• Abdullah AYSU

    Abdullah AYSU

İttifaklar

İttif

İttifaklar, kara bulutların dağılması, güneşin yüzünü göstermesi gibi güzeldir. Türkiye’de yakın zamana kadar birbirlerine türlü, “yakışıksız” sözler söyleyenler bir araya geldi. En sağdan sola kadar bir ittifak oldu. Olan bu ittifak ne yazık ki eksikli. “Özürlü.” O nedenle 780 bin kilometre kareye ..
Devamını Oku


Demokratik çizgi

Dünya

Dünyamız fokurduyor. Kaynamayan ülke nerdeyse yok. Kimisi az, kimisi çok. Sosyal haklar artık gün aşırı değil, her gün budanıyor. Özgürlükler süresiz tatile gönderilmiş. Dönmesi iki dudak arasında çıkacak kelama bağlanmış durumda. Özgürlüklerin boynu bükük! Özgürlük filizleri mütemadiyen doluya t..
Devamını Oku


Gıda egemenliği şimdi!

Koynu

Koynunda yılan besleyen ile ‘yılanın’ kavgası, tozu dumana katmış durumda. Bu yüzden an be an belliler de belirsizleşiyor. Tarafları yaman bir kuyruk acısı almış, yanıyor, tutuşuyor, közün üstüne odun atan atana... Acılarının etkisi yedi yüz sek bin kilometre kareyi sallıyor mütemadiyen; bir o yana ..
Devamını Oku


Egemenlikler türlü türlüdür

Zor g

Zor günlerden geçiyoruz, beraberce. Birlikte yaşadıklarımız dayanılması güç, oldukça zor şeyler. Ne yapalım ki, hayat devam ediyor. Yaşadıklarımız, öngörüsüzlüğü, belirsizliği önümüze seçenek olarak koymakta. Elbette bu her şeyi daha zor ve dayanılmaz kılıyor. Ancak seçeneksiz değiliz. Her şeyden ön..
Devamını Oku


Bulutlara sordum

Bulut

Bulutlara yükü sorulmazmış. Sordum, yükünüz ne diye? “Gökten dolu ve yağmur değil, ithal sığır yağacak, taş misali. Yerli hayvan yetiştiricileri altında kalacak, belini doğrultamayacak, elenecek bazıları”dediler. Bakanlar Kurulu’nun 400 bin başlık besi sığırı gümrüksüz ithal etme kararı, 3 Mayıs ..
Devamını Oku


Devletin kamburu

Bazıl

Bazılarına göre çiftçiler yan gelip yatandır. Kimilerine göre dağda, bayırda, kırda yetişen şeyleri toplayıp satan. Bazı iktisatçı ve siyasetçilere göre de devletin kamburu, vergi vermeyenleridir. Anlayacağınız insanların karnını doyuran, sırtını giydiren çiftçiler hakkında olumlu konuşan nerdeys..
Devamını Oku


Müjde mi acaba?

Öneml

Önemli buğday ambarlarından biri olan Polatlı’dayım. Buğday üreticileri kaygılı! Gök öfkeli mi öfkeli... Gök, koyu griye dönmüş, patladı patlayacak; eli kulağında. Çiftçiler; “patlayacak gökten dolu yağarsa mahsul biter, yağmur yağarsa kalite gider”, diyor. Anlayacağınız, endişe diz boyu buralarda. ..
Devamını Oku


10 adım paketiyle yeni kördüğümler

Bakan

Bakanlar Kurulu, 13 Haziran’da Çankaya Köşkü’nde toplandı. Toplantı sonrasında hükümet sözcüsü Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş yerine Başbakan Yardımcısı Nuretin Canikli, “10 Adımlık Ekonomi Paketini” açıkladı. Açıklamada tarıma ilişkin bölümlerde şunlar vardı: - Canikli, “Arazi toplulaştırıl..
Devamını Oku


Kiralama, kiralanma

Geçti

Geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu toplandı, tarım topraklarıyla ilgili bir takım kararlar aldı. Alınan kararları Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli açıkladı. Canikli, “yabancı yatırımcıların talep ettiği konularda çalışmalar yapılacağını, Türkiye’de yatırımın ve üretimin önünün açılacağını ve ek..
Devamını Oku


Su akar insan bakar mı?

Geçti

Geçtiğimiz hafta, Dünya Çevre Günü etkinlikleri çerçevesinde Karakoçan Belediyesi ile Karakoçan Dernekleri Federasyonu bir panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak ben, HDP milletvekili Saadet Becerikli ve gazeteci Yusuf Gürsucu çağrılıydık. Katıldık. Panelin konusu,  “Peri Vadisi’nde Ekolojik ..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür