• Asrın Hukuk Bürosu

    Asrın Hukuk Bürosu

    Hakikat Penceresi

Bir doğumun anlamı

Bu bi

Bu bir özgürlük çizgisiydi ve sonsuza kadar böyle gidecekti. Kendi deyimiyle, ‘Yaşam ya özgür olacak, ya hiç olmayacak, ilkesine bağlılığım, doğuştan ölüme veya sonsuzluğa kadardır’ Evrende, doğada her doğum veya oluşumun diyalektiği, daha iyiye, güzele, çeşitliliğe ve özgürlüğe ulaşma amacındadı..
Devamını Oku


Uluslararası Komplo: Sistem savaşları

Öcala

Öcalan, Türkiye’ye getirildikten yıllar sonra, komployu gerçekleştiren uluslararası güçlerin oyunlarının; dolayısıyla komplonun, büyük oranda boşa çıkarıldığını belirtmişti. Kastettiği, kapitalist haydutluğun yeni yüzyıla fiziki tasfiyeyle girme hesaplarını, Kürt Özgürlük Hareketi’nin boşa çıkartmas..
Devamını Oku


‘Barış adası’ ve Newroz

Newro

Newroz, Ortadoğu ve Orta Asya halklarının geleneksel bayramı, doğanın, canlılığın müjdeleyeni, baharın selamlanışıdır. Genelde coğrafya halkları özelde de Kürtler açısından anlamı ve ihtiva ettiği değer tarihseldir, büyüktür. Kürtler için Kawalar’dan  Mazlumlar’a dirilişin, benliğin tarihsel sü..
Devamını Oku


TECRİT VE KADIN DİRENİŞİ

Kadın

Kadın gerçekliği biyolojik doğasından ziyade toplumsal bir olgudur. Salt biyolojik olarak canlı tanımlamasının eksik kalacağı aşikardır. Asıl olan canlı doğa ve toplumsal sürekliliktir. Kadın tarihsel ve toplumsal belleğin aktarımıdır. Toplumsal emeğin üreteni ve sahibi olduğu kadar savunucusudur ay..
Devamını Oku


Atina’da 15 Şubat’ı konuşmak

İmral

İmralı Adası ya da Yunanca ismiyle Kalolimnos Adası, 15 Şubat 1999’dan bu yana herkesin bir şekilde izlediği yer. Kürt ve Yunan halkının tarihindeki önemli bir kesişme noktası. Bu kesişme noktasına neden olan uluslararası komplo; dost yunan halkı için konuşmaktan dahi çekindiği bir utanç, Kürt halkı..
Devamını Oku


Savaş ve soykırım sarmalında bir halk: KÜRTLER

Ulus

Ulus devlet mantığına dayanan ve askeri güç merkezli uluslararası ilişkiler kuramları, savaş ve barış sorunlarının tahlilinde yeterli olmaktan çıkmıştır. Günümüzün savaşları birçok yönüyle önceki dönemlerdeki savaşlardan farklıdır. Hatta birçok bölgedeki çatışmalı halin savaş olup olmadığına dair de..
Devamını Oku


İnsanın kifayetsiz hakları

Günüm

Günümüzde hukuk denilen yazılı /sözlü kurallar, uygulamalar, prosedürler bütününe biraz olsun anlam katan yegane unsur, bu kuralların üzerine ve içine kurulduğu devlet denilen iktidar aygıtını ehlileştirme kabiliyetidir. Bu özelliği, hukukun asli işlevlerini ve iktidar düzeneği içinde topluma karşı ..
Devamını Oku


Eksik bir kavram: TECRİT

Düşma

Düşman olarak görülen özgür yurttaş, demokratik toplum kimliğidir. Düşman bir bütün olarak Kürt halkının kendisidir. Sayın Öcalan şahsında gerçekleşen yönelim bütün Kürdistan’ı kapsamına almakta ve uygulanmaktadır Tecrit olgusu, yapısı gereği hiçleştirmeyi yani yokluğu amaçlar. Fiziki ve manevi v..
Devamını Oku


12 Eylül, direniş ve İmralı

12 Ey

12 Eylül 1980 darbesinin üzerinden 35 yıl geçmiş bulunuyor. Türkiye şeklen bir askeri idare tarafından yönetilmiyor belki ama fiilen Kürdistan başta olmak üzere neredeyse tüm Türkiye’de hak ve özgürlükler askıya alınmış, onlarca bölgede askeri güvenlik bölgeleri oluşturulmuş; olağanüstü halin de öte..
Devamını Oku


Barışı ve yaşamı savunmak

Öcala

Öcalan’ın yarattığı bir barış ve demokratik damar var ve bu damar halklar için hegemonik güçlerin etkisinden azade yaşam alanları yaratarak büyüyor; yaşamı ve özgürlük adımlarını koruyarak umudu da alternatifi de diri tutuyor Öcalan’a yönelik tecridin yoğunlaştırılmasıyla birlikte Erdoğan’ın tems..
Devamını Oku


Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür