilbaz tarafından yapılması planlanan Etlik Piliç Yetiştirme Tesisi, Balçova, Narlıdere ilçesi Fahrettin Altay-Narlıdere Kaymakamlık arası mevkiindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması planlanan İzmir Hafif Raylı Sistemi 4. Aşama Güzergah ve Yapım Yöntemi Revizyonu Projesi, Torbalı’da Lion Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm Otomotiv Gayrimenkul Danışmanlığı Nakliye İth. İhr. San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Tehlikeli Atık Ara Depolama ve Tehlikesiz Atık Toplama Ayırma Tesisi Projesi, Bergama’da Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından yapılması planlanan 154 kV (Alosbi TM-Yuntdağ RES TM) Brş. N.-Bergres TM EEİH (5,3 km Uzunluğunda) Projesi, Ödemiş’te Mete Doğaltaş ve Mermer San. Ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan Mermer Ocağı Kapasite Artışı Projesi, Kınık’ta Hisar Salça Konserve Tar. Pet. Ürün. Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan Salça ve Konserve Üretim Tesisi.”

 

Özgü ÖZÜTOK

 ↳Son Güncelleme: 13 Ağustos 2016 11:50

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür