Yüksekdağ’dan Antep açıklaması: Saldırı siyasi iktidarın sorumluluğunda

Yüksekdağ’dan Antep açıklaması: Saldırı siyasi iktidarın sorumluluğunda

Antep'te yaşanan katliam ardından katledilen yurttaşların cenaze törenine katılan Figen Yüksekdağ burada konuşma gerçekleştirerek, Türkiye'de örgütlenen nefretin siyasi iktidarın sorumluluğunda olduğunun altını çizdi

HABER MERKEZİ – Dîlok’ta (Antep) dün yaşanan katliam sonrasından katledilen yurttaşların defnedildiği Yeşilkent mezarlığına giden HDP Eşbaşkanı Figen Yüksekdağ burada konuşma gerçekleştirdi. Dîlok’ta yaşanan saldırının bütün insanlık sınırlarını ezip geçen karanlık güçler tarafından gerçekleştirildiğini belirten Yüksekdağ, "IŞİD tarafından gerçekleştirildiği bizim tarafımızdan da kesin olarak görülüyor. Bütün öfkemizle bu saldırıyı kınıyoruz. Bütün Türkiye halklarını bu alçakça saldırıya karşı birleşerek insanlık barikatı olmaya davet ediyoruz. Türkiye toplumu böyle saldırıları hak etmiyor" diye konuştu.

'Bu nefretin örgütlenmesi siyasi iktidarın sorumluluğudur'

Ölenlerin yarıya yakınının çocuk olduğunun altını çizen Yüksekdağ, "Bölgede Kürde türküsünü söylemek, düğününü yapmak çok görülüyor. Bu saldırı nefretin hangi boyutlara geldiğini gösteriyor. Türkiye'de nefret örgütleniyor ve yönlendiriyor. Bu nefretin örgütlenmesinde siyasi iktidarın sorumluluğunu görmezden gelemeyiz. Bu saldırının IŞİD tarafından gerçekleştirilmiş olması son zamanlardaki hiçbir uyarılarımızın dikkate alınmadığının göstergesi" dedi.

'Kaç IŞİD üyesinin gözaltından serbest bırakıldığı açılanmalı'

Dîlok saldırısının 10 Ekim katliamında iddianamelere yansıdığını hatırlatan Yüksekdağ, "Siyasi iktidarın geliştirdiği güvenlikçi politikalar sivil siyaset yapanlara karşı işletiliyor. Ama IŞİD gibi bir kanlı terör örgütüne karşı önleyici güvenlik tedbirleri geliştirilmiyor. Şimdiye dek kaç IŞİD üyesinin gözaltından serbest bırakıldığı açılanmalıdır. Makul şüphe uyarısı neden IŞİD için uygulanmıyor. Bu kanlı saldırıları gerçekleştirme gücü ve olanağını nereden buluyorlar" diye sordu.

'Katledilen her bir yurttaşın Türkiye halklarının yarasıdır'

Yüksekdağ, katledilen her bir yurttaşın Türkiye halklarının yarası olduğunu ifade ederek, katliamın saldırıları önlemeyen siyasi iktidarın ayıbı olduğunu sözlerine ekledi. Gücü ve olanağı elinde bulundurulan siyasi iktidarın bu saldırıları engellemesi gerektiğini belirten Yüksekdağ, hükümetin gerekli caydırıcı adımları atmadığına vurgu yaptı. "Dünden beri kaybettiğimiz 50 canımıza mı yanalım iktidarın basın ve ayaklı borazanlarına mı öfkelenelim" diye soran Yüksekdağ, her katliamda ölenlerin ayrıştırıldığını ifade etti.

'Acılı ama başı dik bir halk var'

Katliamı görmezden gelen yanlı basın kuruluşlarına da tepkisini dile getiren Yüksekdağ, "Yapılan yayınlar Türkiye yaygın medya ve basın tarihinin yüz karasıdır. Kimse sanmasın yarın bunlar hatırlanmayacak. Yalanlar, kirli propaganda ile gerçeği katledenleri unutmayacağız" dedi. Dünden bu yana Dîlok’ta provokasyon hazırlığı yapanların tarih önünde hesap vereceğini söyleyen Yüksekdağ, "Antep bir provokasyon kenti yapılmak isteniyor. Dün Adli Tıp önünde ailelere ırkçı bir saldırı gerçekleşti. Bu nasıl bir nefrettir! Böyle bir nefreti duyanın insanlığı tükenir. Bizler bu nefret karşısında halklarımızın çözüm iradesi için dimdik durmaya devam edeceğiz" dedi.

Kaynak: JINHA↳Son Güncelleme: 22 Ağustos 2016 17:16

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür