Nefsi ve meşru müdafa haklarımızı kullanacağız

Ülkemizde daha önceden birçok darbe girişimi ve darbe yaşadık, bu konuda tecrübeliyiz. Tarih bilinci ve zaman gösteriyor ki ülkemizdeki hiçbir darbe halkımıza, halklarımıza fayda sağlamamıştır. Açık ve net söylüyoruz. Elbetteki AKP’ye ürettiği politikalarına, uygulamalarına karşıyız. AKP’den kurtulu.... →  Baki DÜZGÜN

Ülkemizde daha önceden birçok darbe girişimi ve darbe yaşadık, bu konuda tecrübeliyiz. Tarih bilinci ve zaman gösteriyor ki ülkemizdeki hiçbir darbe halkımıza, halklarımıza fayda sağlamamıştır. Açık ve net söylüyoruz. Elbetteki AKP’ye ürettiği politikalarına, uygulamalarına karşıyız. AKP’den kurtuluşun yolunun, dış güçlerle işbirliği yapan darbeciler ve darbelerle yapılmasınada karşıyız. Ama sanki daha önce senaryosu yazılmış, danışıklı dövüş gibi bir filimli darbe (kalkışma) izlemiş bulunmaktayız. Bu kalkışma altında toplumu dizayn etme istekleri ve amaçları gözle görülmektedir. Cumhurbaşkanının ve başbakanın meydanlara çıkmaya çağırdığı bir bakışta tanıyacağımız IŞİD’le benzer görüntüler sergileyen AKP militanları, polisle bir cephe oluşturup birlikte hareket etmektedirler. Ve görüldüki “Demokrasiyi savunuyoruz” diyerek artık her fırsatta “Yetişin din elden gidiyor” bahanesiyle “Ya Allah, bismillah, Allahüekber” diyerek can almaya hazır bir haldedirler. Teslim olmuş emir kulu bir zavallı askerin üzerine elli kişi çöküp gırtlağını, kafasını kesmeyi kendilerine hak gören bu gözü dönmüş gerici güruhların görüntüleri cumhuriyetin kurulduğu dönemlerdeki gerici ayaklanmaları hatırlatmaktadır. Tüm ülkedeki cami imamları büyük efendilerin emir erleri olarak vakitli vakitsiz, sürekli ezanlar, selalar okuyup ardından halka sokağa dökülme çağrısı yaparak siyasi erke bağlı olduklarını bir kez daha ispatlamış üstelik “Allah’ım bizi okumuşların şerrinden koru” diye dua ederek de efendilerini memnun etmişlerdir.

Biz aleviler olarak diyoruz ki;

İç ve dış barışı esas alan çok kimlikli, çok kültürlü, çok inançlı bir yapıyı kapsayan demokratik ülke, özgür yaşam, adil, eşit yurttaşlık taleplerimizden vazgeçmeyeceğiz.

-Hükümet silâhaltına alınmış zorunlu askerliklerini yapan er ve erbaşları, isyan, darbe, kalkışma sorumlularından ayırarak derhal serbest bırakmalı ve korumalıdır.

-Devlet (iktidar), (kalkışmanın!) bastırılması ve soruşturulması sırasında hukuk devleti, bağımsız mahkeme, tarafsız, adil yargılama hakkıyla cezalandırma anlayışına yönelmelidir.

-İşkence yapmak bir insanlık suçudur. İktidar yandaşlarının, isyancıların eşleri ve yakınlarına yönelik cinsel aşağılama ve saldırı içeren nefret söylemlerine başvurmalarını önlemeli, sorumluları yargıya sevk etmelidir.

-Darbe karşıtı gösteriler sırasında linç edenler! Kanunsuzlaşanlar için soruşturma başlatmalı ve suçluların cezalandırılmalarını sağlamalıdır.

-Tehlikeli provokasyonlar ve ortamı gerici tahrikler kesilmelidir. Ve bu yönde teşvik ve telkinlerden kesinlikle kaçınılmalıdır.

- “İdam” taleplerine anlayış gösterileceği vaatlerine son verilmelidir.

Ve diyoruz ki;

Artık vicdanları merhamet, yüreği insan sevgisiyle dolu tüm insanlara, inanç kurumlarımıza, bileşenlerimize, tüm demokratik kurum ve kuruluşlara ortak bir toplantı düzenleme çağrısında bulunmak ve “çağrıda bulunacaklarla” toplanıp durum değerlendirmesini yapmak, acil ortak bir direniş kararı almak zorunluluk halini almıştır.

Aksi taktirde sokağa saldıkları iç savaş provalarıyla, katliamları gerçeğe dönüştürmeyi kafasına koymuş bu katil ve canileri durdurmak hayli zor olacaktır. Bunu önlemenin tek yolu güçlü ve örgütlü kitlesel bir karşı koyuşla mümkündür.

Sokağa fırlayanlara ve bunları yapanlara baktığımızda demokrasiyi falan korumak için değil, efendilerini korumak ve içlerindeki şeriat özlemlerini hayat geçirmek için IŞİD ve benzer örgütlü, giyim, kuşamlı, tıraşlı olduklarını görüyoruz.

Biz Aleviler hak’a, hakka, insana, eşitliğine ve özgürlüğüne değer veren, dürüst, mert yiğit ve aydın insanlarız. Tarihimizde kimseyi yakmamışızdır. Kafa kesmemişizdir. Kimseyi öteki görmemişizdir. Kimseleri odalara binalara koyup yakmamışızdır. Yakanları belediye başkanı, milletvekili hatta bakan yapmamışızdır.

Sazlarımız, şiirlerimiz, türkülerimiz vardır.

10 bin, 50 bin, 100 binlerce katledildik.

İncindik...//

“İncinsen de İncitme” dedik her zaman

Biz aleviler Ateşi söndürmek için üstüne atılan suyun canının yanacağına üzülecek kadar Hakk’a gönüllerimizdeki vicdan gözüyle bakarız.

Ama gelinen nokta ve şartlar gösteriyorki artık yapılan, yapılacak her türlü saldırıya karşı hayatın her alanında, her yerde karşı koyacağız. Ve en doğal hakkımız olan nefsi ve meşru müdafa haklarımızı kullanacağız.

Biline.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı

0 Yorum

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Arşiv

Özgür Gündem Birinci Sayfa

“Binevş”

Cümle Alem

Qırıx


Okurlarla Başbaşa


Medya Diyalog


“Özgür