29 sivil katledildi 3 bin Cerabluslu Minbic'a sığındı

29 sivil katledildi 3 bin Cerabluslu Minbic'a sığındı

TSK ait savaş uçakları 29 sivili katlederken işgalinden kaçan 3 bin sivil yurttaş ise Minbic'a sığındı. Cerabluslu halkın Cerablus Askeri Meclisi'nden yardım istedikleri öğrenildi

HABER MERKEZİ - TSK ve TSK'ye bağlı çete gruplarının sivilleri katlederek, Cerablus'a başlattığı işgal hareketi sonrası Cerabluslu siviller Minbic'e doğru kaçmak zorunda kaldı. Cerablus’taki yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Türk savaş uçakları an itibariyle kentin batısında bulunan Keklice köyünü vuruyor. Sivillerin olduğu alanlar yoğun bir şekilde bombalanırken, Cerablus kasabasının % 60’ı viraneye dönmüş durumda. Bombalanan yerlerin büyük oranda kürtlerin yaşadıkları yerler olması dikkat çekiyor. Aynı kaynaklar çetelerin Türk askerlerinin gözleri önünde araçlarla kentin güneyine doğru hareket ettiğini kaydetti. Cerablusa Jêrîn’de AKP devlet güçleri ve çetelerinin top saldırıları sonucunda 25 sivil yaşamını yitirdi. Bu sabahki işgal saldırılarında ise Dirbas ailesinden 4 sivil katledilmişti.

3 bin sivil Minbic'a sığındı

Aynı zamanda saldırılardan dolayı şimdiye kadar Minbic Halk Meclisi'ne ulaşan 3 bin sivil, korumaya alındı. Halk meclisi, sivillerin kendilerinden destek istediğini, ne DAİŞ'i, ne Türkleri, ne de diğer çete gruplarını istemediklerini, sadece Cerablus'un çocukları olan Cerablus Askeri Meclisi'nin kendilerini ve topraklarını özgürleştirmesini istediklerini belirtti. 

Halk meclisi, sivillerin korumaya alındığını ve taleplerinin askeri meclislere iletileceğini kaydetti.

Çetelere QSD talimatı

Öte yandan Cerablus'taki yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Ceyş-ül Hür'e (Özgür Suriye Ordusu/ÖSO) bağlı güçlerin Cerablus'ta kalmak istemediği, ancak kalan Nurettin Zengi, Sultan Murat, Ehrar El Şam, El Nusra ve Ceyş El Fetih güçlerine ise Türk yetkililerinin "Hazırlanın Demokratik Suriye Güçlerine (QSD) karşıda savaşacaksınız" dedikleri öğrenildi. 

 

Kaynak: DİHA / AHNHA

 Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür