Kışanak'tan Kürt kentleri ile dayanışma çağrısı

Kışanak'tan Kürt kentleri ile dayanışma çağrısı

İtalya’da gerçekleştirilen Rimini toplantısına katılan Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, kentler arasında dostluk ve dayanışmanın önemine dikkat çekerek Kobanê, Amed, Şengal ve Şirnex için yürütülen dayanışma kampanyaları için tüm dünya ülkelerine destek çağrısında bulundu

HABER MERKEZİ - Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, İtalya’nın Rimini kentinde yapılan uluslararası toplantıya katıldı. 1980 yılından bu yana düzenli olarak yapılan ve Avrupa ile dünyanın birçok yerinden on binlerce kişinin katıldığı Rimini toplantılarının bu yılki sloganı “Benim İçin İyisin" olarak belirlendi. Dünya genelinde kültürler, halklar ve inançlar arasında giderek yükselen "ayrımcılık, dışlama ve kutuplaşmaya" karşı "dostluk ve ortaklaşmayı güçlendirme" amacı taşıyan toplantıya, Ortadoğu’da yaşanan savaş ve Avrupa’nın yaşadığı göçmen krizi damgasını vurdu. Toplantının açılış konuşmasını yapan İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, yaşanmakta olan çatışmalar için diyalog ve müzakere yöntemine başvurmanın gerekliğini ve bu kriz döneminde Avrupa’da yaygınlaşmış bireycilik kültürünün aşılmasının önemine dikkat çekti.

Halep'te ateşkes ve insani koridor istemi

“Kentler Ölemez” başlıklı oturuma Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella, Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Stefano De Mistura, Tunus’taki Bardo Müzesi Müdürü Moncef Ben Moussa katıldı. Mistura, konuşmasının büyük bölümünü Halep’te insani koridorun açılması ve ateşkesin sağlanması için ortaya konan çabalara ayırdı. Mistura şöyle devam etti: "Halep ve Ortadoğu bağlamında gelişmesi gereken barış ve müzakereler üzerinden düşünerek kendime yönelttiğim soruları herkese yöneltiyorum: Barış için her yolu denedin mi? Gerçekten denedin mi? Olmazsa bile bir daha, bir daha denemelisin.”

'Kobanê ve Amed belediyeleri ile dayanışma devam edecek'

Floransa Belediye Başkanı Dario Nardella, II. Dünya Savaşı sonrası hasar gören Floransa’yı yeniden inşa eden eski belediye başkanı La Pira’ya göndermede bulunarak, kentlerin ancak birbirleriyle dayanışarak ayakta kalabileceğini vurguladı. Bu oturuma Kobanê belediye başkanının da davetli olduğu ancak gelemediğini belirten Nardella, Kobanê ve Amed gibi belediyelerle dayanışma ve dostluğun geliştirilmesinin önemine dikkat çekerek, bu çabanın devam edeceğini söyledi. Geçen yıl DAİŞ saldırısına uğrayan Tunus’taki Bardo Müzesi Müdürü Ben Moussa ise, müzeyi korumak ve açık tutmak için olağanüstü bir çaba gösterdiklerini ifade ederek, İtalya’ya gösterdikleri destek nedeniyle teşekkür etti.

'Kentler şahsında insanlık tarihi yok edilmek isteniliyor'

Oturumda konuşan Kışanak da, başta Ortadoğu kentleri olmak üzere, birçok kentin savaşların hedefi haline geldiğini ve binlerce yıllık insanlık tarihi ve birikimin yok edildiğini söyledi. Kışanak, “Bu anlamda aslında yok edilmek istenen, öldürülmek istenen sadece fiziki olarak kentler değil, insanlık tarihinin birikimleridir” dedi.  Son iki yılda savaşın ve DAİŞ saldırılarının hedefi olan Şengal, Kobanê, Amed ve Şirnex'in (Şırnak) yaşadıklarını anlatan Kışanak, bu dört kentin birbirleriyle ortaya koyduğu dayanışmaya değindi. Kentler arasındaki dostluk ve dayanışmanın önemine vurgu yapan Kışanak, bu kentler arasındaki siyasal ve toplumsal dayanışmanın tüm dünya kentleri için örnek teşkil etmesi gerektiğinin altını çizdi. Kışanak, çatışmalardan derin etkilenen bu dört kentte ailelerle uluslararası dayanışmanın geliştirilmesi, yıkımların sona ermesi ve yeniden inşa faaliyetlerinin hız kazanabilmesi için yürütülen dayanışmaya tüm dünya kentlerinin destek vermesinin elzem olduğunu kaydetti. Amed Surları ve Hevsel Bahçeleri’nin geçen yıl UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası listesine alındığını hatırlatan Kışanak, Sur’a sahip çıkmanın, dünya mirasına sahip çıkmak anlamına geldiğinin altını çizdi. Kışanak, yaşanan büyük yıkıma ve trajediye rağmen umutlu olduklarını ve kentlerin ölmesine izin verilmeyeceğini dile getirerek, yıkılan kentlerin yeniden inşa edileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: DİHABu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür